wtorek sierpnia 16 , 2022
Font Size
   

Zespół "MOTYLKI"

Zespół „MOTYLKI” działa od 2004 roku przy Zespole Szkół w Sulęczynie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Tworzą go dzieci w wieku od 7 do 15 lat. W swym repertuarze posiada tańce i przyśpiewki kaszubskie oraz elementy gier i zabaw dla dzieci. Zespołowi najczęściej przygrywa kapela na akordeonie, kontrabasie i diabelskich skrzypcach. Zespół istnieje nieprzerwalnie od 2004 roku i prezentuje swoją twórczość na imprezach lokalnych organizowanych w gminie Sulęczyno oraz gościnnie w innych gminach. Wszędzie gdzie się pojawiał jest przyjmowany z wielką serdecznością i podziwem dla kultury kaszubskiej.

Choreografem zespołu - Irena Warmowska

Akompaniament - Piotr Złoch

Opiekunkami zespołu są: Grażyna Korda i Dorota Kerlin

Próby zespołu odbywają się w ŚRODY na Sali Sportowej w Sulęczynie 


alt

Aktualne zdjęcia z występów zespołu MOTYLKI
można znaleźć w galeriach zdjęć z następujących imprez:

- Festyn Rodzinny w Sulęczynie - 29.05.2016 r.

- Dożynki Gminne 2015 w Sulęczynie


Zdjęcia z kilku  występów dziecięco – młodzieżowego zespołu „MOTYLKI” można znaleźć pod niniejszymi linkami:

2014:

- Festyn z okazji Dnia Dziecka w oliwskim ZOO

 - zwnszzp-gdansk   /      - strazmiejska.gdansk

- Festyn z okazji Dnia Dziecka „Święto Rodziny” w Sulęczynie

- Kiermasz Świąteczny w ZS Sulęczyno

Wcześniejsze:

- Dożynki Gminno – Parafialne w Sulęczynie :       - 2012     /     - 2013

- Otwarcie Szkoły Podstawowej w Sulęczynie (2012):

- zwiedzanie szkoły         /         - ceremonia otwarcia         /         - część artystyczna


alt"Motylki" na Dożynkach Powiatowych Sulęczyno, wrzesień 2011

Fot. M. Kapusta / Inga Mach


"Motylki" na gminnych zawodach pożarniczych - Sulęczyno 2011

Fot. GOK Sulęczyno


Zdjęcia pierwszej grupy "Motylków"

Fot. Członkowie zespołu/ ECHA REGIONU


Artykuł zamieszczony w „ECHA REGIONU KASZUBY” ok. roku 2005 w krótki sposób opisuje początki zespołu:

„Choć istnieją dopiero od nieco ponad dwóch lat, to już dali się poznać nie tylko w swojej gminie, ale także w powiecie i poza nim. Występują regularnie na lokalnych imprezach, mają też na swym koncie kilka sukcesów. Są bowiem laureatami ubiegłorocznego Przeglądu Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży Bytów – Kartuzy – Kościerzyna w kategorii szkół podstawowych oraz tegorocznymi zwycięzcami tego festiwalu w kategorii gimnazjów. Mowa o dziecięco – młodzieżowym zespole folklorystycznym „Motylki” z Sulęczyna.

Grupą opiekują się dwie nauczycielki z miejscowej szkoły: Helena Formela i Grażyna Korda, a konsultacją choreograficzną służy Irena Warmowska. Na pomysł, aby w Sulęczynie utworzyć zespół regionalny, wpadła Pani Helena, choć podobnie jak koleżanka, wcześniej w pracy tego typu doświadczenia nie miała. – Zależało mi na kultywowaniu naszych kaszubskich tradycji – tłumaczy. – Miałam też nadzieję, że podobnie jak w ościennych gminach, zespół folklorystyczny ożywi życie kulturalne i przyczyni się do integracji społeczeństwa.

Czas pokazał, że Helena Formela miała rację. „Motylki” spotkały bowiem się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mieszkańcy Sulęczyna są dumni z tego, że mają: „swój” zespół. A same dzieci, jak podkreślają zgodnie dwie nauczycielki, pełne są pozytywnej energii i z ogromnym zapałem uczestniczą w próbach oraz występują na scenie. Początki były jednak trudne. – Na pierwszą próbę w czasie ferii zimowych 2004 roku przyszła ….. trójka dzieci – wspomina Grażyna Korda. – Potem jednak udało nam się przekonać inne osoby i dzisiaj w „Motylkach” występuje w sumie ponad trzydzieścioro uczniów. Najmłodsi, czwartoklasiści, dołączyli do zespołu w tym roku. Najstarsi są w drugiej klasie gimnazjum i za rok będą opuszczać szkolne mury. Co zatem dalej z ich uczestnictwem w pracach zespołu? – Póki co deklarują, że nawet po skończeniu gimnazjum chcą z nami tańczyć i śpiewać – mówi pani Grażyna. Oczywiście liczymy się także z tym, że niektórzy z nich odejdą, ale wtedy na ich miejsce chętnych na pewno nie zabraknie.

Zespół zadebiutował już we wrześniu 2004 roku, zaledwie po kilku miesiącach istnienia. Był to nie byle jaki debiut, bo Motylki reprezentowały gospodarzy – gminę Sulęczyno na powiatowych dożynkach. Od tego czasu mali artyści wystąpili już wielokrotnie, a nowych zaproszeń i planów nie brakuje. Już na początku czerwca jako laureaci wspomnianego Przeglądu Twórczości Kaszubskiej zaprezentują się podczas finału tej imprezy w Bytowie. Latem planowany jest wyjazd do Krakowa i Zakopanego. Ma to być nagroda dla członków zespołu za wytrwałą pracę.


Gminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@gok.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@gok.suleczyno.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości