wtorek sierpnia 16 , 2022
Font Size
   


Sprawozdanie z działań, imprez i wydarzeń organizowanych i współorganizowanych
przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie
w 2018 roku


KONCERT KOLĘD

alt

W minioną sobotę w Święto Trzech Króli w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbył się już po raz ósmy koncert kolęd. Podczas tegorocznego koncertu usłyszeliśmy najpopularniejsze kolędy w wykonaniu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego. Chórowi akompaniował akordeonista Paweł A. Nowak.

Fotorelacja: KONCERT KOLĘD


WIELKA ORKIESTRA
ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku w Sulęczynie i w Węsiorach odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej edycji orkiestry było pozyskanie środków na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Wolontariusze działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie zgłoszeni do akcji wspólnie ze Sztabem WOŚP GOKiS w Chmielnie kwestowali przed wszystkimi Mszami Świętymi odbywającymi się przed Kościołem w Sulęczynie i Kościołem Filialnym w Węsiorach. Akcja cieszyła się sympatią i ofiarnością społeczeństwa.

W czasie tegorocznej akcji wolontariusze zebrali kwotę 4.023,89 zł. i 10 euro.

Dziękujemy wszystkim za hojne włączenie się do akcji WOŚP 2018, wolontariuszom w osobach Gliniecka Agnieszka, Izabela Gawin, Karolina Pela i Katarzyna Stenka za wytrwałość w kwestowaniu, a Ks. Kanonikowi Andrzejowi Karlińskiemu dziekujemy za przychylność w organizacji akcji na terenie  parafii.

Kilka zdjęć z WOŚP 2018


TURNIEJ LIPUSZ CUP 2018

alt

W dniu 13 stycznia 2018 roku piłkarze Juniorskiej Drużyny Piłkarskiej „Słupia” Sulęczyno (rocznik 2011) wzięli udział w turnieju piłkarskim w Lipuszu. W pierwszej cześć chłopcy rozegrali  siedem spotkań z bilansem  - pięć porażek i dwa zwycięstwa, natomiast drugą  fazę pucharową przyszło im rozgrywać w grupie B (liga europejska). W tej fazie Słupia wygrała  dwa mecze i przegrała ostatni mecz,  co dało im świetne drugie miejsce w grupie.

Słupia Sulęczyno zagrała w składzie: Aleksander Sominka, Stanisław Lehman, Robert Bieszka, Dominik Makurat i Aleksander Kreft.

Młodzi piłkarze mierzyli się z następującymi drużynami: Wda Lipusz, Bytovia Bytów, KS Skorzewo, Cartusia Kartuzy, Chojniczanka Chojnice, Gedania Gdańsk oraz Myśliwiec Tuchomie.  Łącznie juniorzy zdobyli osiem bramek. Według sędziów w trakcie turnieju najcenniejszym zawodnikiem Słupi był bramkarz Olek Sominka, który otrzymał indywidualną nagrodę.
GKS Słupia Sulęczyno dziękuję organizatorom za zaproszenie. 

Fotorelacja: TURNIEJ W LIPUSZU

Pełną fotorelację mozna znaleźć na stronie internetowej : Lipusz24.pl


WIECZÓR KARNAWAŁOWY

alt

W czwartek 1 lutego 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się karnawałowe spotkanie członków i sympatyków „Sulęczyńskiego Klubu Seniora”.
Wszyscy uczestnicy spotkania w karnawałowych przebraniach przy oprawie muzycznej zespołu AND-Daro z Kościerzyny miło spędzili karnawałowy wieczór.

Fotorelacja: WIECZÓR KARNAWAŁOWY


FERIE ZIMOWE W GMINIE SULĘCZYNIE

alt

W pierwszym tygodniu ferii zimowych tj. od 29 stycznia do 2 lutego odbywały się zajęcia artystyczno – plastyczne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulęczynie.
Fotorelację z tych zajęć można znaleźć
na stronie internetowej BIBLIOTEKI.

W dniu 5 lutego zaczęły się zajęcia feryjne w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.
Podczas pierwszego spotkania w ramach zajęć, prawie trzydziesto osobowa grupa dzieci wzięła udział w zajęciach artystyczno – zapoznawczych w ramach których uczestnicy wykonali własnoręcznie karykaturę w różnych technikach artystycznych oraz wymyślili, narysowali a potem przedstawili komiks.

Fotorelacja : PIERWSZY DZEŃ ZAJĘĆ W GOK-U

alt

Drugiego dnia zajęć feryjnych w GOK-u grupa osób wzięła udział w zajęciach artystycznych poprowadzonych przez Panią Martę Gurowską, podczas których uczestnicy wykonywali różne postacie z masy solnej. W kolejne części zajęć odwiedził nas perkusista Adam Czerwiński, który przekazał wszystkim tajniki gry na perkusji. Każdy z obecnych mógł spróbować swoich sił i zagrać na tym instrumencie. Podczas wtorkowych zajęć odwiedził nas również Pan Bernard Grucza Wójt Gminy Sulęczyno, który poczęstował wszystkich słodyczami.

Fotorelacja: DRUGI DZIEŃ ZAJĘĆ W GOK-U

alt

W trzeci dzień zajęć feryjnych w GOK-u grupa osób pojechała do „Koszałkowo”, gdzie wszyscy mogli zjeżdżać na oponach po specjalnie do tego przygotowanych torach. Następnie wróciliśmy na plac przy GOK-u, gdzie można było ogrzać się przy ognisku, usmażyć i zjeść kiełbaski oraz napić się ciepłej herbaty.

Fotorelacja: TRZECI DZIEŃ ZAJĘĆ W GOK-U

alt

W czwarty dzień zajęć feryjnych w GOK-u można było obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu artystów Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Aktorzy opowiedzieli historie Wilka i Zająca. Następnie miały miejsce zajęcia podczas których uczestnicy wspólnie zrobili a potem zjedli ciasteczka owsiane w międzyczasie wykonywali pacynki oraz grali w gry planszowe. W czwartek odbyły się także przedstawienia teatralne w Podjazach pt. „Wilk i Zając” oraz w Węsiorach i Mściszewicach pt. „Stoliczku nakryj się”.

Fotorelacja: CZWARTY DZIEŃ ZAJĘĆ W GOK-u

alt

Piątego dnia zajęć feryjnych grupa osób uczestniczących w zajęciach feryjnych w GOK-u oraz z prawie wszystkimi chętnymi tj. grupa ok. 70 osób wybrała się do Kina Remus w Kościerzynie aby obejrzeć przygody Pszczółki Mai.

Fotorelacja: PIĄTY DZIEŃ ZAJĘĆ W GOK-u

Zajęcia w drugim tygodniu ferii zimowych zorganizowane zostały przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie tj. przez Agnieszkę Błaszkowsą przy współudziale Katarzyny Stenka i Marty Gurowskiej. W pomoc przy organizacji zajęć włączyły się także wolontariuszki Izabela Gawin, Karolina Pela i Agnieszka Gliniecka za co serdecznie im dziękujemy.


TURNIEJE W SIERAKOWICACH

W ostatnim czasie zawodnicy Juniorskiej Szkół Piłkarskiej działającej przy GKS „Słupia” Sulęczyno wzięli udział w dwóch wydarzeniach sportowych w Sierakowicach.

alt

Dnia 30 stycznia 2018 roku najstarsza grupa wzięła udział w zawodach piłki halowej w Sierakowicach. Młodzi zawodnicy w czterech meczach zdobyli tylko jeden punt, ale przede wszystkim doświadczyli dobrej zabawy i możliwości rywalizowania z innymi rówieśnikami.

Wyniki poszczególnych meczy z udziałem naszych zawodników podczas w/w zawodów przedstawiały się następująco:

„Słupia” Sulęczyno – Pantery Sierakowice 1: 2

„Słupia” Sulęczyno – Sierakowice 2006 0:3

„Słupia” Sulęczyno – Tymbark 2018 0:5

„Słupia” Sulęczyno – Sierakowice 2005 1:1

Kilka zdjęć z turnieju: TURNIEJ SIERAKOWICE (30.01.2018 r.)

alt

Dnia 8 lutego 2018 roku zawodniczy rocznika 2007 i 2008 wzięli udział w turnieju zorganizowanym w Sierakowicach. W zawodach spotkały się cztery zespoły tj. drużyna Sierakowice rocznik 2007, Sulęczyno rocznik 2007, Sulęczyno rocznik 2008 i Pantery Sierakowice rocznik 2007-2006.

Zawody rozegrane zostały technikom „każdy z każdym” dwukrotnie : mecz i rewanż.
Po których wyniki przedstawiały się następująco:

I miejsce – Sierakowice

II miejsce – Sulęczyno roczn. 2007

III miejsce – Pantery Sierakowice

IV miejsce – Sulęczyno roczn. 2008

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz słodkości ufundowane przez Pana Ludwikowskiego.

Kilka zdjęć z turnieju: TURNIEJ SIERAKOWICE (08.02.2018 r.)


SPOTKANIE "TŁUSTOCZWARTKOWE"

alt

W czwartek 8 lutego 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się comiesięczne spotkanie członków i sympatyków „Sulęczyńskiego Klubu Seniora”.
Spotkanie odbyło się w celu ustalenia najbliższych działań organizowanych w ośrodku oraz by "seniorzy" mogli w miłej atmosferze „przy pączkach” z okazji tłustego czwartku spotkać się i miło spędzić popołudnie.


VIII POWIATOWY TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W CHMIELNIE

alt

W sobotę – 3 marca 2018 roku w Chmielnie odbył się VIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. W turnieju udział wzięło osiem kół z gmin powiatu kartuskiego. Gminę Sulęczyno na turnieju reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior. Każde kół musiało zmierzyć się z pięcioma konkurencjami. tj. przygotowanie dekoracji wielkanocnej – pisanki i mazurek, prezentacji edukacyjnej pt. „Nasi bracia mniejsi”, prezentacji modowej – deszczowa kreacja, prezentacji wokalnej – prezentacja kabaretowa z inscenizacją „Warto było” i „Mega babki to my” oraz prezentacją taneczną: taniec dowolny.

Wyniki VIII Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kartuskiego:

Nagroda Grand Prix Turnieju: KGW Chwaszczyno

Konkurencja: dekoracja wielkanocna „Pisanka oraz mazurek” : I miejsca – KGW Kamienica Królewska i KGW Węsiory

Konkurencja: prezentacja edukacyjna „Nasi bracia mniejsi” : KGW Kolonia i KGW Sławki

Konkurencja: prezentacja modowa : KGW „Hopowianki”

Konkurencja: prezentacja wokalna: KGW „Ekobabki” z Chmielna

Konkurencja: prezentacja taneczna: KGW Klukowa Huta.

Szczegółową relację można znaleźć na stronach internetowych lokalnych portali informacyjnych:       Express Kaszubski

Kartuzy.naszemiasto       /                   Kartuzy.info

Fotorelacja: TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH


KULIG

alt

W sobotę 3 marca 2018 roku, jeszcze w zimowej scenerii, w okolicach ośrodka „Pażęce” w Stężycy odbył się kulig dla mieszkańców miejscowości Borowiec i Czarlino leżących na terenie sołectwa Wesiory.

Kilka zdjęć z kuligu: KULIG


POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT W SULĘCZYNIE

alt
W dniu 6 marca 2018 roku na Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Sulęczynie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt. Igrzyska były równocześnie eliminacjami do półfinałów wojewódzkich. W zawodach wzięło udział sześć zespołów z Powiatu Kartuskiego. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, gdzie grały systemem „każdy z każdym”, następnie półfinały i finał. Po rozgrywkach grupowych w półfinałach zagrały dziewczyny z Goręczyna i Sulęczyna oraz Mściszewice i Kamienica Szlachecka. O piąte miejsce zagrało Żukowo i Gowidlino. W finale lepszą drużyną okazała się Kamienica Szlachecka pokonując Goręczyno.

Klasyfikacja końcowa zawodów przedstawia się następująco:

I miejsce – Kamienica Szlachecka

II miejsce – Goręczyno

III miejsce – Mściszewice

IV miejsce – Sulęczyno

V miejsce – Gowidlino

VI miejsce – Żukowo

Podczas podsumowania nagrody wręczyli pan Tomasz Marcholewski – Wicedyrektor Zespołu Szkół w Sulęczynie oraz pan Grzegorz Stefański – Prezes UKS „Młody Sportowiec”, zawody poprowadził Krzysztof Baske. Fundatorem nagród w postaci pucharów i medali był Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: PODSUMOWANIE ZAWODÓW


„SULĘCZYŃSKI KLUB SENIORA”

alt

"….Marzec wyjął grosik srebrny, teraz będzie mu potrzebny.
Do kwiaciarni marzec pobiegł, kupić bukiet na Dzień Kobiet…."

W dniu kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się uroczyste spotkanie „Sulęczyńskiego Klubu Seniora”. Aktywne seniorki przy kawie i słodkim poczęstunku zostały obdarowane kwiatkami i życzeniami od Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Gruczy oraz Pana Eugeniusza Grabowskiego Prezesa Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Sportowego Szansa – Start Gdańsk. W trakcie spotkania odbyły się występy dziewcząt z klasy III a i III b Gimnazjum w Sulęczynie. Do pokazu mody i tańca współczesnego młodzież przygotowała Pani Marta Gurowska. Niespodzianką był również przepyszny tort z okazji święta kobiet.

Fotorelacja: SPOTKANIE KLUBU SENIORA


KONKURS RECYTATORSKI POLSKI

alt

W piątek 9 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Podjazach odbyły się eliminacje gminne XXXV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. W eliminacjach udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy Sulęczyno. Wyniki konkursu recytatorskiego w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:

Kategoria klas : I - III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Sawicki Aleksander (Sulęczyno)

II miejsce – Pobłocka Karolina (Węsiory)

III miejsce – Jereczek Julian (Podjazy)

Wyróżnienia: Kostuch Maja (Borek Kamienny) i Karczeska Julia (Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Borchardt Agata (Mściszewice), Błonk Karolina (Węsiory), Gawin Maja (Sulęczyno) i Zblewska Oliwia (Mściszewice).

Kategoria klas : IV – VI Szkół Podstawowych :

I miejsce – Kulaszewicz Robert (Podjazy)

II miejsce – Zarach Weronika (Węsiory)

III miejsce – Lidia Zblewska (Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Borchardt Zofia (Mściszewice), Lehmann Aleksandra (Sulęczyno), Lehmann Wiktoria (Sulęczyno) i Patelczyk Zuzanna (Węsiory).

Kategoria klas : VII Szkół Podstawowych i II – III Gimnazjum:

I miejsce – Treder Dominika (Mściszewice)

II miejsce – Breza Jonasz (Podjazy)

III miejsce – Gliniecka Agnieszka (Sulęczyno)

Wyróżnienie: Karczewski Dawid (Mściszewice)

W tej kategorii udział wzięli także: Jank Daria (Mściszewice), Jereczek Robert (Podjazy), Smentoch Maciej (Borek Kamienny) i Zalewska Wiktoria (Sulęczyno).

Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie : Pani Wanda Lew Kiedrowska, Pani Teresa Kozieniec oraz Pani Aneta Kulwikowska. Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, które wręczył Pan Bernard Grucza – Wójt Gminy Sulęczyno wspólnie z Panią Barbarą Lis – Driwa – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podjazach. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Podjazach, zaś fundatorem Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu prezentacji i uzyskanych wyników. Informujemy także, iż laureaci dwóch pierwszych miejsc w każdej kategorii klas wezmą udział w eliminacjach powiatowych w/w konkursu, który odbędzie się dnia 22 marca 2018 roku (czwartek) o godz. 10:30 w sali widowiskowej Kartuskiego Centrum Kultury.

Fotorelacja: KONKURS RECYTATORSKI – POLSKI


PROJEKT "NESTOR"

alt

W dniu 14 marca 2018 roku Marszałek Wiesław Byczkowski wraz z Starostą Powiatu Kartuskiego Janiną Kwiecień podpisali umowę o dofinansowanie projektu dotyczącego realizacji usług społecznych w powiecie kartuskim. Celem projektu jest pomoc mieszkańcom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W ramach realizacji projektu zostanie wdrożony system teleopieki a także powstanie klub aktywności w miejscowości Węsiory.

Informację o podpisaniu w/w umowy można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego – NESTOR


FESTIWAL PIOSENKI KASZUBSKIEJ W LUZINIE

alt

Jak co roku Schola Św. Anny działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie pojechała na Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbscze Spiewë, gdzie kolejny raz wywalczyła wysokie miejsca na podium. Konkurs odbył się 16 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie. Jury w składzie: Aleksandra Kucharska – Szefler, weronika Korthals, Piotr Jędrzejczak, Michał Bistroń oraz Tomasz Fopke wykonało ciężką pracę, ponieważ uczestnicy konkursu (ponad sto osób) byli znakomicie przygotowani. Schola św. Anny uzyskała następujące noty:

W kategorii II : ZESPÓŁ wyróżnienie otrzymały : Joanna Węsierska i Anna Goitowska

W kategorii III : ZESPÓŁ wyróżnienie otrzymały: Oliwia Kobiela, Zofia Hapka i Wiktoria Białk

W kategorii SOLISTA : II miejsce zajął Maciej Smentoch

W kategorii IV : ZESPÓŁ : II miejsce zajęli : Izabela Gawin, Michalina Smentoch, Agnieszka Gliniecka, Faustyna Marszałkowska, Marta Malek i Dominika Gawin.

W kategorii V: ZESPÓŁ : III miejsce zajęły : Weronika Driwa i Karolina Pela.

Wszystkim występującym znakomicie akompaniował akordeonista i uczestnik scholii Mikołaj Gawin. Laureatom serdecznie gratulujemy podium. Podziękowanie kierujemy również dla pani Edyty Gawin za przygotowanie grupy do konkursu oraz rodziców za działania organizacyjne zespołu.

Fotorelacja: KONKURS PIOSENKI KASZUBSKIEJ


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI SULĘCZYNA

alt

W piątek 23 marca 2018 roku odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Sulęczyna z elementami kaszubskimi. Tegoroczna droga krzyżowa przeszła następującymi ulicami miejscowości: Al. Zwycięstwa, Abrahama, Leśną, Świętojańską, Stolemów, Al. Zwycięstwa do Kościoła.

Drogę krzyżową współtworzyły niniejsze grupy z których poszczególne stacje czytały następujące osoby: Rodzina – Kazimierz Gawin, Schola Św. Anny – Agnieszka Gliniecka, Nauczyciele – Magdalena Wika – Czarnowska, Rada Gminy – Bogdan Malek, Leśnicy – Mirosław Milkowski, Ministranci – Dawid Smentoch, Rada Parafialna – Józef Malek, Caritas – Elżbieta Myszk, Rzemieślnicy – Ryszard Bronk, Róże Różańcowe – Janina Gruchała, Grupa „Betlejem” – Bożena Butowska, Sołtysi – Bernadeta Baske, Straż Pożarna – Jan Kropidłowska, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie – Jerzy Kreft oraz podsumowanie odczytał Jan Gruchała – Prezes ZK-P O/Sulęczyno. Każda z powyższych grup uczestniczyła także w niesieniu krzyża w poszczególnych stacjach. Całość Drogi Krzyżowej poprowadził Ireneusz Korda.

Droga Krzyżowa ulicami Sulęczyna została zorganizowana z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno przy współudziale Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie. ZK-P składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację drogi krzyżowej a szczególnie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie za nadzór nad bezpiecznym przemarszem oraz Panu Andrzejowi Potrac i ministrantom za zabezpieczenie nagłośnienia.

Fotorelacja: DROGA KRZYŻOWA 2018


SPOTKANIE „KLUBU SENIORA”

alt

W poniedziałkowe popołudnie 9 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie „Klubu Seniora”, na którym zaprezentowane zostały warsztaty pielęgnacyjno-wizażowe dla pań. Oferta doskonale wpisała się w atmosferę spotkania. Przy kawie i pogawędkach dwie konsultantki kosmetyczne opowiedziały i zaprezentowały jak właściwie pielęgnować skórę dłoni i twarzy, oraz jak dobrać odpowiedni podkład. Na zakończenie seniorki skorzystały z lekkiego dziennego makijażu.


KONKURS RECYTATORSKI KASZUBSKI

alt

W dniu 12 kwietnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa” w którym udział wzięło dwadzieścia osób ze szkół z terenu Gminy Sulęczyno. Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie Jan Gruchała, Włodzimierz Bronk i Janina Krefta.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria: klasy „O” i Przedszkola :

I miejsce – Malek Klaudia (Przedszkole w Borku Kamiennym)

I miejsce – Leszk Marta (Przedszkole w Borku Kamiennym)

Kategoria: klasy I-III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Baske Pola (ZS Sulęczyno)

II miejsce – Pobłocka Karolina (SP Węsiory)

III miejsce – Jereczek Julian (SP Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Gruchała Weronika (SP Podjazy), Błonk Aleks (SP Węsiory) i Stencel Patryk (ZS Sulęczyno).

Kategoria: klasy IV – VI Szkół Podstawowych:

I miejsce – Stefańska Agata (SP Węsiory)

II miejsce – Jereczek Karolina (SP Węsiory)

III miejsce – Choszcz Izabela (SP Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Kinga Hinca (SP Borek Kamienny), Martyna Stenka (SP Borek Kamienny) i Wolski Marcin (SP Podjazy).

Kategoria: klasy VII Szkół Podstawowych i Gimnazjum:

I miejsce – Treder Dominika (ZS Mściszewice)

II miejsce – Pałubicka Monika (ZS Mściszewice)

III miejsce – Lis Damian (SP Węsiory)

W tej kategorii udział wzięli także: Zuzanna Malek (SP Borek Kamienny), Łojko Kamila (SP Węsiory) i Butowska Martyna (ZS Sulęczyno).

Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Konkurs współorganizowany był przez Szkołę Podstawową w Węsiorach i Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Osoby, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 20 kwietnia 2018 roku w Kartuskim Centrum Kultury.

Fotorelacja: KONKURS RECYTATORSKI - KASZUBSKI


PROMOCJA SOLOWEJ PŁYTY PAWŁA A. NOWAK

alt

W sobotę 14 kwietnia 2018 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbyła się promocja solowej płyty Pawła A. Nowak pt. „Accordion Virtuoso”. Podczas koncertu usłyszeliśmy kompozycje Pietro Frosiniego, Andre Astiera czy Richarda Galliano, które znalazły się na płycie promocyjnej. W nastrojowo przygotowanej sali OSP publiczność dopisała. Obecni na sali z entuzjazmem oklaskiwali muzyka - akordeonistę. Na zakończenie koncertu można było nabyć płytę wraz z autografem. Całość koncertu poprowadził Tomasz Olszewski zaprzyjaźniony redaktor Radia Gdańsk.

Fotorelacja: KONCERT PROMOCYJNY


KONKURS ORTOGRAFICZNY
„O złote pióro Wójta Gminy Sulęczyno 2018”

alt

W dniu 24 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół w Mściszewicach odbył się V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O złote pióro Wójta Gminy Sulęczyno 2018”, której Gmina Sulęczyno - Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie byli współorganizatorami. W konkursie udział wzięło 22 uczniów klasy trzeciej ze szkół w: Brodnicy Górnej, Stężycy, Gołubia, Parchowa, Klukowej Huty, Łyśniewa Sierakowickiego, Gowidlina, Szymbarku, Podjaz, Sulęczyna i Mściszewic.

W konkursie czołowe miejsca zajęli :

I miejsce – Tarasiewicz Maja ze Szkoły Podstawowej w Sulęczynie

II miejsce – Kuśmierski Karol z ZKiW w Klukowej Hucie

III miejsce – Pobłocka Izabela z ZKiW w Stężycy

Krótką fotorelację z konkursu można znaleźć
pod poniższym linkiem KONKURS ORTOGRAFICZNY
a szersza informacja o konkursie zapewne niebawem
będzie dostępna na stronie internetowej ZS MŚCISZEWICE


POWIATOWE IGRZYSKA CHŁOPCÓW

alt

We wtorek 8 maja 2018 roku na stadionie sportowym w Sulęczynie odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w mini piłce nożnej chłopców szkół podstawowych. W rozgrywkach udział wzięło łącznie siedem drużyn ze szkół w: Banina, Kartuz, Miechucina, Stężycy, Przodkowa, Mściszewic i Sulęczyna. Wyniki poszczególnych meczy wyglądały następująco:


GRUPA A

GRUPA B

 

Kartuzy – Mściszewice 6:1

Banino – Sulęczyno – 7:1

Miechucino – Mściszewice 1:4

Kartuzy – Miechucino 4:1

Stężyca – Mściszewice 3:1

 

 

Miechucino – Stężyca 0:9

Kartuzy – Stężyca 1:3

Przodkowo – Sulęczyno 4:1

Przodkowo – Banino 4:7

 

 PÓŁFINAŁY:

Stężyca – Przodkowo 5:0

Kartuzy – Banino 0:3

MECZ o III miejsce:

Kartuzy – Przodkowo 1:2

FINAŁ:

Banino – Stężyca 2:8

KLASYFIKACJA KOŃCOWA PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

I miejsce – Stężyca

II miejsce – Banino

III miejsce – Przodkowo

IV miejsce – Kartuzy

V miejsce – Sulęczyno

VI miejsce – Mściszewice

VII miejsce – Miechucino

Turniej zorganizowany został przez nauczycieli Zespołu Szkół w Sulęczynie przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: POWIATOWE IGRZYSKA CHŁOPCÓW


POWIATOWE IGRZYSKA DZIEWCZĄT

alt

W środę 9 maja 2018 roku na stadionie sportowym w Sulęczynie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej dziewcząt. W tegorocznej edycji rozgrywek udział wzięło sześć drużyn ze szkół w: Somoninie, Chmielnie, Żukowie, Szymbarku, Przodkowie i Sulęczynie łącznie 58 zawodniczek.

Wyniki poszczególnych meczy wyglądały następująco:

GRUPA A

GRUPA B

Chmielno – Somonino 0:1

Żukowo – Somonino 4:2

Żukowo – Chmielno 3:1

Sulęczyno – Szymbark 1:6

Przodkowo – Sulęczyno 0:4

Przodkowo – Szymbark 2:7

PÓŁFINAŁY:

Żukowo – Sulęczyno 0:1 (po dogrywce)

Somonino – Szymbark 0:4

FINAŁ:

Sulęczyno – Szymbark 0:11

MECZ o III miejsce:

Somonino – Żukowo 3:2

Mecz o V miejsce:

Chmielno – Przodkowo 4:2

KLASYFINACJA KOŃCOWA PRZEDSTAWIA SIĘ NASTEPUJĄCO:

I miejsce – Gimnazjum w SZYMBARKU

II miejsce – Gimnazjum w SULĘCZYNIE

III miejsce – Gimnazjum w SOMONINIE

IV miejsce – Gimnazjum Nr 2 w ŻUKOWIE

V miejsce – Gimnazjum w CHMIELNIE

VI miejsce – Gimnazjum w PRZODKOWIE

Turniej zorganizowany został przez nauczycieli wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Sulęczynie przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: POWIATOWE IGRZYSKA DZIEWCZĄT


POWIATOWY KONKURS BIBLIJNY

alt

W dniu 21 maja 2018r. w Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym już po raz szesnasty odbył się Powiatowy Konkurs Biblijny. W konkursie uczestniczyło 15 uczniów z ośmiu szkół podstawowych powiatu kartuskiego. Tym razem uczestnicy konkursu zmagali się przez 40 minut z testem obejmującym Księgę Sędziów. Najlepszy okazał się Paweł Młyński z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Gołubiu oraz z tej samej szkoły II miejsce zdobyła Andżelika Płotka ex aequo z Maciej Smentoch ze Szkoły Podstawowej w Borku Kamiennym. Tuż za nimi III miejsce zdobył Mikołaj Sadowski z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie. Natomiast IV miejsce przypadło Robertowi Jereczek i Jonaszowi Breza ze Szkoły Podstawowej w Podjazach

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.


KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

alt

Dnia 23 maja 2018 roku w OSP w Sulęczynie odbył się VI Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki Przedszkolnej. Na otwarcie konkursu w barwnych strojach zaprezentowały się przedszkolaki z Węsior w piosence „Dziecięce marzenia”. Następnie do występów przystąpiły dzieciaki z Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie, z Zespołu Szkól z Mściszewic, z Szkoły Podstawowej z Podjaz, Węsior oraz Borku Kamiennym, klasa „0” z Zespołu Szkół z Sulęczyna. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: 3,4-latków i 5,6-latków. Przedszkolaki zaprezentowały bardzo wysoki poziom, w ogóle nie miały tremy i wystąpiły znakomicie, zebrały mnóstwo oklasków. Tym samym sprawiając jury trudność w wyborze finalistów konkursu.

Lista zwycięzców konkursu:

Kategoria wiekowa 3,4 latki:

I miejsca - Filip Bach (przedszkole w Mściszewicach) oraz Klaudia Malek (przedszkole w Borku Kamiennym)

II miejsce - Kamila Gruchała (przedszkole w Sulęczynie)

III miejsce - Nadia Stankowska (przedszkole w Węsiorach)

Kategoria wiekowa 5,6 latki:

I miejsca - Wiktoria Fafińska (przedszkole w Sulęczynie) oraz Karolina Szuta (przedszkole w Sulęczynie)

II miejsce - Kaja Hebel – (zerówka Podjazy)

III miejsce - Amelia Orłowska (zerówka przy Zespole Szkół w Sulęczynie).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i talentu!

Organizatorzy – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węsiorach oraz nauczycielki edukacji przedszkolnej w Węsiorach Monika Wolska, Paulina Denisewicz oraz Dominika Kreft bardzo serdecznie dziękują wszystkim tym, bez których nie odbyłby się konkurs. Dziękujemy sponsorom nagród Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sulęczynie, Bankowi Spółdzielczemu w Sierakowicach oddział w Sulęczynie, właścicielom sklepu w Węsiorach Państwu Wolskim oraz pani Marii Łukowicz – sołtys Sołectwa w Węsiorach. Podziękowania składamy także zaproszonym gościom – dyrektorowi GOK-u w Sulęczynie panu Zbigniewowi Zarzyckiemu, dyrektor Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie pani Ewie Kujawskiej, emerytowanej dyrektorce Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie pani Teresie Kozieniec, Radnemu Powiatu Kartuskiego i Przewodniczącemu GKRPA p. Andrzejowi Potrac, przedstawicielowi Biblioteki Publicznej w Sulęczynie p. Ani Kulas oraz rodzicom i nauczycielkom grup przedszkolnych za przygotowanie uczestników do występów, jak i małym artystom.

Fotorelacja: KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

Laureaci pierwszych trzech miejsc wystąpią w najbliższą niedzielę na „Festynie Rodzinnym” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie ok. godz 15:45.


FESTYN RODZINNY W SULĘCZYNIE

alt

Zabawa na dmuchanej zjeżdżalni, malowanie twarzy, zabawy z animatorkami, udane występy schol, naszych „Motylków”, gitarzystów czy przedszkolaków te i inne ciekawe atrakcje miały miejsce w niedzielę 27 maja na Festynie Rodzinnym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Już po raz XI festyn zorganizowany został przez Parafialny Zespół Caritas oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie przy wsparciu lokalnych sponsorów.

Zgromadzoną publiczność przywitał Wójt Gminy Sulęczyno – Bernard Grucza oraz Ksiądz Wikariusz Parafii pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie - Piotr Stoltman.

Podczas festynu na scenie zaprezentowały się Mali i Więksi lokalni artyści m.in.:

- przedszkolaki z Węsior oraz laureaci VI Międzyprzedszkolnego Konkursu Piosenki Przedszkolnej pod opieką Moniki Wolskiej i Pauliny Denisewicz

- Zespół Kaszubski „Motylki” pod opieką Grażyny Korda i Doroty Kerlin przy akompaniamencie Piotra Złoch,

- występ taneczny dziewcząt z klasy VII SP w Sulęczynie oraz gitarzystów działających przy GOK-u których przygotowała Marta Gurowska

- schola Św. Anny z Sulęczyna pod opieką Edyty Gawin

Gościnnie na naszej scenie zaprezentowały się dwie schole, które znakomicie zaprezentowały swój repertuar : Schola „Armia Jezusa” i zespół „Skôrb Złoti Górë” z Brodnicy Górnej.

Występy artystów były wspaniałe, pogoda dopisała oraz licznie zgromadzona widownia. W trakcie festynu miała miejsce loteria fantowa, można było posilić się kiełbaskami z grilla oraz pysznym domowym ciastem.

Strażacy pokazywali najmłodszym jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Na zaproszenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wystąpił także dr Maciej Dębski, który opowiedział wszystkim, a szczególnie dzieciom, o zagrożeniach wynikających z używania telefonów komórkowych.

Festyn poprowadził ks. Piotr Stoltman wspólnie z Agnieszką Gliniecką zaś nad nagłośnieniem czuwał Andrzej Potrac.

Wszystkim sponsorom oraz osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację festynu serdecznie dziękujemy za pomoc.

Fotorelacja: FESTYN RODZINNY W SULĘCZYNIE

W poniższym folderze znajdują się - SPONSORZY FESTYNU 


GAZETKA GMINNA

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania
Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”. 

alt


W skrócie najważniejsze tematy tego numeru to:

- Inwestycje w Gminie Sulęczyno

- Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęczynie

- Komunikat dot. kąpieliska w Sulęczynie

- Artykuł dot. Kamiennych Kręgów Węsiorach

- Projekty dla seniorów realizowane na terenie Gminy Sulęczyno

oraz opis najważniejszych wydarzeń kulturalno – oświatowych z pierwszej połowy roku a także zapowiedź imprez – wydarzeń które odbywać się będą w najbliższym czasie.


Gazetkę w wersji elektronicznej można obejrzeć po kliknięciu na zdjęcie gazetki (obok)
lub pod poniższym linkiem: GAZETKA GMINNA


PIKNIK DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W MŚCISZEWICACH

alt
W dniu 14.06.2018 roku Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice w ramach zadania publicznego pt. "PODAJ RĘKĘ" , wspólnie z państwem Lucyną i Sławomirem Keller zorganizowali piknik dla osób niepełnosprawnych i wszystkich tych którzy pragną być razem, wspólnie się integrować i być nie tylko w dobrych chwilach, ale i wtedy jak trzeba również pomóc. Piknik odbył się na terenie gospodarstwa Lucyny i Sławomira Keller w Mściszewicach-Bębny. Na piknik przyjechało około 70 wychowanków – osób niepełnosprawnych i ich opiekunowie z dwóch Ośrodków Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczych (OREW) w Pierszczewie i Ośrodka Rewalidacyjno Wychowawczego (ORW) w Szklanej oraz 40 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Mściszewicach im. Jana Pawła II. i dzieci z okolic Gminy Sulęczyno, Stężycy i Sierakowic. W czasie pikniku uczniowie z w/w ośrodków przedstawili różnego rodzaju teatrzyki i przedstawienia połączone z wesołą wspólną zabawą taneczną , zaś uczniowie z Zespołu Szkół w Mściszewicach umilili spotkanie śpiewem pod przewodnictwem Edmunda Gal, a pedagodzy szkolni Anna Wica i Anna Bronk wspólnie z uczniami przeprowadzili konkursy na wesoło wprowadzając uczestników w świat bajek. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, upominki oraz lody ufundowane przez firmę ALGIDA z Banina. Zaproszeni goście Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, ks. Proboszcz Marek Labudda, ks. Rafał Witta - Proboszcz z Gołubia, Dyrektor GOK-u w Sulęczynie Zbigniew Zarzycki, Kierownik GOPS-u w Sulęczynie oraz sołtys Mściszewic Maria Stencel oraz wielu innych bawiło się wspólnie razem pod hasłem "Podaj rękę".

Piknik odbył się w bardzo miłej atmosferze przy muzyce, tańcach i nieco pochmurnej pogodzie co w żaden sposób nikomu nie przeszkadzało aby się wspólnie bawić i radośnie spędzić czas w miłej atmosferze.

Piknik mógł się odbyć dzięki finansowym grantom z Starostwa Powiatu Kartuskiego i Gminy Sulęczyno. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tego spotkania integracyjnego.

Z pozdrowieniami Stefan Karcz-Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Mściszewice.

Zdjęcia z pikniku można znaleźć m.in. w artykule Expressu Kaszubskiego


IV SPOTKANIE KOŁA KULTURY IBERYJSKIEJ

alt

W czwartkowe popołudnie 14 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się IV Spotkanie Koła Kultury Iberyjskiej pt. „COLOMBIA: arte y cafѐ”. Inicjatorką kolejnego spotkania była Susana Alegre Raso, która wraz z dyrektorem GOK –u Zbigniewem Zarzyckim przywitała licznie zgromadzonych gości.

Głównymi bohaterami spotkania byli artyści. Przesympatyczne małżeństwo z Gdańska Magdalena Giesek oraz Javier Bernal, opowiedzieli o Kolumbii, pokazali prezentację o tym państwie oraz wyświetlili krótkometrażowy film Javiera „Relatos hablados”. W miłej atmosferze publiczność delektowała się aromatyczną kawą z Kolumbii i bardzo smaczną drożdżówką z Sulęczyna. W Czasie spotkania można było również podziwiać artystyczne dzieła Magdaleny, obrazy i skórzane torebki. Na zakończenie Zumba czyli rozruszała nas Renia Zalewska, dzięki której publiczność potańczyła w rytmach muzyki z Ameryki Południowej. Wszystkim przybyłym dziękujemy miło spędzony czas.

Krótka fotorelacja – IV SPOTKANIE KOŁA KULTURY IBERYJSKIEJ


JUBILEUSZ 50-lecia OSP KISTOWO

alt

W miniona sobotę 16 czerwca 2018 roku odbyły się uroczystości związane z obchodami jubileuszu 50-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kistowie. Obchody rozpoczęły się Msza Świętą odprawioną w Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie po czym wszyscy udali się na teren remizy OSP w Kistowie. Przedstawiono tam historię jednostki, oddano także hołd strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę miały tam także miejsce podziękowania, gratulację i odznaczenia a potem wspólna biesiada.

Kilka zdjęć z uroczystości: 50-lecie OSP Kistowo

Relację z uroczystości można także znaleźć
na stronach lokalnych portali w następujących artykułach:

- Kartuzy.info – „Pół wieku w służbie mieszkańcom – złoty jubileusz OSP Kistowo”

- Expresskaszubski.pl – „OSP Kistowo świętuje swoje 50-lecie działalności”


III TURNIEJ SZACHOWY W MŚCISZEWICACH alt

W niedzielę 17 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół w Mściszewicach odbył się „III Turniej Szachowy o tytuł Mistrza Gminy Sulęczyno” adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu gminy Sulęczyno. W turnieju szachowym wzięło udział 15 młodych miłośników „królewskiej gry”. Zawody przeprowadzono w jednej grupie turniejowej, na dystansie 7 rund, z tempem gry 10 minut dla zawodnika na partię natomiast nagrody przyznano z podziałem na trzy grupy.
Tytuł Mistrza Gminy Sulęczyno w szachach zdobył Dominik Smentoch z Kistowa, zwycięzca klasyfikacji „Juniorów”, II miejsce w tej klasyfikacji zajął Dawid Karczewski z Mściszewic, a na miejscu III uplasował się Łukasz Reclaw z miejscowości Nowe Łosienice W klasyfikacji „Młodzików” zwycięzcą został Oliwier Wiczkowski z Klukowej Huty, II miejsce zajął Maksymilian Kamiński z Mściszewic, a na miejscu III uplasował się Filip Reclaw z miejscowości Nowe Łosienice. W klasyfikacji „Dziewcząt” zwyciężczynią została Rozalia Kamińska z Mściszewic, II miejsce zajęła Paulina Mrozewska z Mściszewic, a na miejscu III uplasowała się Marianna Pobłocka z Kłodna.

Najlepsi zawodnicy niedzielnych zmagań szachowych zostali nagrodzeni pucharami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie. Każdy uczestnik rozgrywek szachowych otrzymał upominek. Dla wszystkich uczestników turnieju szachowego organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek.

Ze szczegółami turnieju szachowego oraz klasyfikacją końcową rozgrywek można zapoznać się na stronie internetowej turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_4128/

Sędzia turnieju Zdzisław Pelowski


„SOBÓTKI”

alt

W sobotę 23 czerwca 2018 roku na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się „Spotkanie Sobótkowe” zorganizowane z inicjatywy Pani Sołtys i Rady Sołeckiej Sołectwa Sulęczyno a także GOK-u. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Sulęczyna, którzy mogli posiedzieć przy ognisku, zjeść kiełbaski oraz potańczyć przy kapeli kaszubskiej.

Podobne spotkania sobótkowe zorganizowane z inicjatywy sołtysów odbyły się także w miejscowości Podjazy i Mściszewice.


 ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-u

alt

W poniedziałek 25 czerwca rozpoczęliśmy zajęcia wakacyjne w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie. Na początku zajęć bardzo ważne jest by poznać swoje imiona, dowiedzieć się czegoś o rówieśnikach. Dzięki zapoznaniu przez zabawę grupa czuję się lepiej w swoim gronie. Zabawy integracyjne to nie tylko poznawanie imion , chodzi również o poszukiwanie wspólnych tematów, działanie w grupie.

Podczas spotkania odbyły się również kalambury oraz zajęcia plastyczne, gdzie dzieci wykonały pracę pt. ”Moje marzenie”. Na zakończenie udaliśmy się na plac zabaw.

Fotorelacja - PIERWSZY DZIEŃ ZAJĘĆ (25.06.)

alt

Drugiego dnia zajęć odbyła się „Letnia Akademia Robotyki” . Dwudziestodwuosobowa grupa dzieci miała możliwość zbudować przy instrukcji robota z klocków lego, a następnie wprowadzić go w ruch. Po zbudowaniu robotów każda drużyna nazwała swojego bohatera, by następnie wystawić go w turnieju. Roboty nazywały się następująco: Megamoc, Superbot, Francuz, Tafi, Rajder, Bob Goblin, Gracjan, Siłacz, Robot. Wygrywały najsilniejsze roboty. Super zabawa, dzieci zadowolone.

Kolejne zajęcia z Letniej Akademii Robotyki odbędą się w dniach 6-10.08.2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie. Zapisy pod nr telefonu 668-258-003. Zajęcia będą płatne a więcej informacji na plakacie po lewej stronie.

Fotorelacja - DRUGI DZIEŃ ZAJĘĆ (26.06)

alt

W środę spędziliśmy dzień w Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym „Mausz” W pierwszej części programu odbyły się przejażdżki konne, w których każde dziecko miało możliwość jazdy konnej. Jak wiadomo, jazda konna korzystnie wpływa na ciało, kształtuje sylwetkę, stymuluje mięśnie, likwiduje stres i napięcia. Dzieci zaczęły swoją przygodę z jeździectwem ze Szkółką Jeździecką Afra. W drugiej części programu udaliśmy się na plac zabaw, oraz na ognisko i pieczone kiełbaski. Tradycyjnie na zakończenie część grupy zagrała w piłkę, ale w nieco innych warunkach jak zawsze, na boisku plażowej piłki nożnej. Natomiast druga grupa pomoczyła nogi w jeziorze Mausz.

Fotorelacja: TRZECI DZIEŃ ZAJĘĆ (27.06.)

alt

Hola Cómo te IIamos? Me IIamo……

Tak Susana Alegre Raso rozpoczęła Mini Kurs języka hiszpańskiego podczas czwartego spotkania wakacyjnego. Dialogi, śpiew i taniec czyli nauka przez zabawę . Można było usłyszeć jak pięknie brzmią imiona dzieci w języku hiszpańskim i tak: Kacper- Gaspar, Dominik-Domingo, Aleksandra-Alejandra, Agnieszka-Inés, Michał-Miguel, Ksawery-Javier, Zuzanna-Susana, Mateusz-Mateo.

Druga część spotkania to słodkości, dzieci wykonały sałatkę owocową oraz wspólnie przyrządziliśmy gofry. Z buziami od bitej śmietany zakończyliśmy czwartkowe zajęcia.

Fotorelacja: CZWARTY DZIEŃ ZAJĘĆ (28.06.)

alt

W piątek 29 czerwca grupą ponad sześćdziesiąt osób pojechaliśmy do kina Remus w Kościerzynie na bajkę pt. „Uprowadzona Księżniczka”.

Fotorelacja: PIĄTY DZIEŃ ZAJĘĆ (29.06.)

alt

Dzięki panu iluzjoniście dzieci doświadczyły niezapomnianych wrażeń. Jak gołąbki zamieniają się w króliczka? Czemu za uszami pojawiają się pieniądze? Dlaczego kolorowe chustki zmieniają się w piłki? Takie pytania przychodziły do głowy dzieciom. Świetną zabawę zakończyliśmy brawami dla artysty.

Podczas dalszych zajęć wypełniliśmy kartkę pt. ”Jestem Wyjątkowy” oraz rysowaliśmy swoje portrety.

Czas na konkurencje sportowe. Powstały dwie drużyny: dziewcząt i chłopców, które zmagały się z konkurencjami sportowymi takimi jak: bieg po buty, skok na jednej nodze, z piłeczkami do ping-ponga, bieg z melonem i miotłą, oraz przekładanie sznurka. Zwycięską drużyną okazała się drużyna dziewcząt, która wygrała 3:2 z drużyną chłopców. Wesoła zabawa.

Fotorelacja: SZÓSTY DZIEŃ ZAJĘĆ (02.07)

alt

Siódmy dzień zajęć rozpoczęliśmy przedstawieniem teatralnym pt. ”Smok Wawelski”, które zaprezentowało Studio Teatralne „KRAK-ART” z Krakowa. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w dwóch konkurencjach, łowienie jabłek z wody oraz im więcej piegów mam tym wygrywam…

Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy poszukiwanie i odgadywanie zagadek. Na zakończenie lody i plac zabaw.

Fotorelacja: SIÓDMY DZIEŃ ZAJĘĆ (03.07)

alt

Ostatniego dnia zajęć udaliśmy się do Ośrodka „Koszałkowo” w   Wieżycy, gdzie czekała na nas przygoda wojskowa. Uczestnicy przeszli podstawowe szkolenie wojskowe, wcielili się w żołnierzy i otrzymali tajne rozkazy do wykonania. Po energetycznych zajęciach dzieci odpoczęły na placu zabaw. Na zakończenie obiad w Restauracji „Biały Miś” i powrót do Sulęczyna. Uczestnikom zajęć wakacyjnych dziękujemy za mile spędzony czas, do zobaczenia.  Zajęcia dobiegły końca, ale wakacje trwają, dlatego wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku, dużo słońca i radości, oraz bezpiecznych powrotów do domu.

Fotorelacja: ÓSMY DZIEŃ ZAJĘĆ (04.07)


KONCERT INAUGURACYJNY
XVI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 15 lipca 2018 roku koncertem w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie rozpoczął się XVI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie. Podczas koncertu inauguracyjnego publiczność zgromadzona w kościele wysłuchała Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Sylwii Janiak – Kobylińskiej oraz soliści: Jerzy Bawoł – akordeon, Paweł A. Nowak – akordeon, Sławomir Koryzno – perkusja oraz zespół Bellcanti: Magdalena Chmielecka, Maria Malinowska i Karolina Sołomin. W trakcie koncertu wysłuchano m.in. utworów w związku z obchodami 100 – lecia niepodległości a także utwór skomponowany przez Antoniego Wojnara poświęcony ubiegłorocznej nawałnicy która przeszła nad Kaszubami. Koncert poprowadził Krzysztof Dąbrowski.

Fotorelacja: PIERWSZY KONCERT XVI FESTIWALU AKORDEONOWEGO

Fotorelację z koncertu premierowego można znaleźć także na stronach lokalnych portali informacyjnych :

- Kartuzy.info       /    - ExpressKaszubski         /    - Kartuzy.naszemiasto


KONCERT KAMERALNY W RESTAURACJI „MARASKA” W RAMACH XVI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W czwartek 19 lipca 2018 roku w Restauracji „Maraska” w Sulęczynie odbył się drugi koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Koncert podzielony został na dwie części. W pierwszej części mogliśmy usłyszeć muzykę francuską w wykonaniu dobrze znanej sulęczyńskiej publiczności wokalistki – Darii Zaradkiewicz , która wystąpiła wspólnie z Maciejem Sadowskim – kontrabas, Grzegorzem Sycze – perkusja i Pawłem A. Nowak – akordeon. W drugiej części koncertu miała miejsce prezentacja albumu pt. „Fade out” w wykonaniu zespołu Almost Jazz Group.

Fotorelacja: DRUGI KONCERT XVI FESTIWALU AKORDEONOWEGO


KONCERT PLENEROWY
XVI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU
AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt
W sobotni wieczór – 21 lipca 2018 roku odbył się plenerowy koncert finałowy
XVI Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Na początku wszystkich obecnych przywitał główny organizator festiwalu Paweł A. Nowak a następnie głos zabrał Wójt Gminy Sulęczyno – Bernard Grucza.

Część artystyczną rozpoczęła grupa Armonia Lyrica w składzie Bożena Bobo – Dyga a także akordeoniści Wiesław Ochwat i Maciej Zimka. Następnie zaprezentował się zespół folkowy pn. Tekla Klebetnica w utworach które były połączeniem tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskie, klasycznej i jazzu. Po czy na scenie pojawiła się największa jak do tej pory liczba wykonawców występujących w jednym momencie osiemnasto osobowa Orkiestra Akordeonowa z Daugavpils (Łotwa) prowadzona przez Tatianę Saratową, składająca się z uczniów, studentów i nauczycieli. Gwiazdą wieczoru był Placido Domingo Jr wraz z zespołem w projekcie Volver Anima Tanga.

Koncert poprowadził Tomasz Olszewski – redaktor Radia Gdańsk. Podczas koncertu w sali ośrodka kultury można było obejrzeć wystawę akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowak a także ekspozycję akordeonów Scandalii i Fisitalia.

Fotorelacja: KONCERT PLENEROWY XVI FESTIWALU AKORDEONOWEGO

- WYSTAWA AKORDEONÓW.


MSZA ŚWIĘTA KASZUBSKA

alt

W sobotę 4 sierpnia 2018 roku w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbyła się Msza Święta z liturgia kaszubską w intencji Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno. Mszę Świętą celebrowali ks. prałat Wojciech Głodowski, ks. prof. Wojciech Cichosz a także ks. odwiedzających naszą parafię z Kalisza. W oprawę mszy zaangażowali się członkowie sulęczyńskiego oddziału ZK-P m.in. poprzez czytania w języku kaszubskim, niesienie darów ofiarnych a także kultywowanie haftu kaszubskiego poprzez liczne uczestniczenie we mszy w strojach kaszubskich. Oprawę mszy wzbogaciła kapela kaszubska. Na zakończenie mszy świętej sulęczyński oddział zrzeszenia złożył życzenia i kwiaty ks. kanonikowi Andrzejowi Karlińskiemu z okazji święta proboszczów. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie integracyjne przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: MSZA ŚWIĘTA KASZUBSKA


DOŻYNKI PARAFIALNO – SOŁECKIE W MŚCISZEWICACH alt

Jak co roku 15 sierpnia w Mściszewicach odbyły się Dożynki Parafialno – Sołeckie. Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą Odpustową w kościele pod WNMP. Eucharystii przewodniczył pochodzący z Mściszewic ks. dr. hab. Jarosław Babiński profesor warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego wraz z salezjaninem ks. Brunem Wickiem oraz proboszczem Markiem Labudda. Po uroczystej Liturgii wszyscy zgromadzeni przeszli w barwnym korowodzie na plac przy plebanii, gdzie odbyła się biesiada dożynkowa.

Wszystkich zgromadzonych przywitała pani sołtys Mściszewic Maria Stencel, po czym oddała głos Wójtowi Bernardowi Gruczy i skarbnikowi powiatu Zofii Walkowiak. Przekazanie chleba przez Starostów Dożynek Danutę i Jana Szutenberg Wójtowi i podzielenie go między wszystkich zgromadzonych. Ponadto miały miejsce również konkursy dożynkowe, degustacja produktów przygotowanych przez KGW Mściszewiczanki, dmuchane zjeżdżalnie a na zakończenie miała miejsce zabawa taneczna.

Fotorelacja: DOŻYNKI MŚCISZEWICE

Informację o dożynkach można znaleźć także na stronie - Kuriera Kaszubskiego


ZAWODY STRAŻACKIE I FESTYN GMINNY

alt

W niedziele 19 sierpnia 2018 roku w Sulęczynie odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze, które połączone były z Festynem Gminnym. W trakcie zawodów miała miejsce rywalizacja drużyn strażackich z terenu gminy Sulęczyno: OSP Kistowo, OSP Mściszewice i OSP Sulęczyno.

Szczegółową informacje dotyczącą zmagań strażaków
można znaleźć na stronie – Kartuzy.info

W trakcie zawodów strażackich i festynu gminnego można było skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, zjeść żurek oraz wyroby przygotowane przez KGW Węsiory a na zakończenie wystąpił zespół Szubi Dubi.

Fotorelacja: ZAWODY STRAŻACKIE i FESTYN GMINNY


DOŻYNKI GMINNO – PARAFIALNE W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku w Sulęczynie odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Dożynki rozpoczęły się uroczysta mszą dziękczynną za plony w Sulęczyńskim Kościele, którą sprawowali ks. kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie wspólnie z ks. Markiem Labudda – Proboszczem Parafii WNMP w Mściszewicach. Każde z sołectw gminy Sulęczyno przyniosło do kościoła korony żniwne – wieńce, a także chleby dożynkowe. W oprawę mszy zaangażowali się sołtysi wspólnie z członkami rad sołeckich a także orkiestrą. Po Mszy Świętej w barwnym korowodzie wszyscy przeszli na plac przy ośrodku kultury, gdzie Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza uroczyście przywitał wszystkich i otworzył dożynki a także przejął chleb od starostów dożynek, którymi byli Renata i Bogdan Malek z Borku. W kolejnej części miały miejsce występy lokalnych zespołów tj. Scholii Św. Anny a także Zespołu Kaszubskiego Motylki. Następnie można było wziąć udział w konkursach dożynkowych m.in. wyścig na trzyosobowych nartach, zaśpiewanie piosenki czy dojenie kozy. W kolejnej części miało miejsce wręczenie dyplomów laureatom eliminacji gminnych konkursu Piękna Wieś, a także podziękowanie sołtysom za zaangażowanie się w organizację tegorocznych dożynek. Na zakończenie wystąpił zespół Słowiańska Dusza, a także miała miejsce biesiada z zespołem And-Daro z Kościerzyny.

Fotorelacja: DOŻYNKI GMINNE


DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO ŻUKOWO

alt

Tegoroczne dożynki Powiatu Kartuskiego odbyły się 2 września 2018 roku z Żukowie. Msza Święta odbyła się w kościele Miłosierdzia Bożego, którą odprawił Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Wiesław Szlachetka. Po uroczyste mszy dziękczynnej wszyscy w barwnym orszaku przeszli na plac imprezy w parku Nad Jeziorkiem. Następnie miało miejsce powitanie obecnych przez gospodarzy dożynek Janinę Kwiecień – Starostę Powiatu Kartuskiego i Wojciecha Kankowskiego – Burmistrza Gminy Żukowo a także zaproszonych gości. Po czy starostowie dożynek przekazali bochen dożynkowy gospodarzom dożynek. W części artystycznej dożynek wystąpili m.in. Grupa Taneczna „Rapsodia”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic, RZPiT „Bazuny”, chór „Ascoltate”, kabaret „Kałamasz” a na zakończenie Teresa Werner.

Gmina Sulęczyno podczas dożynek powiatowych miała swoje stoisko, gdzie obsługę gastronomiczną zagwarantowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior a dobrą zabawę uświetniała Kapela Kaszubska pod dyrekcją Andrzeja Potrac. W konkursie na wieniec dożynkowy nasza gmina zajęła trzecie miejsce, a został on wykonany przez mieszkańców Sołectwa Mściszewice, w konkursie na kołacz także zajęliśmy trzecie miejsce a został on wykonany przez Pana Kazimierza Kamińskiego z Węsior. W trakcie dożynek został podsumowany także etap powiatowy konkursu Piękna Wieś Pomorska, w którym mieszkańcy sołectwa Węsiory – Państwo Katarzyna i Łukasz Lendowcy otrzymali wyróżnienie.

Szczegółowe wyniki konkursów można znaleźć na stronie – Powiatu Kartuskiego

Składamy serdeczne podziękowania osobom zaangażowanym w organizację dożynek gminnych i stoiska na dożynkach powiatowych w Żukowie i liczymy na pomoc w roku następnym, kiedy to Dożynki Powiatu Kartuskiego planowane są w Sulęczynie – 1 września 2019 roku, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Fotorelacja – DOŻYNKI POWIATOWE ŻUKOWO


POWIATOWE ZAWODY STRAŻACKIE

alt

W niedzielę 9 września 2018 roku na Stadionie Sportowym w Sulęczynie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze Członków MDP Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Kartuskiego. W sumie w zawodach udział wzięło 30 młodzieżowych drużyn oraz cztery drużyny żeńskie powyżej osiemnastu lat. Drużyny walczyły w sztafecie, musztrze a także w ćwiczeniach bojowych i konkurencji alarmowo – bojowej.

Szczegółowe wyniki zawodów można znaleźć na stronie - kartuzy.info

Po zmaganiach sportowych wszyscy przeszli na plac przy ośrodku kultury, gdzie miało miejsce podsumowanie zawodów oraz występ gwiazdy wieczory którą był Norbi.

Fotorelacja : POWIATOWE ZAWODY STRAŻACKIE


PRZEKAZANIE SPRZĘTU

alt

W dniu 13 września 2018 roku w Urzędzie Gminy Sulęczyno odbyło się uroczyste przekazanie strażakom ochotnikom z terenu gminy Sulęczyno wyposażenia i sprzętu ratowniczego zakupionego ze środków Funduszu Sprawiedliwości – Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Przekazania sprzętu jednostkom OSP dokonał Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Komendant Gminny ZOSP w Sulęczynie – Andrzej Roda, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach – Romuald Pituła. Sprzęt został przekazany OSP Mściszewice i OSP Kistowo.

Zakupiony sprzęt umożliwi jednostkom OSP sprawne udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym bezpośrednio na miejscu zdarzenia.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach ogłoszonego Programu I priorytetu IIIB - Wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – polegało na nabyciu wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.

Wysokość pozyskanej dotacji z Ministerstwa Sprawiedliwości to 54.945,00 zł, a wkład własny pochodzący ze środków budżetu gminy to kwota 555,00 zł.

Fotorelacja: PRZEKAZANIE SPRZĘTU


TURNIEJ MŁODZIKÓW W SIERAKOWICACH

alt

W dniu 28 września 2018 najstarsza grupa i kilku wyróżniających się zawodników z grup młodszych zagrali w turnieju jedenastolatków w Sierakowicach.

 Do zmagań przystąpiły cztery zespoły męskie z Sierakowic, jedna żeńska z Sierakowic (Pantery Sierakowice) oraz nasze dwa zespoły z Słupi Sulęczyno.

Wyniki:

I miejsce - Sierakowice "C"

 II miejsce - Sierakowice "B"

 III miejsce - Słupia Sulęczyno "A"

 IV miejsce - Słupia Sulęczyno "B"

 V miejsce - Pantery Sierakowice

 VI miejsce - Sierakowice "D"

 VII miejsce - Sierakowice "A"

Fotorelacja: TURNIEJ SIERAKOWICE

Bramki dla Słupi strzelali: Oskar Ostrowski, Wiktor Kulas, Aleksander Sylka, Bartosz Kropidłowski, Mikołaj Jeżdzewski.


DZIEŃ SENIORA

alt

W czwartek 4 października 2018 roku w Ośrodku Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym „Mausz” odbyło się coroczne spotkanie - „Dzień Seniora”. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, które przewodniczył Ks. Kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie. Po Mszy Świętej wszystkich obecnych przywitał Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza i Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Kulaszewicz. Życzyli oni wszystkim obecnym najdłuższych lat życiu w zdrowiu i spokoju. Wręczyli także kwiaty córce najstarszej mieszczanki naszej gminy oraz jubilatce, która w najbliższym czasie obchodzi urodziny. Podczas spotkania wystąpił również Zespół Teatralny z Klubu Inicjatyw Społecznych z Gdańska.

W ramach Dnia Seniora prezentowany był program projektu „Dynamiczni Seniorzy z Energią” prowadzonym przez grupę Energa i Lotos. Dzięki współorganizacji uroczystości przez powyższe podmioty wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z szerokiej oferty badań poziomu cukru we krwi, z porad dietetyków i innych specjalistów. Seniorzy mogli zapoznać się także z techniką prawidłowego zapinania pasów w samochodzie „Zapinaj pasy po mistrzowsku”.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Sulęczyno, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulęczynie, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie oraz Ośrodek Szkoleniowo – Rehabilitacyjny „Mausz”.

Fotorelacja : DZIEŃ SENIORA


GAZETKA GMINNA alt

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania
Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”. 

W skrócie najważniejsze tematy tego numeru to:

- Inwestycje realizowane w Gminie Sulęczyno
w latach 2014 – 2018

- Informacja dot. kąpieliska gminnego – wyciąg z planu zagospodarowania przestrzennego

- Wybory samorządowe

- Opis najważniejszych wydarzeń ostatniego czasu.

Gazetkę w wersji papierowej pojawi się lada dzień a w wersji elektronicznej można ją obejrzeć pod poniższym linkiem : GAZETKA GMINNA


OTWARCIE PRZEDSZKOLA W WĘSIORACH

alt

W czwartek 11 października 2018 roku w miejscowości Węsiory odbyło się potrójne święto. Otwarto budynek nowego przedszkola oraz nadano imię Jana Tryby Szkole Podstawowej w Węsiorach, a także przekazano i poświęcono sztandar. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, rodzina Jana Tryby a także osoby zaprzyjaźnione z jednostką. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Filialnym w Węsiorach, którą sprawował ks. kanonik Andrzej Karliński, po której wszyscy przeszli na plac przy szkole. Obecnych przywitali Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węsiorach Klaudia Jereczek i Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza. Następnie wszystkich barwnym występem przywitały przedszkolaki. Kolejnym punktem było przekazanie sztandaru przez Radę Rodziców – Pani Dyrektor, która następnie przekazała sztandar uczniom. Miało także miejsce przecięcie wstęgi otwierające przedszkole, a także jego poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wydarzeniu towarzyszyły liczne wystąpienia, podziękowania i gratulacje zaproszonych gości. Na zakończenie wszyscy zwiedzili przedszkole.

Fotorelacja: OTWARCIE PRZEDSZKOLA W WĘSIORACH


SESJA KOŃCZĄCA KADENCJĘ 2014-2018

alt

W czwartek 18 października 2018 roku odbyła się ostatnia uroczysta sesja Rady Gminy Sulęczyno, podczas której podjęto m. in. uchwały związane planem zagospodarowania przestrzennego. Na czwartkowej sesji Wójt Gminy Sulęczyno Barnard Grucza podziękował wszystkim za współpracę w mijającej kadencji. W imieniu własnym a także Przewodniczącego Rady Kazimierza Glinieckiego wręczył symboliczne podziękowania radnym rady gminy kadencji 2014-2018, dyrektorom jednostek oświatowych, ośrodka kultury, biblioteki, ośrodka pomocy społecznej, sołtysom a także pracownikom urzędu. Radni także podziękowali Wójtowi i Pani Jolancie Bronk, która zajmuje się sprawami rady za współpracę w obecnej kadencji. Były także podziękowania dla Wójta m. in. od sołtysów i dyrektorów szkół. Pani Ewa Kulaszewicz – Kierownik GOPS-u podziękowała także radnemu Markowi Konkel za niesienie pomocy potrzebującym po zeszłorocznej nawałnicy. Na zakończenie miały miejsce pamiątkowe zdjęcia przed budynkiem urzędu.

Fotorelacja: SESJA RADY GMINY


PRZEKAZANIE SAMOCHODU OSP KISTOWO

alt

W czwartek 18 października 2018 roku miało miejsce oficjalne przekazanie nowo zakupionego samochodu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kistowie. Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza w obecności reprezentantów władz powiatu i zaproszonych gości przekazał jednostce samochód specjalny pożarniczy marki RENAULT G270, który został zakupiony z dotacji celowej Gminy Sulęczyno i Powiatu Kartuskiego.

Fotorelacja: PRZEKAZANIE SAMOCHODU – KISTOWO


KONKURS CZYTELNICZY "Méster Bëlnégò Czëtaniô”

alt

W czwartek 8 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Tryby w Węsiorach odbyły się eliminacje gminne konkursu czytelniczego "Méster Bëlnégò Czëtaniô” w których udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy – łącznie 47 uczestników. Osoby biorące udział w konkursie oceniała komisja w składzie: Janina Krefta, Włodzimierz Bronk i Jan Gruchała.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria I – III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Gruchała Weronika (SP Podjazy)

II miejsce – Jereczek Julian (SP Podjazy)

III miejsce – Szela Julia (SP Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli również: Błonk Aleks (SP Węsiory), Bronk Nikola (SP Węsiory), Cichosz Dawid (SP Węsiory) Gołąbek Julita (SP Sulęczyno) i Zblewska Oliwia (ZS Mściszewice).

Kategoria IV – VI Szkół Podstawowych:

I miejsce – Stefańska Otylia (SP Węsiory)

II miejsce – Choszcz Izabela (SP Podjazy)

III miejsce – Patelczyk Zuzanna (SP Węsiory)

III miejsce – Birr Aleksandra (ZS Mściszewice)

W tej kategorii udział wzięli również: Baske Pola (SP Sulęczyno), Bladowska Katarzyna (SP Węsiory), Brylowski Dawid (ZS Mściszewice), Butowski Krzysztof (SP Węsiory), Gawin Paulina (SP Sulęczyno), Klasa Emilia (ZS Mściszewice), Malotka – Trzebiatowski Maciej (SP Podjazy), Kazimierowska Wiktoria (SP Sulęczyno), Kożyczkowska Laura (SP Sulęczyno), Lehmann Dominik (SP Sulęczyno), Lipkowska Wiktoria (SP Podjazy), Mrozewska Paulina (ZS Mściszewice), Pobłocka Karolina (SP Węsiory), Wolski Marcin (SP Podjazy) i Zaworski Filip (ZS Mściszewice).

Kategoria VII / VIII Szkół Podstawowych i Gimnazjum:

I miejsce – Pałubicka Monika (ZS Mściszewice)

II miejsce – Krefta Wiktoria (SP Sulęczyno)

III miejsce – Jereczek Karolina (SP Węsiory)

W tej kategorii udział wzięli również: Biernat Wiktoria (SP Węsiory), Breza Jonasz (SP Podjazy), Butowska Martyna (SP Sulęczyno), Gawin Adriana (SP Borek Kamienny), Gruchała Dominika (SP Podjazy), Hinca Paweł (SP Podjazy), Kankowska Weronika (ZS Mściszewice), Kobiela Milena (SP Podjazy), Kulaszewicz Robert (SP Podjazy), Las Mateusz (ZS Mściszewice), Lehman Wiktoria (SP Sulęczyno), Lis Damian (SP Węsiory), Łojko Kamila (SP Węsiory), Mejna Marcin (ZS Mściszewice), Mejna Weronika (ZS Mściszewice), Smentoch Maciej (SP Borek Kamienny) i Zwara Joanna (SP Węsiory).

Fotorelacja: KONKURS CZYTELNICZY

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Dwie pierwsze osoby w każdej kategorii wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 23 listopada 2018 roku w Glinczu.

Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa im. Jana Tryby w Węsiorach i Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

alt


KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY

alt

W niedzielę 11 listopada 2018 roku miała miejsce setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza i Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gliniecki wraz z reprezentantami Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddział Sulęczyno złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych mieszkańców gminy Sulęczyno, a także pod figurką Marki Boskiej Królowej Polski. Po czy dołączyli do przemarszu, który przeszedł z przed Kościoła w Sulęczynie do ośrodka kultury, gdzie miały miejsce występu z okazji tak ważnego święta. Podczas koncertu niepodległościowego wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach a także Schola św. Anny.

Fotorelacja: KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
DLA DOROSŁYCH 

alt

Od października 2018 roku w ośrodku kultury w dalszym ciągu kontynuowane są zajęcia artystyczne dla dorosłych prowadzone przez panią Marlenę Stefańską . Podczas zajęć uczestniczki wykonują prostymi technikami różnego rodzaju elementy ozdobne. W ostatnim czasie wykonywali wianki / malowali kubki itp. – w poniższym linku znajdują się zdjęcia z efektami ich prac.

ZDJĘCIA: zajęcia artystyczne – dorosli

Link do informacji o zajęciach
ZAJĘCIA ART. DLA DOROSŁYCH


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
DLA DZIECI

alt

Od października 2018 roku w ośrodku kultury w każde poniedziałkowe popołudnie prowadzone są zajęcia artystyczno – plastyczne dla dla dzieci prowadzone przez państwa Sylwię i Czesława Birr. Podczas tych zajęć uczestnicy głównie malują różnego rodzaju kompozycję a także wykonują inne prace plastyczne. Część osób także wykonuje drobne prace rzeźbiarskie.

Zdjęcia z ostatnich zajęć można znaleźć pod poniższym
linkiem – ZAJĘCIA ART. DLA DZIECI a relację z wcześniejszych zajęć na stronie GOK-u
pod linkiem – ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI


Kolejny „mały”sukces scholii Św. Anny

alt

15 listopada w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej odbył się VIII Powiatowy Konkurs Piosenki „Kaszëbsczé Spiéwë ú nas”, w którym wzięła udział grupa uczestników scholii Św. Anny . Wszystkich uczestników oceniała komisja w składzie: J. Werochowska – dyrygent scholii Conticorum oraz chóru kościelnego w Kościerzynie, D.Pioch – autorka podręczników w j.kaszubskim oraz M. Birr – prezes Stowarzyszenia Kaszubianki. Nasi uczestnicy uzyskali bardzo wysokie noty, które prezentują się następująco:

W kategorii kl.IV-VI – soliści

I miejsce - Oliwia Kobiela

W kategorii kl. IV-VI – zespół

II miejsce - Anna Goitowska i Joanna Węsierska

W kategorii kl.VII-VIII i Gimnazjum – zespół

I miejsce - Dominika i Mikołaj Gawin

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego przyznana została Maciejowi Smentoch.

Fotorelacja : KONKURS PIOSENKI

Relacjaa filmowa z występów: FIMILKI

Serdecznie gratulujemy naszym laureatom wygranych i życzymy dalszych sukcesów, zaś pani Edycie dziękujemy za znakomite przygotowanie uczestników do konkursu. Pani Jolancie dziękujemy za pomoc przy organizacji wyjazdu na tenże konkurs.

Całość wyników konkursu można znaleźć na stronie internetowej - ZKiW KAMIENICA SZLACHECKA a fotorelacja z konkursu znajduje się pod poniższym linkiem - FOTORELACJA KONKURS K. SZLACHECKA


PODSUMOWANIE XV SEZONU TURNIEJU KASZUBSKIEJ GRY W „BAŚKĘ” W SULĘCZYNIE

W niedzielę 25 listopada 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się dziesiąty etap rozgrywek, a także miało miejsce podsumowanie całorocznych zmagań XV sezonu Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę” w Sulęczynie.

alt

Zwycięzcami dzieciatego etapu rozgrywek,
w których wzięło udział czterdziestu czterech graczy, byli:

I miejsce – Willma Władysław

II miejsce – Stencel Władysław

III miejsce – Kożyczkowski Alfons

Po wręczeniu pucharów zwycięzcom dziesiątego etapu, miało miejsce podzielenie wśród wszystkich obecnych tortu przygotowanego specjalnie, aby uroczyście zakończyć piętnasty sezon rozgrywek. Po czym miało miejsce podsumowanie całorocznych rozgrywek. Wręczono dyplomy, puchary, a także nagrody rzeczowe.

Ogólna klasyfikacja piętnastego sezonu rozgrywek
przedstawia się następująco:

I miejsce – Stefański Marian (85 pkt)

II miejsce – Błaszkowski Ignacy

III miejsce – Cichosz Jan

IV miejsce – Labuda Kazimierz

V miejsce – Klinkosz Henryk

VI miejsce – Błaszkowski Kazimierz

VII miejsce - Gawin Edward

VIII miejsce – Gostkowski Leon

IX miejsce – Stenka Stanisław

X miejsce – Dawidowski Zenon

XI miejsce – Grzenia Piotr

XII miejsce – Sylka Józef

XIII miejsce – Stencel Władysław

XIV miejsce – Willma Władysław

XV miejsce – Gański Stanisław.

alt

Wręczono także symboliczne upominki najstarszemu uczestnikowi rozgrywek Panu Michałowi Bladowskiemu, najmłodszym uczestnikom rozgrywek – Dawidowi, Dominikowi i Maciejowi Smentoch, a także dwom kobietom, które biorą udział w rozgrywkach - Pani Marii Jeszke i Pani Teresie Grzenia. Podziękowano także wieloletnim organizatorom turnieju tj. Panu Kazimierz Gawin, Panu Alfonsowi Kożyczkowskiemu i Państwu Henryce i Piotrowi Stencel. Fundatorami nagród podsumowujących obecny sezon byli Pan Andrzej Potrac, Pan Maciej Gawin, Pan Kamil Sylka, a także Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w rozgrywkach a także osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację turnieju i zapraszamy do udziału w szesnastym sezonie rozgrywek, który rozpoczynamy najprawdopodobniej już w lutym 2019 roku.


WARSZTATY WOKALNE

alt

W piątkowe popołudnie w sali GOK Sulęczyno odbyły się warsztaty wokalne, które poprowadził Mateusz Pawelczyk uczestnik The Voice of Poland, finalista Kaszubskiego Idola w 2016 roku, uczestnik grupy Te Dua, aktualnie student na Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku dyrygentury chóralnej.

Kilka zdjęc z WARSZTATÓW WOKALNYCH

Dzieci dzielnie współpracowały z prowadzącym, a zarazem świetnie się bawiły. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkanie i próbę zespołu w piątek i w sobotę, szczegóły w GOK Sulęczyno.


MIKOŁAJE 2018

alt

W czwartek 6 grudnia 2018 roku, zgodnie z sulęczyńskim zwyczajem kontynuowanym już od ponad dziesięciu lat przez teren Gminy Sulęczyno przejechał orszak Świętych Mikołajów. W tym roku formułą objazdu nieco się zmieniła i orszak odwiedził wszystkie szkoły i przedszkola na terenie Gminy Sulęczyno, a nie tak jak w latach ubiegłych większe miejscowości. Mikołaje obdarowywali wszystkich słodyczami.

Objazd Mikołajów po terenie gminy Sulęczyno odbywa się od wielu lat z inicjatywy Pana Andrzeja Potrac – sulęczyńskiego organisty, który także jest Radnym Powiatu Kartuskiego oraz Przewodniczącym Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W tym roku do objazdu dołączyli: Bernadeta i Jan Baske, Maria Łukowicz, Maria Labuda, Jan Zblewski, Grzegorz Bielicki, Ewa Rekowska, Agnieszka Błaszkowska oraz Katarzyna Stenka. Tegoroczną edycję objazdów Mikołajów współfinansowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie a także Firma SMS Mrozowicz. Sanie do orszaku wypożyczył Pan Józef Stefański, naczepę na której przewożone były sanie Pan Rafał Myszk, samochód udostępnił a także kierowcą był Pan Mateusz Potrac, w przygotowanie świątecznej dekoracji samochodu włączył się także Pan Piotr Szuta – Radny Rady Gminy Sulęczyno, agregat udostępniła OSP Sulęczyno a nad bezpieczeństwem przejazdu czuwała Sulęczyńska Policja – Pan Jarosław Rudnik.

Fotorelacja – MIKOŁAJE 2018


- TURNIEJ SZACHOWY -

alt

W dniu 9 grudnia 2018 r. Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice w ramach zadania publicznego pt. „Szachy w szkole 2018” zorganizowało „II Otwarty Międzyszkolny Turniej Szachowy” w Zespole Szkół w Mściszewicach W turnieju wzięło udział 46 zawodników w tym dzieci od 6 lat i osoby dorosłe, z terenu całego Powiatu Kartuskiego. Turniej odbył się w pięciu grupach: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy i kobiety, w systemie szwajcarskim, 7 rund, 10 minut na partię zawodnika. Współorganizatorami turnieju byli: Zespół Szkół w Mściszewicach, Mobilna Szkoła Szachowa „Pelmat” z Lipusza, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Turniej odbył wspólnie z kiermaszem świątecznym i trwał cztery godziny podczas których zawodnicy walczyli o zajęcie czołowych miejsc. W czasie przerw wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z słodkiego poczęstunku, napojów i dania obiadowego. Po mozolnej rywalizacji nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody z wyróżnieniem czołowych miejsc na podium gdzie oprócz nagród rzeczowych otrzymali puchary i medale. Po uhonorowaniu zawodników nastąpiło również wręczenie nagród dla zwcięsców przeprowadzonego w dniu 6 grudnia 2018 roku Mikołajkowego konkursu zadań szachowych tj: Piotra Mrozewskiego, Krystiana Krefft i Filipa Reclaw, oraz uhonorowania za wyróżniającą frekwencję podczas zajęć szachowych w okresie od kwietnia do grudnia 2018 tj.: Rozalia Kamińska, Joanna Węsierska, Justyna Węsierska, Piotr Mrozewski, Oliwer Wiczkowski   i Filip Reclaw. Nad poprawnością przeprowadzenia turnieju czuwał sędzia Zdzisław Pelowski z Mobilnej Szkoły Szachowej ”PELMAT”, zaś opiekunami całego wydarzenia byli dodatkowo: Andrzej Literski, Honorata Wrycza i Beata Las. Zadanie publiczne pt. „Szachy w szkole 2018” mogło się odbyć dzięki pozyskanych finansów z Powiatu Kartuskiego i Gminy Sulęczyno.

Kilka zdjęć z turnieju - TURNIEJ SZACHOWY - ZDJĘCIA

Wyniku Turnieju można pobrać pod linkiem – WYNIK TURNIEJU.

Wszystkie szczegółowe informacje oraz wyniki z podziałem na grupy dot. tego turnieju można zobaczyć na stronie internetowej : TURNIEJ SZACHOWY

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim którzy przyczynili się do przeprowadzenia tego turnieju szachowego oraz realizacji całego tego zadania.


MIKOŁAJKI W WĘSIORACH

alt

W niedzielę 9 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Węsiorach odbyło się już po raz ósmy spotkanie dzieci z sołectwa Węsiory z Mikołajem. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie po czym zostały obdarowane słodkimi upominkami. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz Radnych Marii Łukowicz i Wiesławy Myszk przy udziale sponsorów. Sponsorami tegorocznego spotkania byli: Państwo Justyna i Eugeniusz Wolscy, Państwo Ewa i Sławomir Patelczyk, Firma Wrońscy, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie oraz Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Fotorelacja: MIKOŁAJKI W WĘSIORACH


TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

alt

W czwartek 13 grudnia 2018 roku na Hali Sportowej w Sulęczynie odbył się Mikołajkowy Turniej w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców w którym udział wzięły trzy drużyny dziewcząt i trzy drużyny chłopców łącznie około 80 uczestników.

Wyniki poszczególnych meczy:

Kategoria dziewcząt:

Sulęczyno – Mściszewice 11:4

Kamienica Szlachecka – Sulęczyno 10:3

Mściszewice – Kamienica Szlachecka 4:14

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – Kamienica Szlachecka

II miejsce – Sulęczyno

III miejsce – Msciszewice

Kategoria chłopców:

Sulęczyno – Parchowo 8:6

Kamienica Szlachecka – Parchowo 9:9

Sulęczyno – Kamienica Szlachecka 11:10

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – Sulęczyno

II miejsce – Kamienica Szlachecka

III miejsce – Parchowo

Fotorelacja: TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

Nagrodami w turnieju były dyplomy, puchary dla każdej drużyny i czekolada dla każdego uczestnika. Turniej zorganizowany został przez Zespół Szkół w Sulęczynie i Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie pod nadzorem animatorów sportu Krzysztofa Baske i Grzegorza Stefańskiego.


SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO – OPŁATKOWE

alt

W niedzielę 16 grudnia 2018 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbyło się spotkanie świąteczno – opłatkowe dla członków i sympatyków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno. Spotkanie otworzył Prezes Jan Gruchala – Prezes ZK-P O/Sulęczyno, który powitał wszystkich obecnych i podziękował za tak liczne przybycie oraz złożył wszystkim życzenia bożonarodzeniowe. Po czym miał miejsce gwiazdkowy występ młodzieży ze szkoły w Sulęczynie przygotowanej przez panią Dorotę Kerlin, która wcieliła się w przedstawieniu w rolę kominiarza. Po występie odczytano fragment Pisma Świętego i wszyscy podzielili się opłatkiem oraz złożyli sobie życzenia. Następnie z świątecznym repertuarem wystąpiły dzieci i młodzież ze Scholi Św. Anny prowadzonej przez panią Edytę Gawin i miało miejsce wspólnie śpiewanie kolęd przy akordeonowym akompaniamencie Pawła A. Nowaka. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na spotkanie i życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Fotorelacja: SPOTKANIE OPŁATKOWE


GAZETKA GMINNAalt


Zapraszamy do lektury najnowszego wydania 
Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”. 

W skrócie najważniejsze tematy tego numeru to:

- Inwestycje zakończone w ostatnim czasie

- Ostatnia sesja kadencji 2014 – 2018

- Wyniki wyborów samorządowych 2018

- Sesja inauguracyjna kadencji 2018 – 2023

- Informacja dot. gospodarki odpadami

- Jubileusze małżeńskie oraz 102 – lata mieszkanki naszej gminy

- Opis najważniejszych wydarzeń ostatniego czasu.


Gazetkę w wersji papierowej pojawi się lada dzień
a w wersji elektronicznej można ją obejrzeć
pod poniższym linkiem : 
GAZETKA GMINNA 


ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

alt

W sobotnie popołudnie 21 grudnia 2018 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie odbyło się świąteczne spotkanie sportowców Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej działającej przy Gminnym Klubie Sportowym „Słupia” Sulęczyno. W spotkaniu udział wzięli młodzi sportowcy wszystkich grup wiekowych, trener, członkowie Zarządu Klubu, sponsorzy, a także rodzice aktywnie zaangażowani w rozwój sportowy swoich dzieci. Obecni na spotkaniu sportowcy otrzymali od Mikołaja torbę sportową z logiem klubu i getry, a także słodycze. Wszyscy w miłej świątecznej atmosferze spędzili sobotnie popołudnie.

Fotorelacja: SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM


Relację z wydarzeń odbywających się w poprzednich latach można znaleść w zakładne AKTUALNOŚCI (na górnym pasku z lewej strony) klikając poszczególne lata.....


Gminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@gok.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@gok.suleczyno.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 71 gości