wtorek sierpnia 16 , 2022
Font Size
   


Sprawozdanie z działań, imprez i wydarzeń organizowanych i współorganizowanych
przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie
w 2019 roku


KONCERT KOLĘD W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 6 stycznia 2019 roku w Święto Trzech Króli w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie odbył się już chyba po raz dziewiąty koncert kolęd. Podczas około godzinnego koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego przy akompaniamencie Pawła A. Nowaka.

Krótka fotorelacja z : KONCERTU KOLĘD


KONCERT KOLĘD W MŚCISZEWICACH

alt

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mściszewicach odbył się koncert kolęd. Wystąpił Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego przy akompaniamencie Pawła A. Nowaka. Mieszkańcy Mściszewic i okolic mogli usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy w wyjątkowej aranżacji na chór przy akompaniamencie gitary i akordeonu.

Fotorelacja: KONCERT KOLĘD


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI

alt

W ostatnim czasie w ośrodku kultury w poniedziałkowe popołudnia kontynuowane były zajęcia artystyczne dla dzieci prowadzone przez Państwa Sylwię i Czesława Birr. Podczas grudniowych zajęć uczestnicy wykonywali głównie elementy o tematyce świątecznej. Zaś na styczniowych zajęciach zajęli się m.in. techniką malowani na szkle, a także w dalszym ciągu rzeźbią w drewnie.

Zdjęcia z zajęć grudniowych i styczniowych można znaleźć pod poniższymi linkami:
ZAJĘCIA GRUDZIEŃ       /         ZAJECIA STYCZEŃ.
Informacje o wcześniejszych zajęciach znajdują się
pod poniższym linkiem : ZAJECIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI.

W dalszym ciągu zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież chcące uczestniczyć w zajęciach artystycznych w każdy poniedziałek od godz. 15:00 do 17:00 – sala na parterze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.


WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W GMINIE SULĘCZYNIE 

alt

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku na terenie gminy Sulęczyno odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach 27 Finału wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej edycji orkiestry jest pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Podczas tegorocznej edycji orkiestry wolontariusze zbierający środki w ramach sztabu WOŚP GOKiS w Chmielnie: Gliniecka Agnieszka, Kujda Kamil, Pela Karolina, Smentoch Maciej i Stenka Katarzyna, kwestowali przed Mszami Świętymi odbywającymi się Kościele w Sulęczynie, Węsiorach i Mściszewicach.

Wolontariusze z Gminy Sulęczyno łącznie zebrali
kwotę 6.851,68 zł. i 20 euro.

Wolontariusze z Sulęczyna wzięli także udział w finale orkiestry, który miał miejsce w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Chmielnie, gdzie również zaprezentowała się Schola Św. Anny z Sulęczyna, prezentując swój program kolędowy.

Krótka fotorelacja: 27 FINAŁ WOŚP

alt

Dziękujemy wszystkim, którzy tak hojnie włączyli się w akcję 27 Finału Orkiestry Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie i wytrwałość w kwestowaniu. Dziękujemy także Księżom obu parafii za przychylność i pomoc w organizacji akcji. Podziękowania kierujemy także w stronę „Karczmy na Stromej” w Sulęczynie, która ufundowała obiady dla wolontariuszy oraz do funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Sulęczynie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem zbiórki. Słowa podziękowania kierujemy również w stronę Pana Andrzeja Roda Komendanta Gminnego ZOSP RP za przekazanie na licytację maskotki strażackiej a także do Pana Wiesława Jażdżewskiego właściciela firmy Przewozy Autokarowe "WIOLKA" za ufundowanie przejazdu Scholi Św. Anny na występ do Chmielna. Zaś Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Chmielnie dziękujemy, za to iż już po raz drugi mogliśmy przyłączyć się do akcji i działać w ramach Waszego Sztabu WOŚP.

Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE alt
DLA DOROSŁYCH

Od stycznia 2019 roku w ośrodku kultury w dalszym ciągu kontynuowane są zajęcia artystyczne dla dorosłych prowadzone przez panią Marlenę Stefańską . Podczas zajęć uczestniczki wykonują prostymi technikami różnego rodzaju elementy ozdobne. W ostatnim czasie wykonywali lampiony – w poniższym linku znajdują się zdjęcia z efektami ich prac.

ZDJĘCIA: zajęcia artystyczne – dorosli - STYCZEŃ

Link do informacji o zajęciach
ZAJĘCIA ART. DLA DOROSŁYCH


GOŚCINNIE W MŚCISZEWICACH

alt

Jak co roku grupa uczestników scholii Św. Anny ze Sulęczyna odwiedziła zaprzyjaźnioną parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Mściszewicach by pokłonić się małemu Jezuskowi w żłobku i zaśpiewać dla niego piękne kolędy. Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi Markowi Labudda za zaproszenie i przemiłe przyjęcie. Za rok wrócimy.

Fotorelacja: KONCERT W MŚCISZEWICACH


KONCERT KOLĘD W OŚRODKU KULTURY

alt

W atmosferze świąt Bożego Narodzenia w niedzielę 20 stycznia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się koncert kolęd scholii Św. Anny pt. „Hej kolęda, kolęda”. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać pięknych polskich oraz kaszubskich kolęd i pastorałek, a uczestnicy scholii wprowadzili nas w ciepły świąteczny klimat. Serdecznie dziękujemy za przybycie rodzicom, uczestnikom scholii oraz zaproszonym gościom i sympatykom zespołu. Po koncercie słodkim poczęstunkiem i kawą przy rozmowach zakończyliśmy spotkanie. W piątek schola jedzie na Pomorski Konkurs Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów.

Fotorelacja: KONCERT KOLĘD W SULĘCZYNIE


KURS KOMPUTEROWY 

alt

Od początku grudnia w ośrodku kultury w Sulęczynie, a także w budynku gimnazjum w Sulęczynie odbywa się bezpłatny kurs komputerowy dla poczatkujących w ramach projektu (PO)MORZE MOŻLIWOŚCI. W projekcie uczestniczy ponad 30 osób, podzielonych na trzy grupy uczestników w różnym wieku i poziomu umiejętności. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku zgodnie z utworzonym harmonogramem.

Szkolenia prowadzone są w małych grupach dzięki czemu nauka jest przyjemna i prosta. W miłej atmosferze uczestnicy poszerzają swoją wiedzę i kwalifikację zwiększając tym samym pewność siebie. W ramach kursu oferowane są również darmowe materiały szkoleniowe.

Krótka fotorelacja: KURS KOMPUTEROWY


- FERIE ZIMOWE -

alt

W dniach od 11 do 15 lutego 2019 roku odbywają się zajęcia feryjne w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie. Podczas pierwszego dnia zajęć grupa uczestniczyła w zajęciach zapoznawczych przez zabawę, a także odbyły się zajęcia artystyczne poprowadzone przez Panią Sylwię Birr, podczas których uczestnicy uczyli się niezwykle trudnej techniki malowania na szkle. Na zakończenie zajęć odbyło się spotkanie z Panem Danielem Kotłowskim – dzielnicowym Posterunku Policji w Sulęczynie.

Fotorelacja: PIERWSZY DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

Drugiego dnia zajęć odbyła część artystycznych i zabawa w kalambury po czym wszyscy zjedli kiełbaski z grilla. Następnie wzięli udział w niezwykle wyczerpujących zajęciach pokazowych karate – shotokan na Hali Sportowej w Sulęczynie, gdzie mieli okazję poznać różne formy rozgrzewki przed trenowaniem sztuk walki. Następnie mogli zobaczyć układy w wykonaniu uczniów - Klubu Karate Shotokan z Lęborka.

Fotorelacja: DRUGI DZIEŃ ZAJĘĆ

Fotorelacja: POKAZ KARATE / SHOTOKAN

alt

Trzeciego dnia zajęć feryjnych w GOK-u grupa pojechała do „Koszałkowa”, gdzie wszyscy mogli zjeżdżać na „oponach” tzw. Snowtubbing na specjalnie przygotowanych trasach.

Fotorelacja: TRZECI DZIEŃ ZAJĘĆ

alt

Czwartego dnia zajęć grupa w ramach zajęć feryjnych w GOK-u pojechała na kręgle do Kistonu. Dodatkowo w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie, Szkole Podstawowej w Podjazach, Szkole Podstawowej w Węsiorach i Zespole Szkół w Mściszewicach odbyły się spektakle teatralne pt. "Lodowa Kraina" w wykonaniu Studia Teatralnego "KRAK-ART.

Fotorelacja: CZWARTY DZIEŃ ZAJĘĆ

SPEKTAKLE TEATRALNE:       PODJAZY     /     WĘSIORY   

alt

W piątek - 15 lutego 2019 roku około sześćdziesięcioosobowa grupa wzięła udział w wyjeździe zorganizowanym do Kina Remus w Kościerzynie na film pt. "Chłopiec z burzy".

Ferie zimowe zostały zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie przy finansowym współudziale Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i przy pomocy wolontariuszy Karoliny Pela i Kamila Kujda.


HALOWY TURNIEJ
PIŁKI NOŻNEJ W SIERAKOWICACH

alt

W dniu 18 lutego 2019 roku najstarsza grupa Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej Słupi Sulęczyno wzięła udział w halowym turnieju piłki nożnej  w Sierakowicach. Chłopcy zagrali super zawody tj. odnotowali dwie wygrane oraz  dwa remisy i w końcowym rozrachunku zdobyli drugie miejsce za drużyną Pantery I Sierakowice. Wg organizatorów najlepszym zawodnikiem naszej drużyny został Wiktor Kulas, który strzelił 4 bramki, natomiast najlepszym bramkarzem całych zawodów został Bartek Stencel. Należy podkreślić, że wyróżnienia indywidualne były możliwe dzięki dobrej postawie wszystkich chłopców.

Słupia Sulęczyno dziękuje organizatorom za super zawody i atmosferę.

Juniorska Drużyna "Słupia" Sulęczyno grała w następującym składzie: Tomasz Bieszka, Dawid Błaszkowski, Piotr Butowski, Piotr Gawin, Bartek Kropidłowski, Wiktor Kulas, Oskar Ostrowski, Bartek Stencel i Aleksander Sylka. Trener: Michał Woźniak.

Tekt i zdjęcia: Tomasz Kreft

Fotorelacja: TURNIEJ SIERAKOWICE


ZABAWA KARNAWAŁOWA

alt

W czwartkowe przedpołudnie w Ośrodku Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym „Mausz” odbyło się spotkanie seniorów, które wzbogacone było w element zabawy karnawałowej. Podczas spotkania miało miejsce również podsumowanie projektu realizowanego przez w/w ośrodek w partnerstwie Gminy Sulęczyno pt. „Dobre Geny” a także zakończenie pierwszego etapu projektu „Trójgminni Nestorzy”. Podczas czwartkowego spotkania grupa podziękowała instruktorom za organizację zajęć w minionym roku po czym w rytm muzyki spędziła „tłustoczwartkowe” karnawałowe przedpołudnie.

Fotorelacja: ZABAWAKARNAWAOWA – MAUSZ


TURNIEJ PIŁKARSKI W SULĘCZYNIE

alt

W dniu 2 marca 2019 roku w Sulęczynie na hali sportowej gościliśmy drużynę "Orły" Tczew. Najmłodsze roczniki Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej "Słupia" Sulęczyno mogły rozegrać kilka spotkań ze swoimi rówieśnikami z Tczewa. Z uwagi na dużą ilość dzieci obie drużyny wystawiły po dwa zespoły. Jak zawsze podczas tego typu imprez towarzyszyły nam mega emocje. Dla naszych chłopców jest to kolejne sportowe doświadczenie i super zabawa. Dzięki p. Andrzejowi Potrac - Radnemu Rady Powiatu Kartuskiego - wszystkie dzieci mogły liczyć na napoje, owoce oraz kaszubskie drożdżówki. Odwiedzający nas goście z Tczewa byli pod ogromnym wrażeniem infrastruktury sportowej, która posiadamy w Sulęczynie.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Kreft

Fotorelacja: TURNIEJ PIŁKARSKI


DZIEŃ KOBIET W SOŁECTWIE KISTOWO

alt

Dnia 3 marca 2019 roku w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kistowie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. W spotkaniu wzięły udział Panie z sołectwa Kistowo a także zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Borku Kamiennym z przedstawieniem pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzieci bardzo się starały i przedstawienie wypadło znakomicie. Wszyscy dobrze się bawili przy dobrej kawie, smacznym cieście w doborowym towarzystwie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Aktywne Kistowo przy wsparciu finansowym Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Organizatorzy dziękują za tak dużo frekwencję na spotkaniu i liczą na to, iż w następnym roku spotkamy się w jeszcze większym gronie.

Fotorelacja: DZIEŃ KOBIET - KISTOWO


POWIATOWE IGRZYSKA W PIŁKĘ RECZNĄ

alt

We wtorek 5 marca 2019 roku na Hali Sportowej w Sulęczynie odbyły się
Powiatowe Igrzyska Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt
w których udział wzięło sześć drużyn z terenu Powiatu Kartuskiego.

Drużyny rozegrały następujące mecze:

Goręczyno – Gowidlino 10 : 1
Banino – Gowidlino 8 : 3
Banino – Goręczyno 6:6

Sulęczyno – Kamienica Szlachecka 5 : 11
Mściszewice – Kamienica Szlachecka 6 : 11
Mściszewice – Sulęczyno 4 : 4

Mecze finałowe:

Gowidlino – Sulęczyno 4 : 10
Goręczyno – Msciszewice 7 : 8
Banino – Kamienica Szlachecka 3 : 13
Kamienica Szlachecka – Msciszewice 7 : 5

Klasyfikacja końcowa zawodów przedstawiała się następująco:

I miejsce – ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej

II miejsce – ZS Msciszewice

III miejsce – ZS Banino

IV miejsce – ZS Goręczyno

V miejsce – ZS Sulęczyno

VI miejsce - ZS Gowidlino

Turniej podsumowali Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki oraz animatorzy sportu ZS Sulęczyno i UKS „Młody Sportowiec” Krzysztof Baske i Grzegorz Stefański. Fundatorem nagród w postaci pamiątkowych pucharów i medali był Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ


KONKURS RECYTATORSKI – POLSKI

alt

We wtorek 5 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Podjazach odbyły się eliminacje gminne XXXVI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. W eliminacjach gminnych udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół z terenu Gminy Sulęczyno – łącznie 28 uczestników. Uczestników konkursu oceniała komisja konkursowa w składzie: Pani Wanda Lew – Kiedrowska, Pani Teresa Kozieniec i Pani Elwira Woronin. Wyniki konkursu recytatorskiego w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:

Kategoria klas: I – III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Trzebiatowska Anna (Sulęczyno)

II miejsce – Bielawa Szymon (Węsiory)

III miejsce – Kostuch Maja (Borek)

W tej kategorii udział wzięli także: Bronk Nikola (Węsiory), Gruchała Weronika (Podjazy), Jereczek Julian (Podjazy), Szuta Wiktor (Mściszewice), Trzebiatowski Maciej (Sulęczyno) i Zaworski Kacper (Mściszewice).

Kategoria klas: IV – VI Szkół Podstawowych:

I miejsce – Zarach Weronika (Węsiory)

II miejsce – Jereczek Zuzanna (Podjazy)

III miejsce – Sawicki Aleksander (Sulęczyno)

W tej kategorii udział wzięli także: Borchardt Zofia (Mściszewice), Hinca Kinga (Borek), Malotka – Trzebiatowski Maciej (Podjazy), Stencel Zuzanna (Mściszewice), Trzebiatowski Franciszek (Sulęczyno), Wolska Amelia (Borek) i Zarach Aleksandra (Węsiory).

Kategoria klas: VII – VIII Szkół Podstawowych i klasa III Gimnazjum:

I miejsce – Treder Dominika (Mściszewice)

II miejsce – Malek Zuzanna (Borek)

III miejsce – Stefańska Agata (Węsiory)

W tej kategorii udział wzięli także: Bielawa Małgorzata (Sulęczyno), Cyman Aleksandra (Mściszewice), Jereczek Michał (Sulęczyno), Kulaszewicz Robert (Podjazy), Smentoch Maciej (Borek), Zwara Joanna (Węsiory).

Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. W podsumowaniu udział wzięli Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza, Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki, Dyrektor SP Podjazy Barbara Lis – Driwa a także komisja konkursowa. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Podjazach zaś fundatorem Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

W eliminacjach powiatowych w/w konkursu, które odbyły się 21 marca 2019 roku w Kartuskim Centrum Kultury udział wzieli laureaci dwóch pierwszych miejsc w każdej kategorii, czołowe miejsca wśród nich wywalczyli: wyróznienie - Anna Trzebiatowska i III miejsce - Dominika Treder.

Fotorelacja: KONKURS RECYTATORSKI POLSKI


SPOTKANIE Z OKAZJI DNIA KOBIET

alt

W czwartek 7 marca 2019 roku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet zorganizowane dla „Sulęczyńskiego Klubu Seniora”. W ramach tego spotkania około trzydziestoosobowa grupa pojechała na Kręgielnie do Hotelu „Kiston”. Spotkanie rozpoczął Pan Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki, który złożył wszystkim paniom życzenia z okazji ich święta po czym wraz panami obecnymi na spotkaniu wręczył wszystkim paniom tulipany. Następnie wszyscy obecni mieli okazje spróbować swoich sił w grze w kręgle. Po zmaganiach sportowych Pan menadżer obiektu oprowadził wszystkich po hotel.

Fotorelacja: DZIEŃ KOBIET


DZIEŃ KOBIET W WĘSIORACH 

alt

W piątek 8 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Węsiorach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet w którym wzięły udział mieszkanki Sołectwa Węsiory. Piątkowe spotkanie upłynęło paniom w miłej atmosferze wspólnych rozmów przy kawie i ciastach.

Fotorelacja: DZIEŃ KOBIET - WĘSIORY


SPARING JSP SULĘCZYNO W KIEŁPINIE

alt

W dniu 8 marca 2019 roku najmłodszy rocznik Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej "Słupia "Sulęczyno uczestniczył w wyjazdowym sparingu z drużyną" Amatora" Kiełpino. Oczywiście należy wspomnieć, że chłopcy z Sulęczyna strzelili kilkanaście bramek, super się bawili i zdobyli kolejne bezcenne doświadczenie. Dużą motywacją dla Naszych dzieci był fakt, iż z wysokości trybun mecz oglądali rodzice. Całą radość z możliwości uprawiania tego sportu widać na załączonych  zdjęciach.
Fotorelacja: SPARING – KIEŁPINO


74 ROCZNICA WYZWOLENIA SULĘCZYNA

alt

8 marca 2019 roku obchodziliśmy 74 rocznicę wyzwolenia Sulęczyna. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, którą w intencji poległych w wyzwoleniu gminy Sulęczyno, odprawił ks. wikariusz Piotr Stoltman.  Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminy Sulęczyno, dyrektor. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Sulęczynie, reprezentanci Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddział Sulęczyno  a także mieszkańcy Sulęczyna.
Po Mszy św. odśpiewano hymn Polski. Następnie uczniowie szkolnego koła teatralnego przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony historii Sulęczyna  z czasów II wojny światowej. Po uroczystości przedstawiciele urzędu gminy, zrzeszenia kaszubsko-pomorskiego oraz delegacja uczniów SP Sulęczyno udali się pod pomnik, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Fotorelacja - WYZWOLENIE SULĘCZYNA


Udany występ scholii Św. Anny z GOK Sulęczyno na XVII  Pomorskim Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë” w Luzinie.

alt

W dniu 15 marca 2019 roku schola Św. Anny wzięła udział w Pomorskim  Festiwalu Piosenki Kaszubskiej, który jak co roku odbywa się w SP w Luzinie. Uczestnikami Pomorskiego Festiwalu byli uczniowie z różnych szkół podstawowych, przedszkoli, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Nad całością przedsięwzięcia czuwała komisja konkursowa w składzie: Dr Aleksandra Kucharska-Szefler, pedagog śpiewu solowego  Akademii Muzycznej w Gdańsku, Tomasz Fopke, twórca kaszubski, muzyk, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Weronika Korthals, wokalistka, kompozytor, dyrygent w kraju i za granicą, Piotr Jędrzejczyk, muzyk, dyrektor artystyczny i dyrygent Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, Mieczysław Bystroń, prezes ZK-P w Luzinie. W tym roku padł rekord jeśli chodzi o liczbę uczestników, zgłosiło się aż  150 uczestników.
Nasze dzieci i młodzież zajęły następujące miejsca na podium:
W kategorii I solista: Wyróżnienie -  Faustyna Gawin
W kategorii II solista: Wyróżnienie – Julian Jereczek
W kategorii IV solista:
Wyróżnienie – Robert Kulaszewicz
Wyróżnienie – Maciej Smentoch
W kategorii III zespół:  II miejsce GOK Sulęczyno w składzie: Oliwia Kobiela, Maja Gawin, Wiktoria Białk, Zuzanna Jereczek.
W kategorii IV zespół: III miejsce GOK Sulęczyno w składzie: Dominika Gawin i Mikołaj Gawin
W Kategorii V zespół: I miejsce GOK Sulęczyno w składzie: Agnieszka Gliniecka, Faustyna Marszałkowska, Marta Malek, Łucja Pobłocka, Michalina Smentoch i Zofia Hapka.

Naszym zdolnym laureatom serdecznie dziękujemy za wysokie osiągnięcia na festiwalu i życzymy dalszych sukcesów.

Fotorelacja: FESTIWAL W LUZINIE


TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

alt

W poniedziałek 18 marca 2019 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbyły się eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej w którym udział wzięły 34 osoby. Uczestnicy turnieju najpierw rozwiązali test po czym odpowiadali na pytania komisji. Po takich zmaganiach najlepszymi uczestnikami turnieju w poszczególnych kategoriach byli:

Grupa wiekowa 8 – 14 lat:

I miejsce – Choszcz Izabela (SP Podjazy)

II miejsce – Malotka – Trzebiatowski Maciej (SP Podjazy)

III miejsce - Lehmann Dominik (SP Sulęczyno)

Grupa wiekowa 15 – 16 lat:

I miejsce – Las Mateusz (ZS Mściszewice)

II miejsce – Łukaszczyk Andrzej (SP Podjazy)

III miejsce – Jereczek Robert (SP Podjazy)

Grupa wiekowa 17 – 19 lat:

I miejsce – Mielewczyk Jacek (I LO w Kartuzach)

II miejsce – Wierzba Piotr (OSP Mściszewice)

Zdjęcia grupowe z podsumowania turnieju: TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

Szerszą relację z w/w turnieju można znaleźć pod linkiem – TURNIEJ POŻARNICZY

(Informacja oraz zdjęcia udostępnione przez portal informacyjny Kartuzy.info)


POWIATOWY TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH
W PRZODKOWIE

alt

W sobotę 30 marca 2019 roku na hali widowiskowo – sportowej w Przodkowie odbył się IX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Przodkowie. Gminę Sulęczyno na turnieju reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior. Każde z kół reprezentujących gminy powiatu kartuskiego zmierzyło się z pięcioma konkurencjami w których wywalczyły następujące miejsca:

Konkurencja pierwsza:

produkt tradycyjny - „śledzie marynowane w oleju”: KGW Tokary i KGW Węsiory

Konkurencja druga:

tablica – „1918 – 2018 My Polacy”: KGW Paczewo i KGW Staniszewo

Konkurencja trzecia:

moda – „otulona kwiatami” : KGW Sławki

Konkurencja czwarta:

scenka kabaretowa – „Kagiewuszki kandydują – program wyborczy na wesoło” :
KGW Kożyczkowo

Konkurencja piąta:

piosenka z inscenizacją – „O mojej mamie”: KGW Szymbark

Grand Prix Turnieju zdobyło – KGW Borkowo, które reprezentować będzie
Powiat Kartuski na Wojewódzkim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich,
który odbędzie się 28 kwietnia 2019 roku w Żukowie.

Fotorelacja: TURNIEJ KGW PRZODKOWO


WYJAZD DO GDAŃSKIEGO TEATRU SZEKSPIROWSKIEGO

alt

Dnia 25 marca 2019 roku uczniowie klas III - VIII Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach pojechali na wycieczkę do Gdańska, by zwiedzić unikatowe na skalę europejską miejsce - Gdański Teatr Szekspirowski. Teatr ten powstał w miejscu, gdzie od początku XVII wieku funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Obecnie stoi tam jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim. O jego wyjątkowości świadczy między innymi otwierany dach składającego się z dwóch o wymiarach 10mx22m, którego rozsunięcie zajmuje zaledwie 3 minuty.
Podczas wizyty w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim uczniowie mieli okazję obejrzeć jego salę główną, czyli serce teatru, w której odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Zasiadając w charakterystycznych galeriach można było poczuć się jak widzowie teatru w epoce elżbietańskiej.
Wyjazd ten był współfinansowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Kilka zdjęć z wyjazdy: PODJAZY - TEATR SZEKSPIROWSKI


alt

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
DLA DOROSŁYCH 

W ośrodku kultury w dalszym ciągu kontynuowane są z zajęcia artystyczne dla dorosłych prowadzone przez panią Marlenę Stefańską. Podczas zajęć uczestniczki wykonują prostymi technikami różnego rodzaju elementy ozdobne. Wykonywali m.in. lampiony, elementy ozdób świątecznych a także zajęli się techniką filcowania. W ostatnim czasie uczestniczki zajęc wykonują różnego rodzaju elementu wiosennego wystroju wielkanocnego....

ZDJĘCIA:

- zajęcia artystyczne – STYCZEŃ

- zajęcia artystyczne – LUTY

- zajęcia artystyczne - MARZEC (elementy wielkanocne)

Link do informacji o wcześniejszych zajęciach
ZAJĘCIA ART. DLA DOROSŁYCH


POLA NADZIEI 2019

alt

W niedzielę 7 kwietnia 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Sulęczynie po raz piąty włączyli się w akcję pomocy Hospicjum Kartuskiemu w budowie - Pola Nadziei 2019. Wzięło w niej udział 14 wolontariuszy z Sulęczyna oraz jeden z SP Podjazy. Wolontariusze współpracowali także z uczniami szkół z Mściszewic i Klukowej Huty, rozdając żółte balony i żonkile, symbole nadziei. W Sulęczynie i Węsiorach udało się zebrać około 4 tys. zł.


KONKURS RECYTATORSKI KASZUBSKI

alt

We wtorek 9 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Tryby w Węsiorach odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa” W eliminacjach wzięli udział uczniowie wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy Sulęczyno – łącznie 28 osób. Recytujących teksty w języku kaszubskim oceniała komisja w składzie: Teresa Kozieniec, Jan Gruchała i Włodzimierz Bronk. Wyniki konkursu recytatorskiego w poszczególnych kategoriach przedstawiały się następująco:

Kategoria klas: „O” o przedszkoli” :

I miejsce – Malek Klaudia (Borek Kamienny)

II miejsce – Fierka Maja (Mściszewice)

III miejsce – Błonk Maja (Węsiory)

IV miejsce -  Czystowska Antonina (Węsiory)

Kategoria klas: I-III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Gruchała Weronika (SP Podjazy)

II miejsce – Bielawa Szymon (SP Węsiory)

III miejsce – Jereczek Julian (SP Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Cichosz Dawid (SP Węsiory), Gołąbek Julia (SP Sulęczyno), Klinkosz Amelia (SP Borek Kamienny), Klinkosz Milena (SP Borek Kamienny) i Wika Czarnowski Piotr (SP Sulęczyno)

Kategoria klas: IV – VI Szkół Podstawowych:

I miejsce – Stefańska Otylia (SP Węsiory)

II miejsce – Pobłocka Karolina (SP Węsiory)

III miejsce – Choszcz Izabela (SP Podjazy)

W tej kategorii udział wzięli także: Białk Wiktoria (SP Sulęczyno), Birr Aleksandra (ZS Mściszewice), Jażdżewska Milena (SP Podjazy), Lehmann Aleksandra (SP Sulęczyno), Hinca Kinga (SP Borek Kamienny).

Kategoria klas: VII/VIII Szkól Podstawowych i Gimnazjum:

I miejsce – Pałubicka Monika (ZS Mściszewice)

II miejsce – Jereczek Karolina (SP Węsiory)

III miejsce – Biernat Wiktora (SP Węsiory)

W tej kategorii udział wzięli również: Krefta Wiktoria (SP Sulęczyno), Gawin Weronika (SP Sulęczyno), Labuda Agata (SP Podjazy), Malek Zuzanna (SP Borek Kamienny) i Treder Dominika (ZS Mściszewice).

Konkurs podsumowali Dyrektor SP Węsiory Klaudia Jereczek, Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki wraz z komisją. Uczestnicy eliminacji gminnych konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz pamiątkowe kubki.

Laureaci dwóch pierwszych miejsc w każdej kategorii będą reprezentować naszą gminne na eliminacjach powiatowych dnia 25 kwietnia 2019 roku w Kartuskim Centrum Kultury.

Fotorelacja: KONKURS RECYTATORSKI KASZUBSKI 2019


GAZETKA GMINNA alt

Zapraszamy do lektury wielkanocnego wydania Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno” W najnowszym numerze znajdują się następujące informacje:

- słowo wstępne a także życzenia wielkanocne m.in. od Wójta Gminy Sulęczyno i Przewodniczącego Rady Gminy,

- inwestycje zakończone a także przewidziane do realizacji w 2019 roku,

- koncepcja zagospodarowania terenu projektowanego kąpieliska przy jeziorze Węgorzyno w Sulęczynie a także informacja o planowanych miejscach gdzie utworzone zostaną kąpieliska w nadchodzącym sezonie letnim,

- wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w 2019 roku,

- opis najważniejszych wydarzeń z ostatniego czasu.

Gazetkę w wersji papierowej można m.in. znaleźć w Urzędzie Gminy Sulęczyno lub w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie
a w wersji elektronicznej pod poniższym linkiem:
GAZETKA GMINNA - 1/2019


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI SULĘCZYNA

alt

W piątek – 12 kwietnia 2019 roku – już po raz kolejny z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Sulęczyna z elementami kaszubskimi. Tegoroczna droga krzyżowa przeszła ulicami: Al. Zwycięstwa, ul. Kościelna, ul. Żeromskiego, Al. Wojska Polskiego i powrót tą samą trasą. W tym roku drogę krzyżową współtworzyły następujące grupy: Rodzina, Schola Św. Anny, Nauczyciele, Radni Rady Gminy Sulęczyno i pracownicy Urzędu Gminy, Rolnicy, Ministranci, Rada Parafialna, Caritas, Rzemieślnicy, Róże Różańcowe, Grupa Betlejem, Sołtysi, Strażacy i Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział Sulęczyno. Każda z powyższych grup miała swojego przedstawiciela który czytał stację w języku kaszubskim, a także osoby które przez fragment drogi krzyżowej niosły krzyż. Zakończenie rozważań odczytał Prezes ZK-P Jan Gruchała, a całość drogi krzyżowej poprowadził wice Prezes ZK-P Ireneusz Korda. Na zakończenie błogosławieństwa wszystkim udzielił ks. proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie Andrzej Karliński. Nad bezpieczeństwem przemarszu czuwali strażacy OSP Sulęczyno.

Fotorelacja: DROGA KRZYŻOWA 2019


WYJAZD SZKÓŁKI PIŁKARSKIEJ NA MECZ DO STUDZIENIC alt

W sobotę 13 kwietnia 2019 roku chłopcy z Szkółki Piłkarskiej w Sulęczynie wyjechali na mecz do Studzienic. Tam zmierzyli się z miejscową drużyną - Kaszubią Studzienice. Chłopcy zostali podzieleni na 2 zespoły. W pierwszym składzie zagrały dzieci z rocznika 2011 i 2012, a w drugim składzie 2010 i 2011. Grupa młodsza od początku radziła sobie wyśmienicie strzelając kolejne bramki i kończąc wynikiem 6:3. Chłopcy starsi rozegrali dwa mecze. W pierwszym zwyciężyli 8:5, a w drugim ulegli przeciwnikom w takim samym stosunku bramkowym.

Wszystkie dzieci spisały się rewelacyjnie i trudno wyróżnić kogokolwiek, ale największymi pozytywnymi zaskoczeniami była świetna gra na bramce Mateusza Radomskiego i Dominika Makurata, 8 goli Miłosza Jażdzewskiego, 4 bramki Stasia Lehmanna i niesamowity rajd Maćka Trzebiatowskiego, który prowadząc piłkę z własnej połowy ograł 2 obrońców, zwodem "położył" bramkarza i wprowadził piłkę do bramki.


ZAJĘCIA W GOK-U

alt

W środę 10 kwietnia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie miało miejsce spotkanie scholii Św. Anny w którym udział wzięli także Pan Kazimierz Gliniecki Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Pan Zbigniew Zarzycki Dyrektor GOK Sulęczyno. Spotkanie to miało na celu podziękowanie młodym muzykom za ich pracę, szerzenie kultury kaszubskiej a także reprezentowanie Gminy oraz Parafii Sulęczyno na różnego rodzaju konkursach i przeglądach.

W poniższej fotorelacji znajdują się także  zdjęcia z ostatnich zajęć nauki gry w szachy i z wielkanocnych zajęć artystycznych dla dzieci.

Fotorelacja: ZAJĘCIA GOK


TELEWIZJA HISZPAŃSKA NA KASZUBACH

alt

W czwartek 2 maja ekipa programu TVE 1 "Espańoles en el mundo" („Hiszpanie na Świecie”) odwiedziła Kaszuby.

W programie „Hiszpanie na świecie” spotkacie  ciekawych ludzi, poznacie ich pasje oraz odkryjecie niezwykłe miejsca, które czasem znajdują się bliżej, niż nam się wydaje. Osoba Susany Alegre Raso zachęciła hiszpańska telewizję by nakręcić program o jej pracy na Kaszubach, w Sulęczynie. Susana pochodzi z Galicji jest  lektorem języka hiszpańskiego, współpracująca z GOK  Sulęczyno. Prężnie prowadzi  Koło Kultury Iberyjskiej działające przy ośrodku, jest również wokalistką zespołu Liarman, który wykonuję muzykę dawną z Średniowiecznej Europy, stare pieśni hiszpańskie i galicyjskie, oraz własne kompozycje inspirowane folkiem, rockiem i muzyką dawną. Susana  mówi płynnie po Polsku i coraz lepiej po kaszubsku, jest sympatykiem i  członkiem Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Oddział Sulęczyno.

Początek programu rozpoczyna się w Kartuzach, gdzie Antonio Montero Diaz -prowadzący oraz Daniel Leal Gallardo - kamerzysta zachwycili się Kolegiatą Kartuską oraz widokami na przepiękne jeziora w drodze do Sulęczyna. W ośrodku kultury gości powitał dyrektor Zbigniew Zarzycki, pracownik kulturalno-oświatowy  Agnieszka Błaszkowska oraz prezes ZKP-Oddział Sulęczyno Jan Gruchała, który bardzo obrazowo opowiedział o tradycjach kaszubskich, historii i języku.  Nie  zabrakło też  kaszubskiej tabaki, która była nowym doświadczeniem  dla Hiszpanów.  Goście byli  bardzo zadowoleni ze spotkania i otwartości ludzi z GOK-u.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Na zakończenie Antonio i Daniel z kosztowali kaszubskiego obiadu. Hiszpanom  bardzo smakowała  regionalna  kuchnia. Program będzie dostępny za dwa miesiące w telewizji hiszpańskiej jedynka przez internet,  oraz na youtube.

Kilka zdjęć z nagrań TELEWIZJI HISZPAŃSKIEJ NA KASZUBACH


VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
"O złote pióro Wójta Gminy Sulęczyno"

alt

W środę 8 maja 2019 roku w Mściszewicach odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O złote pióro Wójta Gminy Sulęczyno”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II Mściszewicach przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Głównymi celami konkursu są pogłębienie znajomości zasad ortograficznych, promowanie uczniów najzdolniejszych w zakresie umiejętności ortograficznych, wpajanie zasad w rywalizacji „fair – play” i integracja szkolnych środowisk edukacyjnych.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klasy III SP i uczniowie klasy VIII SP.

W konkursie wzięło udział osiem szkół podstawowych w kategorii klas III z Sulęczyna, Stężycy, Gołubia, Szymbarku, Parchowa, Gowidlina, Puzdrowa i Mściszewic oraz pięć szkół podstawowych w kategorii klas VIII z Wesior, Borku Kamiennego, Szymbarku, Parchowa i Mściszewic.

W kategorii klas III SP następujące miejsca zajęli:

I miejsce – Jędrzejczyk Amelia (SP Gowidlino)

II miejsce – Lewańczyk Natalia (ZKiW Stężyca)

III miejsce – Synak Filip (ZKiW Stężyca)

W kategorii klas VIII SP następujące miejsca zajęli:

I miejsce – Gruchała Magdalena (ZKiW Szymbark)

II miejsce – Gawin Adrian (SP Borek Kamienny)

III miejsce – Malek Małgorzata (ZS Parchowo)

Nagrody wręczyli Pani Sekretarz Danuta Karcz – Karczewska, Pan Dyrektor GOK Sulęczyno Zbigniew Zarzycki i  Pani Dyrektor ZS w Mściszewicach Renata Węsierska.

Fotorelacja: KONKURS ORTOGRAFICZNY


VII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS
PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

alt

Dnia 9 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Tryby w Węsiorach odbyły się eliminacje gminne VII Międzyprzedszkolnego Konkursu Piosenki Przedszkolnej. W konkursie udział wzięło 18 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: 3, 4 - latki i 5, 6 – latki z placówek oświatowych z terenu Gminy Sulęczyno. Przedszkolaki zaprezentowały swoje utwory przed komisją w składzie: Teresa Kozieniec – emerytowana Dyrektor Gminnego Przedszkola Samorządowego w Sulęczynie, Anna Kulas – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Sulęczynie i Zbigniew Zarzycki – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Przedszkolaki uplasowały się na następujących miejscach :

Kategoria wiekowa 3, 4 – latki:

I miejsce – Gawin Faustyna (Sulęczyno)

II miejsce – Stankowska Nadia (Węsiory)

III miejsce – Makurat Alicja (Sulęczyno)

Wyróżnienie – Wolska Paulina (Sulęczyno)

W tej kategorii wzięli udział także: Czystowski Kajetan (Wesiory), Gruchała Martyna (Podjazy), Jereczek Marta (Podjazy) i Lendowska Agata (Węsiory).

Kategoria wiekowa 5, 6 – latki:

I miejsce – Malek Klaudia (Borek Kamienny)

II miejsce – Zblewska Maja (Sulęczyno)

III miejsce – Sawicki Marcel (Sulęczyno)

Wyróżnienie – Zarach Fabian (Węsiory) i Kożyczkowska Lilianna (Sulęczyno).

W tej kategorii wzięli udział także: Czystowska Antonina (Węsiory), Kosiorek Nikodem (Wesiory), Krefft Wiktoria (Borek Kamienny), Stefan Lena (Podjazy) i Wenta Amelia (Borek Kamienny).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i talentu, życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorami konkursu była Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węsiorach oraz nauczycielki Monika Wolska i Izabela Konieczna. Konkurs nie mógłby się odbyć bez  licznych sponsorów którymi byli Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie, Bank Spółdzielczy w Sierakowicach oddział Sulęczyno i Sklep Wielobranżowy Makurat z Sulęczyna.

Fotorelacja: KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ

Laureatów pierwszych trzech miejsc, a także wyróżnień będzie można posłuchać
na Festynie Rodzinnym, który odbędzie się w niedzielę 26 maja 2019 roku
na scenie plenerowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.


MARSZ NORDIC WALKING ZK-P

alt

W niedzielę 12 maja 2019 roku odbył się marsz Nordic Walking w którym udział wzięło osiemnaście osób – głownie członków i sympatyków Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno. Grupa przeszła tzw. trasę „Wokół Sulęczyna” ok. 6 km po czym miało miejsce ognisko z kiełbaskami. Spotkanie odbyło dzięki finansowemu wsparciu GKRPA.

Wszystkich którzy lubią aktywnie spędzać czas z kijkami sulęczyński ośrodek kultury zaprasza na wspólne marsze, które odbywają się w każdy WTOREK od godz. 10:00. Wymarsz z przed Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie, ul. Zielona Droga 1.


 ELIMINACJE DO KONKURSU PIOSENKI
„ŚPIEWAM, BO UMIEM”

alt

We wtorek 14 maja 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyły się eliminacje wewnętrzne do Powiatowego Konkursu Piosenki „Śpiewam, bo umiem” w których udział wzięło jedenastu członków Scholi Św. Anny. Wszyscy zaprezentowali samodzielnie przez siebie przygotowane utwory w trzech kategoriach wiekowych. Wykonawców oceniała komisja w składzie Łukasz Gaszler, Agnieszka Błaszkowska i Katarzyna Stenka.

Kategoria klas I - III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Jereczek Julian

Kategoria klas IV – VI Szkół Podstawowych:

I miejsce – Kobiela Oliwia

II miejsce – Goitowska Anna

III miejsce – Węsierska Joanna

W tej kategorii udział wzięli także: Białk Wiktoria, Jereczek Zuzanna i Pobłocka Marianna.  

Kategoria klas VII/VIII Szkół Podstawowych i Gimnazjum:

I miejsce – Gawin Dominika

II miejsce – Smentoch Maciej

III miejsce – Marszałkowska Faustyna

W tej kategorii udział wzięła także: Marta Malek.  

Wszyscy uczestnicy za udział w eliminacjach otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także słodki upominek.

Fotorelacja: ŚPIEWAM, BO UMIEM


BIEGI PAPIESKIE W MŚCISZEWICACH

alt

Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice wspólnie z Zespołem Szkół w Mściszewicach im. Jana Pawła II zorganizowali Biegi Papieskie. Celem biegów jest uczczenie kolejnej rocznicy urodzin i kanonizacji naszego Patrona Jana Pawła II oraz popularyzacja biegania wśród dzieci, młodzieży i starszych oraz większe zaangażowanie w uprawianie zajęć sportowych. W biegach wzięło udział ponad 300 uczniów z 13 szkół Powiatu Kartuskiego , Kościerskiego i Gminy Parchowo.Ten uroczysty dla nas dzień rozpoczęliśmy mszą św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Marka Labuddy. Przemiłą rozgrzewkę bezinteresownie poprowadził Leszek Zblewski wielokrotny mistrz i Olimpijczyk w biegach, dzięki któremu wszyscy świetnie się bawili i nie odnieśli żadnych urazów, zaś zawody komentowała Wioletta Reclaw. Nad bezpieczeństwem czuwali miejscowi druhowie z OSP i funkcjonariusze z Posterunku Policji w Sulęczynie.Nagrody, dyplomy, medale i puchary zostały wręczone przez panią Aleksandrę Kuczkowską Dyrektor Wydziału ds. współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Grucza, Przewodniczącego Rady Gminy Kazimierza Glinieckiego oraz radnych: Grażynę Las, Tomasza Kreft, Marcina Gawin, Robert Dera i Grzegorza Kamińskiego. Ponadto każdy uczestnik biegów otrzymał poczęstunek przygotowany przez Jana Wiczkowskiego oraz pamiątkowy medal w ramach promocji Powiatu Kartuskiego i Gminy Sulęczyno skąd pochodziło większość środków finansowych pozyskanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice w ramach zadania publicznego pt. „Biegi Papieskie po raz IX”Pani Renata Węsierska - Dyrektor ZS w Mściszewicach i Stefan Karcz - Prezes STW Mściszewice w imieniu organizatorów składają serdeczne podziękowania sponsorom i wszystkim, którzy się przyczynili w jaki kol wiek sposób do tego miłego spotkania w słonecznej pogodzie i bardzo sympatycznej atmosferze.Atmosfera, nagrody, poczęstunek, zdrowa rywalizacja i możliwość spotkania się wokół osoby patrona szkoły jakim jest Jan Paweł II spowodowały, że uczestnicy wręcz nalegali o następne takie spotkania. Nie tylko raz w roku ale chociażby dwa. W przyszłym roku już zaplanowano biegi po raz X, w związku z tym już na tym spotkaniu zostało złożone zaproszenie.

Tekst opracowany przez
Pana Stefana Karcz Preseza
SRS Mściszewice

Do pobrania : WYNIKI BIEGÓW

Fotorelacja:  BIEGI PAPIESKIE


KONKURS „GŁOSEM INKI”

alt

W dniu 16 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach odbył się Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki”. Celem konkursu było popularyzowanie piosenek i pieśni zawierających treści patriotyczne, stanowiących ważny element narodowego dziedzictwa. Była to także doskonała okazja dla uczniów do rozwijania swoich zdolności muzycznych i zaprezentowania ich przed publicznością. Geneza powstania konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej wiąże się z corocznymi obchodami nadania imienia Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „INKA”, bohaterskiej sanitariuszki. Pierwotnie był to konkurs o zasięgu gminnym. Jednak duże zainteresowanie naszych uczniów tym konkursem oraz wysoki poziom muzyczny, jaki reprezentowali – zainspirował nas do rozszerzenia zakresu konkursu o inne szkoły. Ten fakt zainicjował nas aby wpisać go do wojewódzkiego kalendarza imprez w celu dotarcia do jak największej grupy uczniów i ich nauczycieli.

Uczestnicy wykonywali po jednym utworze o treści patriotycznej. Odpowiedzialnymi za przygotowanie i przebieg konkursu były: Natalia Hebel, Anna Krawiec i Patrycja Szymichowska. Do konkursu przystąpiło 59 wykonawców z 20 szkół podstawowych z terenu województwa. Zgromadzeni mogli wysłuchać rozmaitych interpretacji doskonale znanych pieśni i piosenek patriotycznych. Po przesłuchaniach profesjonalne Jury konkursowe w składzie w składzie: dr Sławomir Bronk – przewodniczący, p. Paweł A. Nowak oraz p. Edyta Gawin ogłosiło werdykt.

W kategorii klas I – III zwyciężyła:

I miejsce - Alicja Zaborowska - SP w Sierakowicach (opiekun Karina Wenta),

II miejsce – Michalina Muzioł – SP w Czersku (opiekun Piotr Gliszczyński, Beata Drewczyńska),

III miejsce – Aleksandra Radkowska – SP w Baninie (opiekun Hanna Pek).

W kategorii klas IV – VI zwyciężyli:

I miejsce -  Jędrzej Klinkosz – SP w Szymbarku (opiekun Grzegorz Brylowski),

II miejsce - Marcelina Urban – SP w Kamienicy Królewskiej (opiekun Dominika Formela),

III miejsce -  Aleksandra Kowalczyk – SP w Starej Kiszewie (opiekun Elwira Galant).

Natomiast wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Agnieszka Tusk, Patrycja Markowska – SP w Baninie (opiekun Małgorzata Pińska), Bogna Knuth – SP w Czersku (opiekun Piotr Gliszczyński, Beata Drewczyńska), Klara Wysocka – SP w Szymbarku (opiekun Grzegorz Brylowski).

W kategorii klas VII – VIII i III gimnazjum zwyciężyli:

I miejsce -  Maciej Smentoch – SP w Borku Kamiennym (opiekun Jadwiga Karczewska),

II miejsce - Hanna Bartosiewicz – SP w Bytowie (opiekun Danuta Rekowska-Rezmer),

III miejsce -  Robert Kulaszewicz SP w Podjazach (opiekun Natalia Hebel).

Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: Anna Cyperska – SP w Sierakowicach (opiekun Wioletta Kuczkowska), Oliwia Gronowska – SP w Linii (opiekun Marcin Mielewczyk).

Laureatom nagrody wręczyli: Barbara Lis-Driwa – Dyrektor szkoły w Podjazach, Danuta Karcz-Karczewska – Sekretarz Gminy Sulęczyno, Kazimierz Gliniecki – Przewodniczący Rady Gminy w Sulęczynie oraz Zbigniew Zarzycki – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Na zakończenie głos zabrała również pani Sekretarz Gminy Sulęczyno, która swoim wystąpieniem podkreśliła rolę pieśni patriotycznej w kształtowaniu narodowej tożsamości Polaków.

Bardzo gorące podziękowania należą się sponsorom, którzy wsparli organizatorów i ufundowali nagrody: Wydziałowi Edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Panu Zbigniewowi Zarzyckiemu – Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie, Andrzejowi Potrac - Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulęczynie, Państwu Violecie i Piotrowi Mrozowiczom - właścicielom firmy SCANDPOL w Sulęczynie, Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Andrzejowi Drywa i Damianowi Drywa – właścicielom Hotelu KISTON, Halinie Buchacz i Grzegorzowi Kuli – właścicielom piekarni GRAHAM w Sierakowicach, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Sierakowicach, Sławomirowi Berenthal – właścicielowi hurtowni HELIOS w Sierakowicach, Wojciechowi Pobłockiemu – właścicielowi piekarni w Sulęczynie, Jackowi Pladze – właścicielowi Parku Edukacyjnego Zoo Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie, Karolinie Grzenkowicz – Kotłowskiej – właścicielce Przedsiębiorstwa Handlowego „Libra” w Sierakowicach, Tadeuszowi Parackiemu – właścicielowi P.P.H.U. Ted EXPERT w Sierakowicach.

Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie i gratulujemy laureatom!

Fotorelacja : KONKURS "GŁOSEM INKI"


UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE
W PODJAZACH

alt
Dnia 23 maja 2019 roku odbył się Jubileusz dziesięciolecia nadania Szkole Podstawowej w Podjazach imienia Danuty Siedzikówny ps. “Inka”. Wydarzenie miało bardzo uroczysty charakter i było połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej Zdzisława Badochę “Żelaznego”, który dowodził Szwadronem 5. Wileńskiej Brygady AK, która stoczyła w Podjazach zwycięską walkę z grupą operacyjną UB i MO, oraz w którego oddziale Danuta Siedzikówna “Inka” pełniła funkcję sanitariuszki.

Uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą odprawioną przez proboszcza parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Sulęczynie, księdza kanonika Andrzeja Karlińskiego. Podczas homilii ksiądz proboszcz podkreślił rolę wychowania polskiej młodzieży nawiązując do słów Inki "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".  Następnie głos zabrały pani Barbara Lis-Driwa, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podjazach oraz jej poprzedniczka, pani Emilia Dyszer,. Obie Panie oficjalnie przywitały gości przybyłych na tak ważne dla szkoły święto.

W trakcie swojego przemówienia pani Emilia Dyszer przypomniała okoliczności nadania Szkole w Podjazach, jako pierwszej w Polsce, imienia Danuty Siedzikówny ps. “Inka”. Zapoznała również zebranych gości z działalnością szkoły, służącą upamiętnieniu życia jej patronki. Pani Barabara Lis-Driwa podkreśliła, jak ważne w codziennym życiu szkoły są wartości, takie jak te, według których żyła “Inka”.

Niezwykle istotnym i wymownym elementem uroczystości była jej część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły w Podjazach pod kierunkiem pani Diany Sawickiej-Dułak oraz pani Marty Strojk. Ten wzruszający montaż słowno - muzyczny oparty był na życiorysie Danuty Siedzikówny oraz tym, że “zachowała się jak trzeba”.

Kolejnym punktem uroczystości było przemówienie  prof. dra hab. Mirosława Golona Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, który jakże wymownie nawiązywał do roli świadomości historycznej, którą podejmuje szkoła. Następnie prof. Karol Polejowski przybliżył postać Zdzisławy Badochy „Żelaznego” oraz przedstawił wydarzenia, które miały miejsce w okolicach Podjaz w 1946r. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno  Kazimierz Gliniecki przekazując słowa uznania za misję jaką pełni szkoła.

Dopełniając część uroczystą wszyscy obecni uczestniczyli w przemarszu, poświęceniu  i odsłonięciu pamiątkowej tablicy upamiętniającej ppor. Zdzisława Badochę “Żelaznego”, którą ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk  i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

Po tym znaczącym geście nastąpiła kolejna część obchodów, a mianowicie występ dwóch laureatów Wojewódzkiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki”, który miał miejsce 16 maja również w szkole   w Podjazach.

Punktem kulminacyjnym były podziękowania wystosowane w kierunku Pani Dyrektor za organizację, spełniania misji w szkole, a także ciepłych słów adresowanych do uczniów ze strony włodarza gminy Wójta Gminy Sulęczyno oraz obecnych zebranych gości. Pani Dyrektor Barbara Lis Driwa nie pozostając dłużną, wręczyła pamiątki z podziękowaniami osobom i instytucjom, które przez całe te 10 lat wspierały Szkołę z życzeniami dalszej owocnej współpracy.

Fotorelacja: UROCZYSTOŚCI W PODJAZACH


FESTYN RODZINNY – 2019

alt

W niedzielę 26 maja 2019 roku na scenie plenerowej GOK Sulęczyno odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Festyn zorganizowany został przez Parafialny Zespół Caritas przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Festyn rozpoczęli Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza i Ks. Wikariusz Parafii pw. Św. Trójcy w Sulęczynie Piotr Stoltman. Następnie miały miejsce występy lokalnych artystów m.in.

- laureatów VII Międzyprzedszkolnego Konkursu Piosenki Przedszkolnej,

- Schola Św. Anny,  która zaprezentował głównie utwory, które będą prezentować na konkursie piosenki polskiej „Śpiewam, bo umiem” w Lisich Jamach,

- uczniowie Zespołu Szkół w Sulęczynie, którzy zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Cyberprzemoc”

- Zespół Kaszubski „Motylki”

- na zakończenie wystąpiła orkiestra dęta „Tuba Band”.

W trakcie festynu miały miejsce także liczne konkursy, animacje prowadzone przez Bajeczne Animatorki Meridy, loteria fantowa a także można było skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, posilić się kiełbaskami z grilla czy domowymi ciastami.

Wszystkim sponsorom oraz osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację festynu serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie finansowe i rzeczowe.

Fotorelacja:  FESTYN RODZINNY 


KONKURS „WIOSNA NA ŁĄCE”

alt

Dnia 27 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym miało miejsce rozstrzygnięcie II gminnego konkursu plastyczno - technicznego "Wiosna na Łące". Do konkursu nadesłano siedem prac cztery prace w kategorii 3 i 4 latki  z  przedszkola w Borku Kamiennym, Podjazach, Mściszewicach oraz Węsiorach. Trzy  prace w kategorii wiekowej 5 i 6 latki  z przedszkola  w Borku Kamiennym, Mściszewic i Podjaz.

Zaproszeni goście zobaczyli występ muzyczno - taneczny w wykonaniu najmłodszych przedszkolaków w Borku Kamiennym.

Następnie Komisja w składzie pani Mirosława Sawicka, pani Karolina Koszałka – Legieć, pani Karolina Walkusz przyznały następujące miejsca:

KATEGORIA 2 i 4  - latki :

I miejsce – Gminne Przedszkole Samorządowe w Węsiorach

II miejsce – Gminne Przedszkole Samorządowe w Borku Kamiennym

III miejsce – Gminne Przedszkole Samorządowe w Podjazach

IV miejsce – Gminne Przedszkole Samorządowe w Mściszewicach

KATEGORIA 5 i 6 latki:

I miejsce – Gminne Przedszkole Samorządowe w Podjazach

II miejsce – Gminne Przedszkole Samorządowe w borku Kamiennym

III miejsce – Gminne Przedszkole Samorządowe w Mściszewicach

Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa w Borku Kamiennym: nauczyciele przedszkola Aleksandra Malek i Angelika Gawin przy współudziale sponsorów Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie a także Państwa Krefft i Gawin.

Fotorelacja : KONKURS „WIOSNA NA ŁĄCE”


POWIATOWY KONKURS BIBLIJNY

alt

W dniu 27 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym już po raz siedemnasty odbył się Powiatowy Konkurs Biblijny.

W konkursie uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych powiatu kartuskiego. Tym razem uczestnicy konkursu zmagali się przez 40 minut z testem obejmującym Księgę Rut i I Księgę Samuela.

Najlepsza okazała się Zuzanna Malek i Maciej Smentoch ze Szkoły Podstawowej w Borku Kamiennym. Następnie Daria Myszk z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Gołubiu oraz Magdalena Gruchała z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku. Tuż za nimi III miejsce zdobył Mikołaj Sadowski i Paulina Trela z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie. IV miejsca przypadły Natalii Jasińskiej i Szymonowi Kreft ze Szkoły Podstawowej w Sulęczynie.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

Fotorelacja: KONKURS BIBLIJNY


KONKURS
„ŚPIEWAM,  BO UMIEM W LISICH JAMACH

alt

„Śpiewam, bo umiem” to powiatowy konkurs piosenki polskiej, który odbył się już po raz  XIX w Szkole Podstawowej w Lisich Jamach. Naszą grupę reprezentowali: Julian Jereczek, Oliwia Kobiela, Anna Goitowska, Dominika Gawin, Faustyna Marszałkowska i Maciej Smentoch.  W czasie konkursu nie brakowało emocji i wzruszeń. Atmosfera była gorąca. Poziom wokalny uczestników konkursu był bardzo wysoki. Wśród naszych sześciu uczestników konkursu w kategorii klas VII-VIII i gimnazjum I miejsce zdobył Maciej Smentoch za utwory „Moja Litania” i „Wędrują ludzie”. Gratulacje dla całej grupy za piękną interpretacje utworów.

Fotorelacja – KONKURS „ŚPIEWAM, BO UMIEM”


WARSZTATY OGRODNICZE

alt

W dniu 30 maja w ośrodku kultury odbyły się warsztaty, które organizowane były w ramach przedsięwzięcia pt. „Przydomowe ogrody przyjazne pszczołom”. Podczas zajęć została przekazana wiedza i umiejętności praktyczne w zakresie zakładania i pielęgnacji przydomowych ogrodów. Uczestnicy dowiedzieli się jak zaprojektować ogród, jakie odmiany roślin miododajnych dobrać do przydomowego ogrodu, jak je sadzić i pielęgnować.  Udział w warsztatach był bezpłatny, każdy uczestnik warsztatów otrzymał darmowe sadzonki krzewu miododajnego i drzewka owocowego, oraz certyfikat udziału w warsztacie.

Szersza relację z warsztatów można znaleźć
także pod linkiem – WARSZTATY OGRODNICZE

Fotorelacja: WARSZTATY


MECZE JUNIORÓW „SŁUPI”

alt

W dniu 31 maja 2019 roku na stadionie piłkarskim i boisku "Orlik" w Sulęczynie  mogliśmy obserwować sportowe zmagania najmłodszych zawodników Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej „Słupia” Sulęczyno. O godzinie 15.00 dwie drużyny z rocznika 2008-2009 grały z drużynami z Lipusza, natomiast o godz. 17.00 grali chłopcy z rocznika 2010 i młodsi z drużynami Amatora Kiełpino. Teoretycznie były to mecze sparingowe, ale patrząc na zaangażowanie młodych chłopców, na ilość bramek i przebiegniętych metrów  można wnioskować, że były to mecze rangi mistrzowskiej. Duże emocje towarzyszyły nie tylko zawodnikom, ale także rodzicom, którzy kibicowali swoim pociechom. Bezpośrednio po rozegranych spotkaniach zawodnicy  otrzymali pamiątkowe medale, które zostały wręczone przez Dyrektora Gok-u w Sulęczynie, trenerów drużyn oraz działaczy i zawodników klubu „Słupia” Sulęczyno.  Duża ilość dzieci na treningach i rozmaitych turniejach pokazuje, że powyższy projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i przynosi zamierzony efekt.

Fotorelacja: MECZE JUNIORÓW SŁUPI


DZIEŃ DZIECKA W BORKU KAMIENNYM

alt

W piątek 30 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym odbył się Dzień Dziecka. Były zabawy integracyjne dla grup przedszkolnych i uczniów klas I – VIII, konkursy, zagadki i zabawy ruchowe. Uczniowie mieli też możliwość skorzystania z dmuchanej zjeżdżalni. Nie zabrakło też atrakcji kulinarnych, na łasuchów czekały: ciasta i napoje. Można było przejechać się bryczką zaprzężoną w kuce. Wszyscy uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Kistowie: panem Romanem Bronk, panem Dominiakiem Bednarczyk oraz panem Sławomirem Bronk. Panowie strażacy opowiedzieli naszym wychowankom o trudnej i ciężkiej pracy strażaka oraz jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia życia. Urozmaiceniem spotkania była możliwość zobaczenia wozu strażackiego z bliska i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia we wnętrzu pojazdu. Kolejną atrakcją dnia było wspólne ognisko. Dzieci, uczniowie, rodzice i nauczyciele zaopatrzeni w kije, pyszne kiełbaski i ziemniaki rozpoczęli wspólną zabawę. Atrakcje dla uczniów z okazji ich święta zostały zorganizowane z inicjatywy szkoły, Stowarzyszenia „Aktywne Kistowo” oraz lokalnych sponsorów.

Fotorelacja: DZIEŃ DZIECKA BOREK KAMIENNY


DZIEŃ DZIECKA W ŻAKOWIE

alt

W sobotę 1 czerwca 2019 roku z inicjatywy radnych -  Andrzeja Potrac, Piotra Szuty i Łukasza Treder przy udziale lokalnych sponsorów w miejscowości Żakowo został zorganizowany pełen atrakcji festyn z okazji Dnia Dziecka. W festynie udział wzięli najmłodsi mieszkańcy sołectwa wraz z opiekunami, a także przybyli goście z terenu niemal że całej gminy Sulęczyno. Na wszystkich przybyłych czekało mnóstwo atrakcji m.in. dmuchana zjeżdżalnia, przejażdżki bryczką,  malowanie twarzy,  pieczenie kiełbasek na ognisku, słodkości dla najmłodszych czy pokaz sprzętu strażackiego i policyjnego.

Fotorelacja : DZIEŃ DZIECKA ŻAKOWO


   PIKNIK „POMÓŻ MI, A JA TOBIE”

alt

W dniu 6.06.2019 r Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice w ramach zadania publicznego    pt.  "Pomóż mi, a ja Tobie" ,  wspólnie z państwem Lucyną i Sławomirem Keller  zorganizowali piknik dla osób niepełnosprawnych i wszystkich tych którzy pragną być razem, wspólnie się integrować i być nie tylko w dobrych chwilach , ale i wtedy jak trzeba również pomóc. Piknik odbył się na terenie gospodarstwa Lucyny i Sławomira Keller w Mściszewicach-Bębny. Na piknik przyjechało około 70 wychowanków –osób niepełnosprawnych i ich opiekunowie z   Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego (OREW) w Pierszczewie i Ośrodka Rewalidacyjno Wychowawczego (ORW) w Szklanej oraz 40 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Mściszewicach im. Jana Pawła II. oraz dzieci z okolic Gminy Sulęczyno, Stężycy oraz Sierakowic. W czasie pikniku uczniowie z ww ośrodków przedstawili różnego rodzaju teatrzyki i przedstawienia połączone z wesołą wspólną zabawą taneczną, zaś uczniowie z Zespołu Szkół w Mściszewicach  umilili spotkanie śpiewem pod przewodnictwem Edmunda Gal, a pedagodzy szkolni Anna Wica i Wanda Chmurzyńska wspólnie z uczniami bardzo szybko i dobrze się zintegrowali z osobami niepełnosprawnymi. Wszystkie dzieci  otrzymały nagrody, upominki oraz lody ufundowane przez firmę ALGIDA z Banina. Zaproszeni goście: Alicja Cieślak i Natalia Litwin z Starostwa Powiatowego w Kartuzach,  pani Dyrektor Zespołu Szkół w Mściszewicach Renata Węsierska,    ks. Proboszcz Marek Labudda, Dyrektor GOK-u w Sulęczynie Zbigniew Zarzycki, sołtys Mściszewic Maria Stencel, pracownicy GOPS-u  oraz wielu innych bawiło się wspólnie razem pod hasłem "Pomóż mi, a ja Tobie". Prowadzącym iluzjonistom z grupy „Paulo” bardzo dobrze udało się zaangażować wszystkich uczestników do wspaniałej zabawy. Śmiechu i radości wśród dzieci było co nie miara, największą uciechę sprawiła im bitwa na poduszki, a jeszcze bardziej gdy mogli wyżyć się poduszkami na w/w zaproszonych gościach. Podczas pikniku było można skosztować bardzo dużo tradycyjnych i przepysznych potraw, przygotowanych w ramach wolontariatu, a szczególnie przez Edmunda Stolc ,Lucynę Mańską, Krystyne Krauza, Lidie Wiedemann, Mariole Lejk, Wiolette Chylewska, Firmę Mielewczyk- Przetwórstwo Drobiu. Piknik odbył się w bardzo miłej atmosferze przy muzyce, tańcach i wspaniałej słonecznej pogodzie. Zadanie to  mógło się odbyć dzięki finansowym grantom   z Starostwa Powiatu Kartuskiego i Gminy Sulęczyno. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tego spotkania integracyjnego. 

Z pozdrowieniami Stefan Karcz-Prezes
Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Mściszewice.

Fotorelacja: PIKNIK MŚCISZEWICE


WYJAZDOWA AKCJA POBORU KRWI

alt

Dziękujemy wszystkim, którzy w poniedziałek 10 czerwca włączyli się w wyjazdową akcję honorowego oddawania krwi i podzielili się z innymi najcenniejszym lekarstwem jakim jest krew.  Krwiodawstwo w Polsce jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Każda osoba, która chociaż raz oddała krew lub jej składniki, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Warto przypomnieć, iż pobieranie krwi trwa zwykle parę minut, a jedna jednostka krwi może uratować życie około trzem osobom. Podczas akcji można było także oddać plastikowe nakrętki, które zostały przekazane Marioli Sylka ze Zdunowic za które serdecznie dziękujemy.


TURNIEJ SZACHOWY

alt

W niedzielne popołudnie 9 czerwca  2019 roku w ośrodku kultury odbył się IV Turniej Szachowy o tytuł Mistrza Gminy Sulęczyno. Odbyło się 7 rund, 15 minut dla zawodnika na partię. Zawodnicy walczyli w trzech kategoriach o tytuł Mistrza Gminy Sulęczyno: Juniorów, Młodzików i Dziewcząt.

Uczestnicy otrzymali puchary, medale oraz upominki. Poniżej wyniki w poszczególnych kategoriach:

Mistrz Juniorów Gminy Sulęczyno

I miejsce – Mrozewski Piotr II miejsce – Kujda Kamil

Mistrz Młodzików Gminy Sulęczyno

I miejsce – Wiczkowski  Oliwier II miejsce – Gawin Kacper III miejsce -  Błaszkowski Dawid

Mistrz Dziewcząt Gminy Sulęczyno

I miejsce – Mrozelewska Paulina

Organizatorami turnieju byli Wójt Gminy Sulęczyno, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie oraz Pan Zbigniew Pelowski sędzia turniejowy.Wszystkim szachistom gratulujemy.

Fotorelacja: TURNIEJ SZACHOWY


WYJAZD SCHOLI ŚW. ANNY DO SIERAKOWIC

alt

Dnia 12 czerwca 2019 roku Schola Św. Anny wystąpiła gościnnie z repertuarem piosenek i pieśni kaszubskich na obchodach święta patrona Szkoły Podstawowej im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach.Florian Ceynowa był wybitną postacią. Z zawodu był lekarzem, natomiast z zamiłowania był również: etnografem, językoznawcą, działaczem społecznym i politycznym, reformatorem. Najbardziej znany jest z tego, że był twórcą regionalizmu i piśmiennictwa kaszubskiego.

Krótka fotorelacja z WYJAZDU


SPOTKANIE SOBÓTKOWE

alt

W niedziele popołudnie 23 czerwca 2019 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie miało miejsce spotkanie sobótkowe zorganizowane z inicjatywy Pani Sołtys Sołectwa Sulęczyno. Spotkanie rozpoczęło się od występu orkiestry, która zagrała parę utworów pod dyrekcją Macieja Rambowskiego. Następnie można było zjeść kiełbaski z ogniska a także spędzić w miłej atmosferze niedzielne upalne popołudnie.

Kilka zdjęć ze SPOTKANIA SOBÓTKOWEGO


PODSUMOWANIE ZAJĘĆ SZKÓŁKI
PIŁKARSKIEJ W SULĘCZYNIE

alt

W dniach 17 i 18 czerwca 2019 roku odbyły się ostatnie zajęcia treningowej Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej działającej przy Gminnym Klubie Sportowym „Słupia” Sulęczyno. W poniedziałkowe popołudnie 17 czerwca na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się spotkanie podsumowujące zajęcia w którym udział wzięli wszyscy sportowcy z każdej kategorii wiekowej oraz ich rodzice. W spotkaniu przy „grillu” udział wziął także trener, członkowie zarządu klubu, a w obsłudze pomagali członkowie drużyny seniorskiej.

Wszystkim sportowcom dziękujemy  za liczne przybycie i zapraszamy na kolejne zajęcia, które odbywać się będą po przerwie wakacyjnej.

Fotorelacja: SPOTKANIE JSP


ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-U
(dzień pierwszy i drugi zajęć)

alt

Witajcie wakacje, witajcie zajęcia wakacyjne tak dwudziestoosobowa grupa 24 czerwca  rozpoczęła zajęcia wakacyjne organizowane przez ośrodek.

Zapoznanie przez zabawę, rysowanie swojego plakatu, który przedstawiał uczestnika z rodziną, najlepszą zabawę, ulubiony sposób spędzania czasu oraz marzenie. W dalszej części trochę experymentów  z balonami, oraz klejenie piniaty, a na zakończenie rzut do tarczy balonami z wodą. Dobrą zabawą zakończyliśmy nasze pierwsze z dziesięciu spotkań.

Kalambury, zabawa w zgadywanki i wspaniali goście zawitali na nasze drugie zajęcia wakacyjne w ośrodku kultury. Pani Kasia przesympatyczna weterynarz z pobliskiego Parchowa opowiedziała o swojej dziesięcioletniej pracy weterynarza, zamiłowaniu do zwierząt i  odpowiedzialności za swoje pupile. Dzieci miały możliwość obejrzeć niektóry sprzęt potrzebny do ratowania zdrowia i życia. Ku naszemu zaskoczeniu w czasie zajęć pojawił się również pan Piotr redaktor z Radia Kaszebe, który nagrał krótki wywiad z dziećmi oraz z panią Kasią. Na zakończenie odbył się pokaz umiejętności dwóch piesków, jeden był naszej pani weterynarz wabił się Prezes, a drugi pana Tomka o imieniu Didi. Prezes i  Didi suczka, która jest psem policyjnym, zaprezentowali nam swoje  fantastyczne umiejętność. Znajdowali po zapachu podejrzane skrzynki, turlali się,  czołgali i wiele innych. Pan Tomek również tłumaczył dzieciom jak powinni się zachować jak groźny pies nas zaatakuję. Dziękujemy za poprowadzenie interesujących i przydatnych w codziennym życiu zajęć.

Fotorelacja: ZAJĘCIA WAKACYJNE (24 i 25.06.2019 r.)


WYJAZD DO LICHENIA

alt

Dnia 26 czerwca grupa seniorów z „Klubu Seniora” działającego przy ośrodku kultury wraz z sympatykami klubu  pojechała na pielgrzymkę do Lichenia. W programie pielgrzymki pojechaliśmy do Lasu Grąblińskiego, gdzie ścieżkami spacerowymi odmówiliśmy Drogę Krzyżową.  Następnie udaliśmy się na Mszę Świętą  do Bazylki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Obecnie jest to największy kościół w Polsce, położony na terenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Budowlę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850-1852, którymi świadkami byli Tomasz Kłossowski    i Mikołaj Sikatka.

Po Mszy Świętej każdy miał możliwość zwiedzania  całego terenu sanktuarium. Po godzinie 15 wyjechaliśmy z Lichenia, by w drodze powrotnej odwiedzić grób śp. ks. Mirosława Kopytko, byłego wikarego parafii Świętej Trójcy w Sulęczynie, który zmarł w 2016 roku jako proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi w Warlubiu. Do Sulęczyna wróciliśmy w godzinach wieczornych. Wyjazd był współfinansowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Kilka zdjęć : WYJAZD DO LICHENIA


ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-U
(dzień trzeci zajęć)

alt

Trzeci dzień zajęć spędziliśmy w GWARDII KASZUBSKIEJ w Stężycy na warsztacie  survivalowym. Dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami jak przetrwać w lesie, zbudowali własne obozowisko z szałasem jedno i dwu spadzistym. Dowiedziały się jak zrobić materac z trawy, oraz jak zdobywać pożywienie i wodę w lesie, jak również jak rozpalić ognisko.

Fotorelacja:ZAJĘCIA WAKACYJNE (27.06.2019 r.)


 "BAZUNA 2019"

alt

W piątkowe popołudnie 28 czerwca 2019 roku w Sulęczynie rozpoczęły się koncerty w ramach 47 edycji Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2019. Podczas koncertu powitalnego wystąpili m.in. śpiewajmy razem z harcerzami na szlaku piosenki, Robert Mazurkiewicz i Przemysław Bielawa,  Adam Drąg, Paweł A. Nowak i Tomasz Olszewski z zespołem, 36 lat grupy bez Jacka i wieli innych … w ramach przeglądu ma miejsce również sulęczyński jarmark podczas którego można zakupić rękodzieło, maskotki książki i wiele innych produktów. Zapraszamy na kolejne koncerty – program tegorocznej BAZUNY 2019

Krótka fotorelacja – BAZUNA (I dzień)

alt

Drugiego dnia tj. w sobotę 29 czerwca miała miejsce część konkursowa przeglądu. Po której można było także wysłuchać koncertu, który odbył się w Restauracji Na Stromej pt. Piosenki sprzed lat – radowe przeboje w wykonaniu Wagabundy Doroty Kurczyńckiej, Wojciecha Klocka i Ryszarda Dubieli. Następnie od godziny 18:00 rozpoczął się nocny maraton podczas którego  wystąpiły następujące grupy Zagrali i Poszli, Labolare, Słodki Całus od Buby, Mechanicy Shanty, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Blusa, Caryna i Supertrio. Na zakończenie w niedzielę wystąpił Jacek Tomaszewski z zespołem i Grupa muzycznego wsparcia, a także zaprezentowali się laureaci przeglądu. Podczas sobotniego wieczoru organizatorzy przeglądu złożyli na ręce Pana Andrzeja Roda – Komendanta Gminnego ZOSP RP symboliczne podziękowanie dla strażaków za niesioną pomoc podczas nawałnicy z roku 2017.

Fotorelacja: BAZUNA (dzień II i III)


ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-U
(dzień czwarty zajęć)

alt

Czwartego dnia zajęć tj. 2 lipca grupa osób biorących udział w zajęciach wakacyjnych odwiedziła nowopowstający obiekt jakim jest Hotel „Leśny Dwór” w Sulęczynie. Dzieci miały możliwość zobaczyć sale balowe, restauracje czy basen. Potem przeszli się po ogrodzie obiektu i wrócili do ośrodka kultury na zajęcia artystyczne by dokończyć rozpoczęte wcześniej piniaty.

Fotorelacja: ZAJĘCIA WAKACYJNE (2 lipiec)


 ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-U
(dzień piąty zajęć)

alt

Kolejnego dnia zajęć wakacyjnych dzieci wykonały portrety swoich idoli. Bardzo różnorodne  zainteresowania sprawił, że na kartkach pojawiły się wokalistki i wokaliści,  sportowcy i piłkarze, strażacy, rodzeństwo oraz rodzice. W drugiej części naszego spotkania odwiedził nas pan Michał Woźniak, który na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego oraz trenerem piłki nożnej, natomiast jego pasją są góry i wspinaczki górskie. Pan Michał opowiedział naszej grupie o swoich wyprawach w góry, zaprezentował sprzęt pomocny w spinaczkach oraz  pokazał kilka filmików z wypraw. Panu Michałowi dziękujemy za poświęcony nam czas oraz ciekawe opowieści o swoich przygodach w górach.

Fotorelacja: ZAJĘCIA WAKACYJNE (3 lipiec)


ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-U
(dzień szósty zajęć)

alt

Szóstego dnia udaliśmy się do  „ Koszałkowa”, gdzie czekały na nas atrakcje w Parku Baśni i Legend Kaszubskich w Wieżycy. Po przybyciu dzieci udały się z animatorem do tablicy, gdzie odsłuchały bajki za pomocą smartphone na interaktywnej tablicy. Po czym przeszły do sali, gdzie odbył się teatrzyk „Kolibskie Kraśnięta”. Po spektaklu, grupa samodzielnie wykonały małą marionetkę.

Fotorelacja: ZAJĘCIA WAKACYJNE (4 lipiec)


ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-U
(dzień siódmy zajęć)

alt

W piątek 5 lipca udaliśmy się do remizy OSP Sulęczyno, gdzie czekał na nas pan strażak Kazimierz Gliniecki. Pan Kazik na co dzień pracuję w Państwowej Staży Pożarnej w Kartuzach na stanowisku aspiranta sztabowego dowódca zmiany. Opowiedział nam o odpowiedzialnej i trudnej  pracy strażaka, zaprezentował sprzęt jakim dysponuje jednostka oraz pokazał wozy strażackie. Na zakończenie każdy uczestnik miał możliwość lania wody przez wąż strażacki. Dziękujemy panu Kazikowi za tak urozmaicone zajęcia. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace 3D. 

Fotorelacja: ZAJĘCIA WAKACYJNE (5 lipiec)


FESTYN NA ROZPOCZĘCIE LATA W WĘSIORACH

alt

Tradycją stało się już, że mieszkańcy sołectwa Węsiory rozpoczynają okres wakacji integracyjnym spotkaniem nad stawem  w centrum wsi. Tak też było w sobotę 6 lipca, kiedy to odbył się festyn „Rozpoczęcie lata” z inicjatywny Pani Sołtys Mari Łukowicz oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Węsiorach .

Pomimo nieciekawej pogody na wszystkich zainteresowanych, którzy zjawili się czekał różnorodne atrakcje. Uczestnicy festynu zajadali się pysznymi ciastami, kiełbaskami oraz innymi przysmakami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Węsiorach a także potańcówka do późnych godzin z muzyką na żywo.

Jak zwykle najbardziej uradowane były dzieci, które bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach, a także zabawa bańkami mydlanymi oraz zajadały się słodkościami.

Niespodzianką dla wszystkich uczestników, było przedstawienie „Ścinanie kani” przygotowane przez sołectwo Podjazy.

Nad porządkiem czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Sulęczynie.

Sponsorami festynu byli: Marcin Gawin – Radny Rady Gminy Sulęczyno, Tadeusz Marszk, Wioleta i Piotr Mrozowicz, Andrzej Potrac – Radny Rady Powiatu Kartuskiego, Andrzej i Robert Roda, Piotr Szulta oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie. Podziękowania kierujemy także do Pani Ireny Bielickiej za udostępnienie miejsca na zorganizowanie festynu. Projekt był finansowany w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych organizowanego przez Gminę Sulęczyno.

Fotorelacja: FESTYN WĘSIORY


ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-U
(dzień ósmy zajęć)

alt

Poniedziałek 8 lipca dzieci z zajęć wakacyjnych spędziły w Zgorzałym w Parku Rozrywki „Mini Golf na Mapie Kaszub”. Niestety pogoda była bardzo niekorzystna na grę w mini golfa  (cały czas padał deszcz), dlatego dla dzieci zorganizowano zajęcia tematyczne, wejście do zagród ze zwierzętami oraz sadzenie słoneczników w donicach. Na zakończenie każdy mógł spróbować gry w mini golfa pod zadaszeniem.

Fotorelacja: ZAJĘCIA WAKACYJNE (8 lipiec)


ZAJĘCIA WAKACYJNE W GOK-U
(dziewiąty i dziesiąty dzień)

alt

W środę 10 lipca grupa osób biorących udział w zajęciach wakacyjnych oraz dodatkowe chętne osoby wzięły udział w wyjeździe do  kina Remus w Kościerzynie na bajkę pt. „Agent Kot”. Była to opowieść o dzielnej  Kotce Roxi, która marzy o tym, by zostać agentką i brać udział w sekretnych misjach. Pojawia się szansa, kiedy w okolicy jej domu dochodzi do zuchwałych kradzieży. Roxi wraz z przypadkowo napotkanymi przyjaciółmi psem Elvisem, osłem Eustachym, oraz z kogutem Ferdkiem wyruszają na poszukiwania złodziei.

Fotorelacja: ZAJĘCIA WAKACYJNE (10 lipiec)

alt

Ostatnią wycieczką w ramach zajęć wakacyjnych była wyprawa do Świata Labiryntów w Blizinach w czwartek 11 lipca. Na miejscu dzieci podzieliły się na trzy grupy,  by móc sprawnie skorzystać z wszystkich labiryntów. Labirynty to ponadczasowa zabawa znana już od bardzo dawna, zawsze wciągała i intrygowała, była miejscem zabaw na świeżym powietrzu. Nasza zabawa odbywała się w labiryncie mgieł, słomianym, małych labiryntach edukacyjnych oraz drewnianym, gdzie przeszliśmy aż trzy trasy rozwiązując po drodze zagadki. Super wyprawa zakończyła naszą 10- cio dniowe zajęcia wakacyjne w ośrodku kultury. Dziękujemy naszym fantastycznym uczestnikom za aktywny udział we wszystkich zajęciach. Wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji Wam kochani życzymy.

Fotorelacja: ZAJĘCIA WAKACYJNE (11 lipiec)


KONCERT INAUGURACYJNY
XVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU
AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 14 lipca 2019 roku koncertem w Kościele pw. Świętej Trójcy w Sulęczynie rozpoczęła się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Licznie zgromadzona publiczność w sulęczyńskim kościele wysłuchała koncertu Cuarteo Re!Tango z argentyńskim wokalistą Caio Rodriguezem z towarzyszeniem orkiestry kameralnej pod dyrekcją Łukasza Peruckiego. Koncert inauguracyjny festiwalu połączony był z premierą płyty „Milonga” zespołu Cuarteto Re!Tango.

Zapraszamy na kolejne koncerty odbywające się w ramach festiwalu.
Najbliższy koncert już w środę 17 lipca o godz. 19:00 w Hotelu Leśny Dwór w Sulęczynie.

Fotorelacja: KONCERT INAUGURACYJNY (14.07)

Szerszą relację z koncertu można znaleźć także na stronach lokalnych portali informacyjnych:

- Kartuzy.info       /      - Express Kaszubski

- Radio Głos

Więcej o festiwalu mozna znaleźć na PLAKACIE
 na stronie internetowej akordeony.net
lub pod linkiem FESTIWAL AKORDEONOWY


DRUGI KONCERT
W RAMACH XVII MIĘDZYNARODOWEGO
FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W środę 17 lipca 2019 roku odbył się drugi koncert w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Koncert odbył się w nowopowstałym obiekcie Hotel Leśny Dwór w Sulęczynie. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała gromkimi brawami melodie śpiewane głębokim, pełnym ekspresji głosem Doroty Lulki przy akompaniamencie Pawła A. Nowaka na akordeonie i Macieja Sadowskiego na kontrabasie. Koncert połączony był z premierą płyty „Piaf po polsku 2”.

Zapraszamy na kolejne koncerty odbywające się w ramach festiwalu. Najbliższy koncert w czwartek 18 lipca od godz. 19:00 w przed Restauracją Maraska w Sulęczynie. 

Fotorelacja: KONCERT AKORDEONOWY W LEŚNYM DWORZE

Więcej o festiwalu można znaleźć na PLAKACIE na stronie internetowej akordeony.net lub pod linkiem FESTIWAL AKORDEONOWY


TRZECI KONCERT
W RAMACH XVII MIĘDZYNARODOWEGO
FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W czwartek 18 lipca przed Restauracją „Maraska” w Sulęczynie odbył się trzeci koncert w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Publiczność zgromadzona przed restauracją miała okazję wysłuchania utworów o tematyce żydowskiej, bałkańskiej i słowiańskiej z elementami jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej w wykonaniu grupy KLEZMORET. Grupa wystąpiła w składzie Mikołaj Kostka – skrzypce, Maciej Sadowski – kontrabas, Patryk Zakrzewski – instrumenty, Paweł A. Nowak – akordeon, z gościnnym udziałem  Patrycji Michalskiej.

Fotorelacja: KONCERT AKORDEONOWY W RESTAURACJI MARASKA

Zapraszamy na finałowy koncert festiwalu  w sobotę 20 lipca od godz. 19:00 w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.
A już dziś tj. piątek 19 lipca od godz. 19:00 zapraszamy
na AKORDEONOWY MARATON FILMOWY
do Karczmy na Stromej w Sulęczynie
.
Podczas maratonu będzie można obejrzeć m.in.  „poklatkowy” film pt. „Przygody Remusa” w reżyserii Eweliny Karczewskie i Piotra Zatonia oraz rzeźbiarski Ireny Brzeskiej.

Więcej o festiwalu można znaleźć na PLAKACIE
na stronie internetowej akordeony.net
lub pod linkiem FESTIWAL AKORDEONOWY


CZWARTE WYDARZENIE W RAMACH XVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W piątkowy wieczór 19 lipca na trzech ekranach ustawionych w salach oraz na zewnątrz „Karczmy na Stromej w Sulęczynie odbył się maraton filmowy. Widzowie mogli obejrzeć film „poklatkowy” pt. „Przygody Remusa” w reżyserii Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia z elementami rzeźby Ireny Brzeskiej a także film „Tango”

Fotorelacja: MARATON FILMOWY  


KONCERT FINAŁOWY W RAMACH XVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU AKORDEONOWEGO W SULĘCZYNIE

alt

W sobotni wieczór 20 lipca w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie odbył się plenerowy koncert finałowy XVII Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Koncert rozpoczął, wszystkich przywitał, a także zaprezentował program koncertu i przedstawił sponsorów Tomasz Olszewski po czym głos zabrał Bernard Grucza Wójt Gminy Sulęczyno który wszystkich przywitał i podziękował za przybycie tak licznej publiczności.

Część artystyczną rozpoczął zespół Dikanda, który zabrał licznie zgromadzoną publiczność w podróż po różnych stronach świata. Zabrzmiały rytmy cygańskie, bałkańskie, afrykańskie i polskie. Znanemu szczecińskiemu zespołowi towarzyszył Marko Kukobat – mistrz akordeonu z Serbii. Następnie wystąpił artysta z Argentyny, po raz pierwszy w Polsce -  Rodolfo Mederos z zespołem, który nazywany jest żyjącą legendą tanga. Na zakończenie wystąpił Czesław Mozil z zespołem Czesław Śpiewa, którzy zabrali słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezji i dźwięków tanga, popu, folku i awangardy, używając przy tym szerokiej gamy instrumentów.  

Podczas koncertu plenerowego można było obejrzeć wystawę akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka, zakupić płyty występujących artystów i rękodzieło kaszubskie, skosztować wyrobów Koła Gospodyń Wiejskich z Węsior czy napić się piwa z bytowskiego browaru.

Głównym organizatorem festiwalu był Paweł A. Nowak. Sponsorem głównym festiwalu była Grupa Energa a sponsorem strategicznym była Firma BAT.

Fotorelacja: KONCERT FINAŁOWY XVII FESTIWALU


MSZA ŚWIĘTA KASZUBSKA

alt

W sobotę 10 sierpnia 2019 roku w Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie odbyła się Msza Święta z liturgią kaszubską w intencji Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Sulęczyno. Mszę Świętą odprawił ks. prałat Bogusław Głodowski i ks. Kanonik Andrzej Karliński. W oprawę mszy świętej licznie zaangażowali się członkowie sulęczyńskiego oddziału ZK-P głównie poprzez czytania liturgii w języku kaszubskim, delegację ze sztandarem oddziału, niesienie darów czy również liczne uczestnictwo we mszy świętej w strojach z elementami haftu kaszubskiego. Po Mszy Świętej w barwnym korowodzie przy akompaniamencie orkiestry Tuba Band wszyscy przeszli na spotkanie integracyjne przy ośrodku kultury, gdzie można było skosztować tradycyjnej kuchni kaszubskiej.

Fotorelacja: MSZA ŚWIĘTA KASZUBSKA


FESTYN GMINNY I ZAWODY STRAŻACKIE W SULĘCZYNIE

alt

W sobotę 17 sierpnia 2019 roku na placu przy ośrodku kultury w Sulęczynie odbył się Festyn Gminny połączony z Gminnymi Zawodami Sportowo – Pożarniczymi. W zawodach rywalizowali druhowie z jednostek straży pożarnych w Kistowie, Mściszewicach i Sulęczynie – łącznie szesnaście drużyn.  Ochotnicy konkurowali w musztrze, sztafecie, ćwiczeniach bojowych i ćwiczeniach alarmowo – bojowych.

Wyniki zawodów w poszczególnych kategoriach można znaleźć pod poniższym linkiem – WYNIKI ZAWODÓW STRAŻACKICH 2019

W ramach zawodów strażackich odbył się także festyn gminny podczas którego można było skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, przejazdów bryczką czy zjeść strażacką grochówkę. Na zakończenie odbyła się biesiada z zespołem, a także pokaz sztucznych ogni.

Fotorelacja: FESTYN I ZAWODY STRAŻACKIE


LIGA ORLIKA W SULĘCZYNIE alt

W środę 21 sierpnia na kompleksie boisk "Orlik" w Sulęczynie odbyła się siódma kolejka rozgrywek w ramach Ligi Piłki Nożnej "ORLIK" w Sulęczynie której udział bierze osiem drużyn.

Wyniki poszczególnych meczy przedstawiały się następująco:

KAMEX Parchowo – MARBUD Marcin Ratajczak 6:3

AJAX Kamienica – DESPERADOS Sulęczyno 8:1

BAT Sierakowice – ELHAD Daniel Hapka 1:2

OLD-Boye Słupia Sulęczyno - USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE Dawid Wiczkowski 5:3

Na mecze finałowe a także podsumowanie rozgrywek zapraszamy
w środę 28 sierpnia 2019 roku od godz. 18:00.

Wyniki poszczególnych meczy  można pobrać
pod poniższym linkiem
 HARMONOGRAM ROZGRYWEK


DOŻYNKI W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 25 sierpnia 2019 roku odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne w Sulęczynie. Dożynki rozpoczęły się od poświęcenia wieńców i chlebów dożynkowych przyniesionych przez przedstawiciele wszystkich sołectw gminy, po poświęceniu odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna za plony w Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie. Przedstawiciele wszystkich sołectw aktywnie włączyli się w oprawę Mszy Świętej poprzez czytania liturgii, modlitwy powszechnej, a także niesienie darów ofiarnych ołtarza. Po Mszy Świętej wszyscy w barwnym korowodzie przeszli na plac przy ośrodku kultury, gdzie miało miejsce powitanie wszystkich, a także przekazanie chleba dożynkowego Wójtowi Gminy przez starostów, którymi w tym roku byli Bernadeta Baske Sołtys Sulęczyna i Jan Zblewski Sołtys Zdunowic. Następnie podzielono chleby dożynkowe wśród obecnych na dożynkach. Orkiestra Tuba Band wykonała oprawę Mszy Świętej i przemarszu, a także zaprezentowała się na scenie. Wystąpiła także Schola Św. Anny w Sulęczynie. Miały też miejsce konkursu dla najmłodszych, które poprowadził ks. Wikariusz Piotr Stoltman, a także konkurs z wbijaniem gwoździ na czas w którym zwyciężyła grupa z Żakowa. Następnie miało miejsce podsumowanie etapu gminnego konkursu Piękna Wieś a także siódmego etapu szesnastego sezonu rozgrywek Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę”. Na zakończenie odbyła się wspólna biesiada przy zespole Two Voices. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych można było skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, trampolin, a także przejażdżek bryczkami.  

Fotorelacja: DOŻYNKI GMINNE 2019


PODSUMOWANIE LIGI ORLIKA W SULĘCZYNIE

alt

W dniu 29 sierpnia 2019 roku na Kompleksie Boisk „Orlik” w Sulęczynie odbyły się mecze finałowe i podsumowanie rozgrywek Ligi Piłki Nożnej „Orlik” Sulęczyno 2019 w których wzięło udział osiem drużyn. Po siedmiu kolejkach rozgrywek a także po meczach finałowych drużyny uplasowały się na następujących miejscach:

I miejsce – Puchar Ligi – ELHAD Daniel Hapka

II miejsce – BAT Sierakowice

III miejsce – AJAX Kamienica

IV miejsce – KAMEX Parchowo

V miejsce – MARUD Marcin Ratajczak

VI miejsce – USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE Dawid Wiczkowski

VII miejsce – DESPERADOS Sulęczyno

VIII miejsce – OLD-BOYE „Słupia” Sulęczyno

Wyróżniono także  najlepszego strzelca ligi którym został Tomasz Gostkowski a także najlepszego bramkarza ligi którym został Maciej Wiczkowski.  Dwóch najstarszych zawodników którymi byli Mariusz Gostkowski i Wojciech Żeleźnik. Dwóch najlepszych graczy ligi którymi byli Szymon Wilma i Bartłomiej Ostrowski. A także pięciu  najbardziej wyróżniających się zawodników podczas ligi tj. Lucjan Jóskowski, Kacper Kreft, Dawid Gliwa, Dominik Niklas i Michał Jereczek.

Wszystkie drużyny biorące udział w rozgrywkach otrzymały puchary i pamiątkowe dyplomy a osoby wyróżnione statuetki drobne nagrody rzeczowe.

Ligę „Orlika” w Sulęczynie odbyła się pod patronatem Wójta Gminy Sulęczyno a zorganizowana została przez Animatora Sportu na Orliku Damiana Hinca przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.  

Fotorelacja: PODSUMOWANIE LIGI ORLIKA

Wyniki poszczególnych meczy  można pobrać
pod poniższym linkiem HARMONOGRAM / WYNIKI ROZGRYWEK


WOJEWÓDZKIE ZAWODY STRAŻACKIE

alt

W niedzielę 15 września 2019 roku w Jezierzycach odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W zawodach o tytuł najlepszej drużyny udział wzięło siedem drużyn dziewczęcych oraz osiem drużyn chłopięcych. Gratulujemy reprezentantom naszej gminy Sulęczyno, którzy w zawodach zajęli pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt i czwarte miejsce w kategorii chłopców. W ramach zawodów musieli wykonać musztrę, bieg sztafetowy a także bojówkę.

Klasyfikacja końcowa Wojewódzkich Zawodów przedstawiała się następująco:

w grupie dziewcząt:

I miejsce – MDP Sulęczyno

II miejsce – MDP Gałęzinowo

III miejsce – MDP Smołdzino

w grupie chłopców:

I miejsce – MDP Gałęzinowo

II miejsce – MDP Gnieżdżewo

III miejsce -  MDP Ryjewo

Informację o zawodach można znaleźć na stronie internetowej Kartuzy.info a szeroka fotorelacja z zawodów znajduje się np.  pod linkiem Morski Powiat Słupski


DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE KARTUZY

alt

W niedzielę 22 września 2019 roku w Kartuzach odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego, które zarazem były także Dożynkami Powiatu Kartuskiego. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w intencji zebranych plonów w Kartuskiej Kolegiacie po której wszyscy w barwnym korowodzie przeszli na plac przy Kartuskim Centrum Kultury.  Następnie miały miejsce przywitania gości przez współorganizatorów dożynek, a także przekazanie przez starostów bochna dożynkowego. W kolejnej części podsumowano wojewódzki konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy, powiatowy konkurs Piękna Wieś a także konkurs Trafiony Plon. Wśród laureatów konkursu Piękna Wieś znaleźli się laureaci z terenu naszej gminy, tj. w kategorii zagroda wyróżnienie otrzymała Pani Małgorzata Łukaszczyk, a także w kategorii „wieś” wyróżnienie otrzymało Sołectwo Podjazy. Gmina Sulęczyno podczas dożynek miała swoje stoisko wspólnie z pozostałymi gminami powiatu kartuskiego, a także wystawiła swój wieniec w konkursie wojewódzkim, który przygotowało Sołectwo Sulęczyno.

Fotorelacja: DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE


ZBIÓRKA NA KARTUSKIE HOSPICJUM

alt

W niedzielę 6 października 2019 roku po raz kolejny wolontariusze z Sulęczyna, Węsior i Mściszewic włączyli się w zbiórkę na rzecz Kartuskiego Hospicjum, którego budowa rozpoczęła się w Kartuzach. Dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sulęczynie, który zakupił cebulki żonkili młodzież mogła obdarować nimi darczyńców. Na wiosnę zakwitną w naszych ogródkach w czasie Pól Nadziei 2020. W ramach akcji udało się zebrać ponad 5700 zł.

W ramach akcji Dwa Światy zapraszamy na koncert grupy EXODUS w niedzielę 13 października 2019 roku o godz. 19:00 w Kościele św. Wojciecha w Kartuzach.
Wiecej o koncercie - KONCERT EXODUS


DZIEŃ SENIORA W GMINIE SULĘCZYNO 2019

alt

We wtorek 15 października 2019 roku w Ośrodku Szkoleniowo – Rehabilitacyjnym „Szansa – Start” Mausz odbyło się coroczne spotkanie – „Dzień Seniora” w którym udział wzięli Seniorzy z Gminy Sulęczyno – łącznie około 200 osób. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, którą sprawowali ks. Marek Labudda – proboszcz Parafii WNP w Mściszewicach oraz księża z Parafii pw. Św. Trójcy w Sulęczynie: Ks. Kanonik Andrzej Karliński i Ks. Piotr Stoltman. Po Mszy Św. obecnych Gości przywitał Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza. Wspólnie z Dariuszem Kulas Z-cą Przewodniczącego Rady Gminy Sulęczyno i Eugeniuszem Grabowskim – Prezesem Stowarzyszenia „Szansa-Start” złożyli życzenia długich lat życia w zdrowiu oraz mile spędzonego popołudnia, które zostało uświetnione występem uczniów Szkoły Podstawowej w Podjazach.

Organizatorzy bardzo dziękują Wszystkim Seniorom za tak liczne przybycie na „Dzień Seniora”.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Sulęczyno, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulęczynie, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie oraz Ośrodek Szkoleniowo – Rehabilitacyjny „ Szansa - Start” Mausz.

Fotorelacja: DZIEŃ SENIORA


SPOTKANIE – PRELEKCJA – WYSTAWA

alt

W piątkowe popołudnie 18 października 2019 roku w ramach obchodów roku im. Jana Trepczyka, z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Sulęczyno, w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbyło się spotkanie – prelekcja – wystawa pt. „Jan Trepczyk – poeta, pisarz, nauczyciel”. Podczas spotkania można było wysłuchać ciekawej prelekcji regionalisty kaszubskiego Radosława Kamińskiego o życiu i twórczości Jana Trepczyka. W ramach spotkania obecni na spotkaniu mieli okazję obejrzeć także wystawę składającą się w dziesięciu roll-upów na których zawarte zostały najważniejsze obszary działalności autora. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu pn. „Promocja kultury kaszubskiej i integracja międzypokoleniowa” dofinansowanego ze środków pozyskanych w konkursie dla organizacji pozarządowych organizowanym przez Gminę Sulęczyno.

Fotorelacja: SPOTKANIE - JAN TREPCZYK


ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

alt

Zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży,  prowadzone są przez panią Sylwię Birr,  odbywają się w poniedziałki od godz. 15:00 do 17:00. Podczas zajęć grupa rozwija swoje uzdolnienia i zainteresowania artystyczne oraz wrodzone możliwości twórcze poprzez różnorodne działania plastyczne. Grupa ma okazję do  zapoznania się z  różnymi  technikami  plastycznymi oraz do eksperymentowania wielorakimi  materiałami i narzędziami. W poniższym linki można znaleźć kilka zdjęć z ostatnich jesiennych zajęć.

Fotorelacja: ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE (październik)

Zapraszamy na zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży do Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.


MARSZE NORDIC WALKINGalt

Od kwietnia 2019 roku z inicjatywy GOK raz w tygodniu odbywają się marsze Nordic Walking.

Razem z grupą kilku pan od kwietnia do września
(nie licząc lipca i sierpnia) przemierzyłyśmy około 50 km trasami wokół Sulęczyna. Nordic walking inaczej chodzenie z kijami
J (tak mówią nasze panie) to ogólnodostępna aktywność dla każdego z nas, wystarczy trochę chęci i mobilizacji do uczestnictwa. U nas atmosfera bardzo przyjemna, a do tego kontakt z naturą sprawia, że czekamy na ten dzień z niecierpliwością.

Zapraszamy zainteresowanych w każdy CZWARTEK o godzinie 9:00, wymarsz z przed Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.

Czekamy na WAS!!!!!!


alt

W poniedziałkowe popołudnie 11 listopada 2019 roku w sali Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbył się koncert niepodległościowy. Podczas około godzinnego koncertu można było wysłuchać utworów o tematyce niepodległościowej i nie tylko. Koncert rozpoczęły dzieci i młodzież ze Scholi Św. Anny, następnie wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Sulęczyno. a także „Chór dla dorosłych”. Można było wysłuchać utworów w wykonaniu poszczególnych grup m.in. „W listopadzie”, „O mój rozmarynie”, „Ojczyzna ma”, „W moim ogródku”, „Killing me softly”, na zakończenie wszystkie grupy razem zaprezentowały utwór pt. „Czerwone jabłuszko”.

Należy wspomnieć, iż Orkiestra Dęta Gminy Sulęczyno działa od początku 2019 roku, zaś „Chór dla dorosłych” ćwiczy od dwóch miesięcy i powstał w ramach realizacji pilotażowego projektu ULKA realizowanego wspólnie z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy.

Wszystkie trzy sekcję działają przy ośrodku kultury i zapraszają wszystkich chcących spróbować swoich sił w śpiewie, a także w grze na instrumentach dętych. Więcej informacji o uczestnictwie w zajęciach / próbach w można uzyskać w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie.

Fotorelacja: KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY


KASZUBSKI KONKURS CZYTELNICZY

alt

W piątek 15 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Tryby w Węsiorach odbyły się eliminacje gminne konkursu czytelniczego "Méster Bëlnégò Czëtaniô” w których udział wzięli uczniowie ze szkół z terenu naszej gminy – łącznie 17 uczestników.
Osoby biorące udział w konkursie w tym roku oceniała komisja w składzie:
Teresa Kozieniec, Janina Krefta i Jan Gruchała.

Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

Kategoria I – III Szkół Podstawowych:

I miejsce – Cichosz Dawid (SP Węsiory)

II miejsce – Bielawa Szymon (SP Węsiory)

Kategoria IV – VI Szkół Podstawowych:

I miejsce – Stefańska Otylia (SP Węsiory)

II miejsce – Brylowski Dawid (SP Mściszewice)

III miejsce – Patelczyk Zuzanna (SP Węsiory)

W tej kategorii udział wzięli również: Baske Pola (SP Sulęczyno), Birr Aleksandra (SP Mściszewice), Dalecka Wiktoria (SP Borek Kamienny), Gawin Paulina (SP Sulęczyno) i Szela Nikodem (SP Borek Kamienny).

Kategoria VII / VIII Szkół Podstawowych:

I miejsce – Stefańska Agata (SP Węsiory)

II miejsce – Lehmann Wiktoria (SP Sulęczyno)

Wyróżnienia – Jereczek Karolina (SP Węsiory)
i Lehmann Aleksandra (SP Sulęczyno).

W tej kategorii udział wzięli również: Hinca Kinga (SP Borek Kamienny), Mejna Marcin (SP Mściszewice) i Treder Szymon (SP Mściszewice).

Fotorelacja: KONKURS CZYTELNICZY

Konkurs podsumowała Dyrektor Szkoły Pani Klaudia Jereczek wspólnie z komisją.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kubek z logiem konkursu, a laureaci pierwszych trzech miejsc i wyróżnień dodatkowo nagrody książkowe.
Dwie pierwsze osoby w każdej kategorii wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 29 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Remusa w Glinczu.

Konkurs zorganizowany został przez koordynatora gminnego Szkołę Podstawową im. Jana Tryby w Węsiorach przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie.


W „BAŚKĘ” W SULĘCZYNIE

W niedzielę 24 listopada 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie odbył się dziesiąty etap rozgrywek, a także podsumowanie całorocznych zmagań XVI sezonu Turnieju Kaszubskiej Gry w „BAŚKĘ” w Sulęczynie.

W dziesiątym etapie udział wzięło 36 zawodników, zawodnicy walczyli o puchar Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Grucza, wśród nich czołowe miejsca wywalczyli:

I miejsce – Wichert Stanisław (258 pkt)

II miejsce – Sylka Józef (254 pkt)

III miejsce – Stefański Marian (214 pkt).

alt

Po posumowaniu dziesiątego etapu rozgrywek miało miejsce podsumowanie całorocznych rozgrywek, które odbywały się od lutego do listopada.

Klasyfikacja końcowa szesnastego sezonu rozgrywek
przedstawiała się następująco:

I miejsce – Stenka Stanisław (69 pkt)

II miejsce – Wilma Władysław (68 pkt)

III miejsce – Stefański Marian (67 pkt)

IV miejsce – Wichert Stanisław

V miejsce – Gański Stanisław

VI miejsce – Błaszkowski Ignacy

VII miejsce – Klinkosz Henryk

VIII miejsce – Grzenia Piotr

IX miejsce – Cichosz Jan

X miejsce – Stencel Władysław

XI miejsce – Smentoch Stanisław

XII miejsce – Smentoch Dawid

XIII miejsce – Choszcz Franciszek

XIV miejsce – Jeszke Maria

XV miejsce – Jereczek Tadeusz

alt

Finałowa piętnastka szesnastego sezonu otrzymała pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe. Podczas podsumowania wręczono także upominki dla najstarszego i najmłodszego uczestnika rozgrywek, kobiet biorących udział w turnieju, a także podziękowano sponsorom i osobom zaangażowanym w organizację rozgrywek, które w Sulęczynie odbywają się już od szesnastu lat.

Fotorelacja: PODSUMOWANIE XVI SEZONU ROZGRYWEK

Informację z przebiegu poszczególnych etapów rozgrywek można znaleźć pod linkiem - TURNIEJ "BAŚKI"

Dziękujemy za tak liczny udział w rozgrywkach i zapraszamy do udziału w siedemnastym sezonie rozgrywek, którego rozpoczęcie planowane jest na 23 lutego 2020 roku.


SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE
JSP „SŁUPIA” SULĘCZYNO

alt

W sobotnie popołudnie 8 grudnia 2019 roku w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie odbyło się przedświąteczne spotkanie z Mikołajem sportowców Juniorskiej Szkółki Piłkarskiej działającej przy Gminnym Klubie Sportowym „Słupia” Sulęczyno. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele klubu, trener, a także najmłodsi sportowcy wszystkich kategorii wiekowych. Obecni na spotkaniu sportowcy otrzymali od Mikołaja słodycze, a także drobne upominki z logiem klubu.

Fotorelacja: SPOTKANIE MIKOŁAJKOWE


KIERMASZE I MIKOŁAJKI
W WĘSIORACH I W SULĘCZYNIE

alt

W sobotę 7 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Tryby odbył się kiermasz świąteczny. W ramach kiermaszu miały miejsce występy uczniów szkoły, a także licytacja wyrobów przekazanych przez rodziców.

Podczas spotkania z inicjatywy Pani radnej i sołtys sołectwa Węsiory Marii Łukowicz wszystkich dzieciom zostały wręczone słodkie upominki. Sponsorami tegorocznych upominków dla najmłodszych byli: Firma Wedan Pan Eugeniusz Hinc i Pan Marek Zarach, Państwo Justyna i Eugeniusz Wolscy, Państwo Katarzyna i Grzegorz Kosiorek, Państwo Ewa i Sławomir Patelczyk, Firma Wrońscy, Pan Piotr Szulta, Pani Sylwia Labuda, Gabinet Kosmetyczny „Kasia”, a także Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Fotorelacja: KIERMASZ I MIKOŁAJKI WĘSIORY

Kiermasz Świąteczny odbył się także w niedzielę 8 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Sulęczynie. Podczas kiermaszu można było zakupić ozdoby świąteczne, a także wypieki i inne dania przygotowane m.in. przez rodziców uczniów. W ramach części artystycznej uczniowie zaprezentowali jasełka, a także przedstawienia o tematyce świątecznej, wystąpił także dziecięcy Zespół Kaszubski Motylki.

Fotorelacja: KIERMASZ SULĘCZYNO


MIKOŁAJE 2019

alt

W piątek 6 grudnia 2019 roku przez teren Gminy Sulęczyno przejechał orszak Świętych Mikołajów. Orszak Świętych Mikołajów odwiedził wszystkie szkoły i przedszkola mające swą siedzibę na terenie Gminy Sulęczyno, a także podopiecznych Sulęczyńskiego Domu Pomocy Społecznej, pracowników Banku Spółdzielczego w Sulęczynie, Urzędu Gminy Sulęczyno, Apteki i pracowników jednego ze sponsorów objazdów tj. firmy SCANDPOL. Mikołaje obdarowywali wszystkich słodyczami.

Objazd Mikołajów po terenie gminy Sulęczyno odbywa się od wielu lat z inicjatywy Pana Andrzeja Potrac – Radnego Rady Powiatu Kartuskiego oraz Przewodniczącym Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W tym roku do objazdu dołączyli: Bernadeta Baske – Sołtys Sołectwa Sulęczyno wraz z mężem Janem, Maria Łukowicz – Radna i Sołtys Sołectwa Węsiory, Grażyna Las i Tomasz Kreft – Radni Rady Gminy Sulęczyno, Jan Zblewski – Sołtys Sołectwa Zdunowice, Agnieszka Błaszkowska i Katarzyna Stenka – pracownicy GOK Sulęczyno.

Tegoroczną edycję objazdów Mikołajów współfinansowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie, a także Firma SCANDPOL Państwa Wioletty i Piotra Mrozowicz, którzy udostępnili także samochód do przejazdu. Kierowcą był Pan Mateusz Potrac, w przygotowanie świątecznej dekoracji samochodu włączył się także Pan Piotr Szuta – Radny Rady Gminy Sulęczyno, sanie do orszaku wypożyczył Pan Józef Stefański, agregat udostępniła OSP Sulęczyno, a nad bezpieczeństwem przejazdu czuwała Sulęczyńska Policja –Dzielnicowy Daniel Kotłowski i Jarosław Rudnik, którzy najmłodszym dzieciom rozdawali także kolorowe odblaski.

Fotorelacja: OBJAZD MIKOŁAJÓW - 2019


TURNIEJ SZACHOWY W MŚCISZEWICACH

alt

W dniu 8 grudnia 2019r. w godz. 11:00-16.00 Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice wspólnie z ZS w Mściszewicach, GOK w Sulęczynie GKRPA w Sulęczynie i Mobilną Szkołą PALMET” w ramach zadania publicznego pt. „Szachy w szkole 2019” zorganizowało „III Otwarty Międzyszkolny Turniej Szachowy” w Zespole Szkół w Mściszewicach.  W turnieju wzięło udział 43 zawodników w tym dzieci od 7 lat i osoby dorosłe, z terenu całego Powiatu Kartuskiego. Turniej odbył się w pięciu grupach: , OPEN juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy i kobiety, w systemie szwajcarskim, 7 rund, 10 minut na partię zawodnika. Współorganizatorami byli: Zespół Szkół w Mściszewicach, Mobilna Szkoła Szachowa „Pelmat” z Lipusza, Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Turniej został otwarty przez: Andrzeja Literskiego, Prezesa Stowarzyszenia Stefana Karcz i Zdzisława Pelowskiego Następnie z sportową zaciekłością przez około 4 godziny zawodnicy walczyli o zajęcie czołowych miejsc. W czasie przerw wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z darmowego słodkiego poczęstunku, napojów i dania obiadowego. Po mozolnej rywalizacji nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród przez Panią Aleksandrę Kuczkowską Dyrektor Wydziału ds. Organizacji Pozarządowych, Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Grucza, dyr. ZS w Mściszewicach Renatę Węsierską Radnego Powiatowego Andrzeja Potrac , Przewodniczącego Rady Gminy Sulęczyno Kazimierza Glinieckiego, Sołtys Mściszewic Marię Stencel i Prezesa Stowarzyszenia Stefana Karcz.  Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody z wyróżnieniem czołowych miejsc na podium gdzie oprócz nagród rzeczowych otrzymali puchary i medale. Nad poprawnością przeprowadzenia turnieju czuwał sędzia Zdzisław Pelowski z Mobilnej Szkoły Szachowej ”PELMAT” i Andrzej Literski, zaś opiekunami całego wydarzenia byli dodatkowo: Edyta Kniter Klasa, Grażyna Jank i Edmund Gal. Zadanie publiczne pt. „Szachy w szkole 2019” mogło się odbyć dzięki pozyskanych finansów z Powiatu Kartuskiego i Gminy Sulęczyno.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim którzy przyczynili się do przeprowadzenia tego turnieju szachowego oraz realizacji całego tego zadania.

Fotorelacja: TURNIEJ SZACHOWY

Wszystkie szczegółowe informacje oraz wyniki z podziałem na grupy dot. tego turnieju można zobaczyć na stronie internetowej : TURNIEJ SZACHOWY


GAZETKA GMINNA alt

Zapraszamy do lektury świątecznego wydania Gazetki Gminnej „Nowinë z Gminë Sëlëczëno”. W najnowszym numerze można znaleźć m.in.

- słowo wstępne a także życzenia Świąteczno - Noworoczne Wójta Gminy Sulęczyno i Przewodniczącego Rady Gminy,

- informacja o inwestycjach zrealizowanych w 2019 roku a także tych w trakcie realizacji,

- Złote, Szmaragdowe, Diamentowe i Żelazne Jubileusze Małżeńskie,

- opis najważniejszych wydarzeń z ostatniego czasu.

Gazetkę Gminną w papierowej wersji można m.in. znaleźć w Urzędzie Gminy Sulęczyno, Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie, była rozdawana przez sołtysów poszczególnych sołectw a w wersji elektronicznej znajduje się
pod poniższym linkiem: GAZETKA GMINNA GRUDZIEŃ


ĆWICZENIA STRAŻACKIE

alt

W sobotę 14 grudnia 2019 roku na terenie gminy Parchowo odbyły się coroczne ćwiczenia strażaków z czterech gmin Lipusz, Parchowo, Studzienice i Sulęczyno. Tematem tegorocznych ćwiczeń był pożar lasu o przeważającym drzewostanie iglastym na trudnym terenie. Scenariusz ćwiczeń przewidywał spowolnienie rozwoju pożaru poszycia leśnego oraz budowę magistrali wodnej od punktu czerpania wody, który zlokalizowany był na pobliskiej rzece Słupi. Wszystkie cele ćwiczeń zostały osiągnięte.

Po ćwiczeniach, strażacy w trakcie wspólnego posiłku połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczno - noworoczne. Podczas spotkania strażaków odwiedził także sulęczyński Orszak Świętych Mikołajów, którzy obdarowali wszystkich słodyczami.

Relację z powyższych ćwiczeń można znaleźć na stronie internetowej OSP SULĘCZYNO, w artykule KARTUZY.INFO i KURIERZE KASZUBSKIM.


SPOTKANIE OPŁATKOWE

alt

W niedzielę 15 grudnia 2019 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie odbyło się coroczne spotkanie świąteczno – opłatkowe organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Sulęczyno i Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie. Spotkanie otworzył Prezes Jan Gruchała, który przywitał wszystkich obecnych, podziękował za przybycie i złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Następnie głos zabrali Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza i Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Gliniecki, którzy także wszystkim życzyli zdrowych i spokojnych świąt. Po przemówieniach odczytano fragment Pisma Świętego i wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

W części artystycznej spotkania wystąpiła Schola Św. Anny przygotowana przez Edyty Gawin, a także nowopowstały Chór „Maciejka” pod dyrekcją Macieja Rambowskiego. W dalszej części spotkania wszyscy mogli skosztować potrw świątecznych, a także wspólnie pośpiewać kolędy przy akordeonowym akompaniamencie Pawła A. Nowaka.

Fotorelacja: SPOTKANIE OPŁATKOWEGminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@gok.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@gok.suleczyno.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 66 gości