wtorek sierpnia 16 , 2022
Font Size
   

DOŻYNKI
GMINY SULĘCZYNO


- 2019 -


DOŻYNKI W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 25 sierpnia 2019 roku odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne w Sulęczynie. Dożynki rozpoczęły się od poświęcenia wieńców i chlebów dożynkowych przyniesionych przez przedstawiciele wszystkich sołectw gminy, po poświęceniu odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna za plony w Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie. Przedstawiciele wszystkich sołectw aktywnie włączyli się w oprawę Mszy Świętej poprzez czytania liturgii, modlitwy powszechnej, a także niesienie darów ofiarnych ołtarza. Po Mszy Świętej wszyscy w barwnym korowodzie przeszli na plac przy ośrodku kultury, gdzie miało miejsce powitanie wszystkich, a także przekazanie chleba dożynkowego Wójtowi Gminy przez starostów, którymi w tym roku byli Bernadeta Baske Sołtys Sulęczyna i Jan Zblewski Sołtys Zdunowic. Następnie podzielono chleby dożynkowe wśród obecnych na dożynkach. Orkiestra Tuba Band wykonała oprawę Mszy Świętej i przemarszu, a także zaprezentowała się na scenie. Wystąpiła także Schola Św. Anny w Sulęczynie. Miały też miejsce konkursu dla najmłodszych, które poprowadził ks. Wikariusz Piotr Stoltman, a także konkurs z wbijaniem gwoździ na czas w którym zwyciężyła grupa z Żakowa. Następnie miało miejsce podsumowanie etapu gminnego konkursu Piękna Wieś a także siódmego etapu szesnastego sezonu rozgrywek Turnieju Kaszubskiej Gry w „Baśkę”. Na zakończenie odbyła się wspólna biesiada przy zespole Two Voices. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych można było skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, trampolin, a także przejażdżek bryczkami.  

Fotorelacja: DOŻYNKI GMINNE 2019


- 2 0 1 8 -


DOŻYNKI GMINNO – PARAFIALNE W SULĘCZYNIE

alt

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku w Sulęczynie odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Dożynki rozpoczęły się uroczysta mszą dziękczynną za plony w Sulęczyńskim Kościele, którą sprawowali ks. kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie wspólnie z ks. Markiem Labudda – Proboszczem Parafii WNMP w Mściszewicach. Każde z sołectw gminy Sulęczyno przyniosło do kościoła korony żniwne – wieńce, a także chleby dożynkowe. W oprawę mszy zaangażowali się sołtysi wspólnie z członkami rad sołeckich a także orkiestrą. Po Mszy Świętej w barwnym korowodzie wszyscy przeszli na plac przy ośrodku kultury, gdzie Wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza uroczyście przywitał wszystkich i otworzył dożynki a także przejął chleb od starostów dożynek, którymi byli Renata i Bogdan Malek z Borku. W kolejnej części miały miejsce występy lokalnych zespołów tj. Scholii Św. Anny a także Zespołu Kaszubskiego Motylki. Następnie można było wziąć udział w konkursach dożynkowych m.in. wyścig na trzyosobowych nartach, zaśpiewanie piosenki czy dojenie kozy. W kolejnej części miało miejsce wręczenie dyplomów laureatom eliminacji gminnych konkursu Piękna Wieś, a także podziękowanie sołtysom za zaangażowanie się w organizację tegorocznych dożynek. Na zakończenie wystąpił zespół Słowiańska Dusza, a także miała miejsce biesiada z zespołem And-Daro z Kościerzyny.

Fotorelacja: DOŻYNKI GMINNE


- 2 0 1 7 -


MSZA ŚWIĘTA DOŻYNKOWA 

W niedzielę 27 sierpnia 2017 roku w Kościele pw. Św. Trójcy w Sulęczynie odbyła się Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony. Mszę Świętą sprawował ks. kanonik Andrzej Karliński. Każde z sołectw przyniosło własnoręcznie wykonane wieńce przygotowane z tegorocznych zbóż.

Fotorelacja: MSZA ŚW. DOŻYNKOWA

alt    


- 2 0 1 6 -


DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE
W BORKU KAMIENNYM

altalt

W niedzielę 28 sierpnia 2016 roku odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, które w tym roku miały miejsce w sołectwie Kistowo a dokładnie na placu przy Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym. Dożynki rozpoczęły się dziękczynną Mszą Świętą odprawianą przez księży Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie tj. ks. Kanonika Andrzeja Karlińskiego i ks. Daniela Kreft oraz ks. Marka Labuddę proboszcza Parafii w Mściszewicach. Po Mszy miało miejsce uroczyste otwarcie dożynek przez Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Gruczę i Sołtysa Sołectwa Borek Bogdana Malek. Następnie starostowie dożynek przekazali chleb dożynkowy Wójtowi Gminy, który podzielił go wśród obecnych na dożynkach. W kolejnej części imprezy miały miejsce występy: Zespołu „Motylki”, uczniów Szkoły Podstawowej w Borku Kamiennym  - spektakl pt. „Telewizjô na Kaszebach” oraz Scholi Św. Anny działającej przy GOK-u w Sulęczynie. W trakcie dożynek można było wziąć udział w konkursach dożynkowych, skorzystać z darmowych zjeżdżalni i przejazdów konikami zjeść pyszną dożynkową grochówkę i wyroby Koła Gospodyń Wiejskich z Węsior. Do późnych godzin nocnych trwała biesiada z zespołem Twist Band.

Fotorelacja: DOŻYNKI BOREK

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

Podczas Dożynek Gminno – Parafialnych podsumowano także etap gminny konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2016”.

Wyniki konkursu:

Kategoria : wieś

I miejsce – Wieś Węsiory

Kategoria : zagroda rolnicza

I miejsce – Pan Zygmunt Olszewski (Mściszewice)

II miejsce – Państwo Katarzyna i Łukasz Lendowscy (Węsiory)

III miejsce – Pan Dariusz Wolski (Mściszewice)

III miejsce – Państwo Teresa i Jan Sawiccy (Sulęczyno)

Wyróżnienia:

- Pan Wojciech Karczewski (Amalka)

-Pani Bożena Brzeska (Golica)

- Państwo Dorota i Stanisław Choszcz (Widna Góra)

- Pan Tomasz Jereczek (Podjazy)

- Państwo Helena i Andrzej Sylka (Zdunowice)


- 2 0 1 5-


DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE

alt
W minioną niedzielę 30 sierpnia 2015 roku odbyły się Dożynki Gminno - Parafialne, które rozpoczęły się dziękczynną Mszą Świętą w Sulęczyńskim Kościele po której wszyscy w uroczystym korowodzie przeszli na plac przy GOK-u, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek przez Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Grucza. Zebranych gości przywitał także Ksiądz Kanonik Andrzej Karliński, Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gliniecki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sulęczyno i Sołtys Sołectwa Borek Malek Bogdan oraz Prezes ZK-P O/Sulęczyno Włodzimierz Bronk.
Część artystyczną dożynek rozpoczął zespół "Motylki" następnie miały miejsce konkursy dożynkowe w  ramach Turnieju Sołectw, tj. rzucanie snopkiem na odległość, ubijanie piany, przesypywanie ziarna oraz „nawijka sołtysa”. Zaprezentowały się także Panie z KGW "Mściszewiczanki" ze Mściszewic m. in. ze skeczem pt "Baba z dziadem". Na zakończenie odbyła się biesiada z zespołem TWIST BAND. Dożynki poprowadziła Pani Elżbieta Retych oraz Daniel Jendernal. Podczas dożynek miało miejsce także podsumowanie etapu gminnego konkursu „Piękna Wieś 2015”. Przez cały czas odbywał się również Turniej Kaszubskiej Gry w "BAŚKĘ" o puchar Wójta Gminy Sulęczyno w którym pierwsze miejsce zajęła Pani Maria Jeszke a następne : Franciszek Ratajczak oraz Kazimierz Kobiela.

Fotorelacja: DOŻYNKI 2015


- 2 0 1 4 -


alt

DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE
W minioną niedzielę 31 sierpnia 2014 roku odbyły się Dożynki Gminno - Parafialne, które rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Świętą w Sulęczyńskim Kościele po której wszyscy w uroczystym korowodzie przeszli na plac przy GOK-u, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie uroczystości przez Wójta Gminy Sulęczyno Bernarda Grucza. Zebranych gości przywitał także Ksiądz Kanonik Andrzej Karliński, Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gawin oraz Prezes ZK-P O/Sulęczyno i Dyrektor GOK Ireneusz Korda.
Część artystyczną dożynek rozpoczął zespół "Motylki" następnie miały miejsce konkursy dożynkowe w  ramach Turnieju Sołectw, tj. ubijanie piany, obieranie i tarcie ziemniaków  oraz przeciąganie ziemniaka przez wąż strażacki. W turnieju sołectw pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Żakowo. Zaprezentowały się także Panie z KGW "Mściszewiczanki" ze Mściszewic m. in. ze skeczem pt "Pani z miasta i Pani ze wsi". Na zakończenie odbyła się krótka biesiada z kapelą kaszubską z Kościerzyny i Sulęczyna.  
Przez cały czas odbywał się również Turniej Kaszubskiej Gry w "BAŚKĘ" o puchar Przewodniczącego Rady Gminy w którym pierwsze miejsce zajął:
Pan Jankowski Adam (414 pkt) na następnych miejscach uplasowali się:
Błaszkowski Jacek (344 pkt) i Jurkiewicz Stanisław (314 pkt).  

Fotorelacja z DOŻYNEK


alt

W programie:

Godz. 14:00 – Msza Św. Dożynkowa w Kościele Św. Trójcy w Sulęczynie

Po Mszy Św. Przemarsz korowodu dożynkowego na plac GOK-u, otwarcie dożynek oraz przekazie bochna dożynkowego Wójtowi Gminy Sulęczyno przez Starostów Dożynek,

- Występ zespołu: MOTYLKI”,          /           - Występ KGW „Mściszewiczanki”

- TURNIEJ SOŁECTW

- Rozstrzygnięcie etapu gminnego Konkursu Piękna Wieś 2014

- Turniej Kaszubskiej Gry w „BAŚKĘ” o puchar Przewodniczącego Rady Gminy Sulęczyno

- Biesiada Kaszubska

Ponadto m.in. : park rekreacyjno – rozrywkowy, stoiska handlowe
oraz grochówka dożynkowa.


alt
DOŻYNKI W MŚCISZEWICACH ...
Mimo deszczowej pogody w piątek 15 sierpnia odbyły się Dożynki Sołecko - Parafialne w Mściszewicach, które rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą Odpustową po której wszyscy w korowodzie przeszli na plac przy kościele, gdzie miał miejsce występ orkiestry Mściszewice, Turniej Sołectw : Mściszewice - Łosienice, można było obejrzeć także zabytkowe maszyny z kolekcji Pana Jacka Wolskiego oraz skosztować smacznej grochówki, drożdżówki itp.

Fotorelacja - Dożynki Mściszewice

alt


- 2 0 1 3 -


Dziękuję wszystkim sołectwom na czele z sołtysami
za aktywne włączenie się w przygotowanie święta tegorocznych plonów,
ty gminne w Sulęczynie 25 sierpnia oraz powiatowe 1 września 2013 r. w Chmielnie

 Dyrektor GOK Sulęczyno - Ireneusz Korda


DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE W SULĘCZYNIE - 2013

alt

Tradycyjnie jak co roku w ostatnią niedzielę sierpnia w gminie Sulęczyno odbyło się święto plonów – Dożynki Gminno – Parafialne.
Po okolicznościowej Mszy Świętej w sulęczyńskim kościele, korowód dożynkowy przeszedł na plac Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie powitali gości organizatorzy:  Wójt Gminy Sulęczyno – Bernard Grucza, Dyrektor GOK Sulęczyno – Ireneusz Korda,  Ksiądz Kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie, Prezes ZK-P O/Sulęczyno – Janina Krefta.
Następnie sołtysi przekazali bochny dożynkowe Wójtowi Gminy Sulęczyno. Przemarsz korowodu dożynkowego uświetniła Orkiestra Żukowo, po czym nastąpiło podziękowanie animatorom oraz sponsorom Turnieju Kaszubskiej Gry w „BAŚKĘ” w Sulęczynie w latach 2004 – 2013, który to obchodzi w tym roku jubileusz X-lecia. Została także wręczona nagroda w konkursie na tytuł gazetki gminnej, którą otrzymał ks. Tomasz Dawid - niegdyś wikariusz parafii Sulęczyno. Podczas dożynek wystąpili m. in. zespół Motylki, KGW Mściszewiczanki, przedszkolaki z Węsior oraz Teatr Muzyczny Hals z Gdyni z projektem „Piosenka jest dobra na wszystko”. Podsumowany został także etap gminny konkursu Piękna Wieś 2013, natomiast sołectwa rywalizowały w Turnieju Sołectw podczas którego miały miejsce następujące konkursy robienie masła, obieranie i zbieranie ziemniaków oraz młócenie cepami zboża. Z dziewięciu sołectw biorących udział w turnieju najlepsze okazało się Sołectwo Zdunowice, które otrzymało puchar Wójta Gminy Sulęczyno oraz Dyrektora GOK Sulęczyno.

Na Dożynki Powiatu Kartuskiego zapraszamy w tym roku
do Chmielna – 1 września 2013 r.
- PLAKAT

Fotorelacja z Dożynek w Sulęczynie:

- Zdj. Dożynki(Przemarsz, Konkursy, Biesiada itp.)

- Występ :          "MOTYLKI"            /      "Mściszewiczanki"   

    Hals "Piosenka jest dobra na wszystko"        /       Przedszkolaki Węsiory


- 2 0 1 2 -


DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE - 26 sierpnia 2012 r. 

alt

Tradycyjnie jak co roku w ostatnią niedzielę sierpnia w gminie Sulęczyno odbyło się święto plonów – Dożynki Gminno – Parafialne.
Po okolicznościowej Mszy Świętej w języku  kaszubskim w sulęczyńskim kościele, korowód dożynkowy przeszedł na plac Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie powitali gości organizatorzy:  Wójt Gminy Sulęczyno – Bernard Grucza, Dyrektor GOK Sulęczyno – Ireneusz Korda,  Ksiądz Kanonik Andrzej Karliński – Proboszcz Parafii Św. Trójcy w Sulęczynie, Prezes ZK-P O/Sulęczyno – Janina Krefta oraz Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno – Kazimierz Gawin.
Następnie nastąpiło przekazanie bochna dożynkowego Wójtowi Gminy przez Starostów Dożynek: Marię Stencel – sołtys sołectwa Mściszewice i Jana Zblewskiego – sołtysa sołectwa Zdunowice.  W trakcie trwania imprezy miały miejsce występy: orkiestry Mściszewice, Sulęczyńskiego zespołu Motylki, zaprzyjaźnionego zespołu z Lewina oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Mściszewiczanki”.

Także odbyły się konkursy dla sołectw, takie jak :
- rzut kartoflem do worka,
- zbijanie celem balonów,
- zbieranie ziemniaków w „pijackich” goglach
- najdłuższy powróz słomy skręcony na placu.
Najlepszym sołectwem w konkursach dożynkowych okazało się sołectwo Borek.

W miedzy czasie trwał turniej kaszubskiej gry w „Baśkę” oraz został rozstrzygnięty gminny etap konkursu „Piękna Wieś”.

Organizatorzy dziękują uczestnikom za zaangażowanie w organizację dożynek, za przybycie i wspaniałą zabawę mimo deszczowej aury oraz zapraszają już za tydzień 2 września na Dożynki Powiatu Kartuskiego, które w tym roku odbędą się na Kartuskim Rynku.

Zdjęcia z Dożynek


altGminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@gok.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@gok.suleczyno.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości