wtorek sierpnia 16 , 2022
Font Size
   


Teatr "MŁODYCH GOTÓW"


TEATR MŁODYCH GOTÓW O SOBIE NA FACEBOOK-U:

"Ruch Gotów, a inaczej Teatr Młodych Gotów zrzesza młodych ludzi w wieku 15 - 19 lat oraz grupę weteranów oraz opiekunów, z których "Tatusiem" mieni się Darek Narloch, a Dyrektorem Teatru Tomek Jakubowski. Łączy nas konstruktywna energia, niesztampowość i ciekawość świata. Opiekunowie kochają swoich podopiecznych, a podopieczni kochają .... niektórych ze swoich opiekunów.

Grupa Młodych Gotów spotyka się co dwa tygodnie na tzw. Zlotach Gotów. To swego rodzaju biwaki teatralne zaczynające się w piątek po południu, a kończące w sobotę przed obiadem. Zloty odbywają się pod pretekstem pracy nad spektaklem plenerowym, który wystawiany jest potem latem w Polsce i za granicą. W spektaklu wykorzystujemy szczudlarzy oraz elementy tańca ognia (fireshow). Spektakl jest przepustką do podróżowania Gotów. "

Opis zaczerpnięty z Facebook - a - Ruch Gotów 

Więcej informacji i zdjęć o grupie teatralnej można znaleźć na stronie wesiory i w galerii


 Widowisko "ILIADY KASZUBSKIEJ"
w wykonaniu Teatru Młodych Gotów
Film nagrany przez TV Teletronik
podczas tegorocznej Biesiady Gockiej w Węsiorach. 


alt

Dnia 20 marca 2013 roku
w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie
zostało podpisane porozumienie pomiędzy:
- Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sulęczynie,
-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sierakowicach,
- Gminnym Ośrodkiem Kultury i Promocji w Kobylnicy,
- Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wicku,
- Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Sierakowicach,
- Zespołem Szkół w Czarnej Dąbrówce
- Gockim Ośrodkiem Twórczych Inicjatyw Społecznych Węsiory - Sulęczyno 
w sprawie współdziałania w dziedzinie kultury i promocji.

Działania te będą realizowane poprzez:

- podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury,
a w szczególności realizacji projektu „Teatr Młodych Gotów”;

- wzajemne informowanie się o ważnych uroczystościach, imprezach, wydarzeniach;

- popularyzację projektu we wszystkich placówkach kulturalno – oświatowych oraz uczestniczenie w imprezach  kulturalnych, rekreacyjno – sportowych, turystycznych realizowanych przez Strony porozumienia.


Sprawozdanie z działalności
Teatru „Młodych Gotów”

alt

Prezentacja - pdf

Teatr ,,Młodych Gotów” powstał w lutym 2011 r. przy Stowarzyszeniu ,,Węsiory” (obecnie GOTIS). Na początku pojawił się pomysł na cykl działań z młodzieżą. Zorganizowaliśmy nabór. Zainteresowanie naszą propozycją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

W pewnym momencie na zloty przyjeżdżało prawie 100 osób. Byliśmy zmuszeni ograniczyć ilość uczestników do 40. Przeprowadziliśmy wśród młodzieży ankietę, w celu określenia ich zainteresowań. Pomysłów było masę, wybraliśmy te które powtarzały się najczęściej i które były możliwe do zrealizowania (gra na instrumentach, teatr, odtwórstwo historyczne, taneczne, rysunek, dziennikarstwo, fotografia, jeździectwo). Ustaliliśmy, że będziemy się spotykać na dwudniowych zlotach Gotów co dwa tygodnie (system się sprawdził i funkcjonuje do dziś). Założyliśmy, że wszyscy biorą udział w zajęciach, które ich interesują natomiast, w zajęciach teatralnych uczestniczy cała grupa. Po kilku miesiącach okazało się, że z większości zajęć zmuszeni jesteśmy zrezygnować, powody były różne, brak środków na zajęcia, spadek zainteresowania określonymi zajęciami, brak instruktorów. Tym sposobem ograniczyliśmy program wyłącznie do zajęć teatralnych, okazjonalnie zaś do zajęć tanecznych, a nauka gry na instrumentach przerodziła się w luźne zajęcia w czasie wolnym.

Wspólnie z Panem Januszem Mamelskim znawcą baśni i legend kaszubskich, autorem kilku książek napisaliśmy scenariusz „Iliady kaszubskiej”. Chcieliśmy pokazać różnorodność i barwność postaci występujących w mitologii kaszubskiej, tak powstała jeszcze jedna legenda. Rozpoczęliśmy próby. Aby podnieść widowiskowość spektaklu wprowadziliśmy do niego 3,5 metrowe kukły, aktorów na szczudłach oraz elementy tańca z ogniem. Premiera widowiska odbyła się w czerwcu 2011 roku w Węsiorach. I od tego momentu zaczęła się na dobre nasza przygoda z teatrem.

W 2011 roku zagraliśmy widowisko jeszcze kilkakrotnie w :

- Lubianie,

- Mikorowie,

- Jasieniu( na Jasieni Teatralnej),

zdobyliśmy środki i wyjechaliśmy na turne teatralne po Kotlinie Kłodzkiej i Republice Czeskiej, gdzie zagraliśmy trzy spektakle, na zaproszenie Stowarzyszenia Cross Baltica wyjechaliśmy do Szwecji, natomiast we wrześniu zakwalifikowaliśmy się z widowiskiem na Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie, gdzie zagraliśmy niedaleko Pałacu Prezydenckiego, a niektórzy z Gotów mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z samym Prezydentem Polski.

W 2011 roku od czerwca zagraliśmy widowisko łącznie 9 razy W listopadzie nasi Goci po przejściu odpowiedniego szkolenia, uczestniczyli jako wolontariusze w Pucharze Polski Psich Zaprzęgów w Zdunowicach.

Za nowatorskie metody pracy z młodzieżą otrzymaliśmy w 2011 roku prestiżową nagrodę przyznaną przez Partnerstwo Dorzecza Słupi Certyfikat Marki Lokalnej.

Rok 2012 był dla nas bardzo pracowity. W lutym odbyły się 5 dniowe ferie zimowe w Gdańsku, natomiast od maja zaczęliśmy intensywnie prezentacje naszego widowiska.

Zagraliśmy najpierw na:

- 800-leciu Oksywia w Gdyni,

- następnie były Noc Świętojańska w Bytowie,

-Noc Kupały w Sierakowicach, Zjazd Kaszubów w Sopocie,

- bardzo ważny dla nas występ na Festiwalu Teatrów Ulicznych w Chojnicach,

- występ dla mieszkańców Sulęczyna,

- w Węsiorach na Biesiadzie Gockiej,

- w Kobylnicy wzięliśmy udział w międzynarodowym projekcie Multi-Culti, gdzie wspólnie z młodzieżą z Czech, Węgier i Słowacji przygotowaliśmy widowisko, a nasza młodzież prowadziła samodzielnie zajęcia z naszymi gośćmi, występowaliśmy w Łupawie w rocznicę jej powstania.

Pod koniec wakacji zorganizowaliśmy biwak połączony z występem w Rowach, na początku września wyjechaliśmy ponownie do Szwecji, w tym samym miesiącu odbył się występ w Sławnie oraz w ostatni weekend prezentacja spektaklu na Przeglądzie Teatrów Kaszubskich w Wejherowie gdzie zdobyliśmy I miejsce.

Pod koniec października wzięliśmy znów udział jako wolontariusze w Pucharze Polski Psich zaprzęgów w Zdunowicach i tam zagraliśmy ostatni w tym roku spektakl. W roku 2012 zagraliśmy od maja 13 spektakli.

W okresie zimowym mamy zamiar przygotować nowe widowisko z którym chcemy w lato ponownie wyruszyć w trasę. Zrodził się niedawno pomysł na utworzenie drugiej grupy w której skład mają wejść uczniowie kl.VI i I,II gimnazjum. Grupa ta ma być narybkiem dla naszego teatru.

W chwili obecnej teatr skupia młodzież z sześciu gmin Sulęczyna, Sierakowic, Stężycy, Czarnej Dąbrówki, Kobylnicy i Potęgowa, a chcemy zaprosić jeszcze do współpracy gminę Parchowo. Odległość między dwiema skrajnymi miejscowościami z których pochodzą członkowie grupy wynosi prawie 100 km.

Teatr Młodych Gotów utrzymuje się ze składek jego członków, honorariów za niektóre występy, dotacji z GOK w Sulęczynie, GOK w Sierakowicach oraz UG Stężyca i UG Sulęczyno, różnego rodzaju projektów i programów realizowanych przez GOTIS, korzystamy z transportu który zapewnia nam nieodpłatnie GCKiP w Kobylnicy, wsparcia rodziców i przyjaciół naszego teatru.

Nasz Teatr jest jedynie pretekstem do wspólnych spotkań, dobrej zabawy, możliwości poznania nowych ludzi, kultur i nowych miejsc, ale przede wszystkim do pracy wychowawczej z młodzieżą. W trakcie zajęć, wspólnej pracy, kształtuje się osobowość naszej młodzieży, światopogląd, gusta, wrażliwość na sztukę, wrażliwość na drugiego człowieka, umiejętność pracy w grupie, stają się bardziej komunikatywni, kiedy trzeba potrafią być asertywni. Te wszystkie cechy mają im tak naprawdę pomóc wystartować w dorosłe życie. Uważam, że czasach kiedy wszystkie wartości się zdewaluowały, trzeba stwarzać więcej takich miejsc, takich „teatrów”, które będą alternatywą dla blichtru i komercji.

Jesteśmy nie tylko teatrem, jesteśmy grupą przyjaciół, prawie jak rodzina, która ma swoje problemy, ale której zawsze ciepło myślimy, w której każdy ma swoje miejsce.

Autor tekstu: Dariusz Narloch (opiekun grupy)


 
Gminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@gok.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@gok.suleczyno.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości