wtorek sierpnia 16 , 2022
Font Size
   

DOŻYNKI
POWIATU  KARTUSKIEGO


- 2 0 1 9 -


2019 - GMINA KARTUZY

Dożynki Wojewódzko - Powiatowe

alt

W niedzielę 22 września 2019 roku w Kartuzach odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego, które zarazem były także Dożynkami Powiatu Kartuskiego. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w intencji zebranych plonów w Kartuskiej Kolegiacie po której wszyscy w barwnym korowodzie przeszli na plac przy Kartuskim Centrum Kultury.  Następnie miały miejsce przywitania gości przez współorganizatorów dożynek, a także przekazanie przez starostów bochna dożynkowego. W kolejnej części podsumowano wojewódzki konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy, powiatowy konkurs Piękna Wieś a także konkurs Trafiony Plon. Wśród laureatów konkursu Piękna Wieś znaleźli się laureaci z terenu naszej gminy, tj. w kategorii zagroda wyróżnienie otrzymała Pani Małgorzata Łukaszczyk, a także w kategorii „wieś” wyróżnienie otrzymało Sołectwo Podjazy. Gmina Sulęczyno podczas dożynek miała swoje stoisko wspólnie z pozostałymi gminami powiatu kartuskiego, a także wystawiła swój wieniec w konkursie wojewódzkim, który przygotowało Sołectwo Sulęczyno.

Fotorelacja: DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE


- 2 0 1 8 -


2018 - GMINA ŻUKOWO

DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO ŻUKOWO

alt

Tegoroczne dożynki Powiatu Kartuskiego odbyły się 2 września 2018 roku z Żukowie. Msza Święta odbyła się w kościele Miłosierdzia Bożego, którą odprawił Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Wiesław Szlachetka. Po uroczyste mszy dziękczynnej wszyscy w barwnym orszaku przeszli na plac imprezy w parku Nad Jeziorkiem. Następnie miało miejsce powitanie obecnych przez gospodarzy dożynek Janinę Kwiecień – Starostę Powiatu Kartuskiego i Wojciecha Kankowskiego – Burmistrza Gminy Żukowo a także zaproszonych gości. Po czy starostowie dożynek przekazali bochen dożynkowy gospodarzom dożynek. W części artystycznej dożynek wystąpili m.in. Grupa Taneczna „Rapsodia”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic, RZPiT „Bazuny”, chór „Ascoltate”, kabaret „Kałamasz” a na zakończenie Teresa Werner.

Gmina Sulęczyno podczas dożynek powiatowych miała swoje stoisko, gdzie obsługę gastronomiczną zagwarantowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior a dobrą zabawę uświetniała Kapela Kaszubska pod dyrekcją Andrzeja Potrac. W konkursie na wieniec dożynkowy nasza gmina zajęła trzecie miejsce, a został on wykonany przez mieszkańców Sołectwa Mściszewice, w konkursie na kołacz także zajęliśmy trzecie miejsce a został on wykonany przez Pana Kazimierza Kamińskiego z Węsior. W trakcie dożynek został podsumowany także etap powiatowy konkursu Piękna Wieś Pomorska, w którym mieszkańcy sołectwa Węsiory – Państwo Katarzyna i Łukasz Lendowcy otrzymali wyróżnienie.

Szczegółowe wyniki konkursów można znaleźć na stronie – Powiatu Kartuskiego

Składamy serdeczne podziękowania osobom zaangażowanym w organizację dożynek gminnych i stoiska na dożynkach powiatowych w Żukowie i liczymy na pomoc w roku następnym, kiedy to Dożynki Powiatu Kartuskiego planowane są w Sulęczynie – 1 września 2019 roku, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Fotorelacja – DOŻYNKI POWIATOWE ŻUKOWO


- 2 0 1 7 -


2017 - GMINA STĘŻYCA

DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO W STĘŻYCY

alt

Tegoroczne dożynki powiatu kartuskiego odbyły się w niedzielę 3 września 2017 roku na placu przy Amfiteatrze w Stężycy. Kolorowy korowód przeszedł z dziedzińca za Urzędem Gminy Stężyca na plac przy Amfiteatrze, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Bogdan Lipski. Doceniony trud i pracę rolników pięknie ujął w kazaniu ksiądz proboszcz Lipski. Po mszy oficjalnie rozpoczęto część artystyczną dożynek. Zgromadzonych biesiadników powitała starosta powiatu kartuskiego Janina Kwiecień wraz z wójtem gminy Stężyca Tomaszem Brzoskowskim. Bochen chleba podzielono i poczęstowano wszystkich wójtów i przedstawicieli władz województwa pomorskiego oraz zebraną publiczność.

Na scenie plenerowej odbyły się również liczne występy artystyczne: Gminnej Orkiestry Dętej ze Stężycy, Formacji Tanecznej „Jowita Dance Stężyca”, Stowarzyszenia Kaszubianki, zespołu tanecznego Zumba Svetlany Zharikovej, zespołu muzycznego Delecto, występ Jesiki z zespołem oraz gwiazdy wieczoru Damiana Holeckiego na zakończenie biesiady.

Wyniki konkursów przedstawiły się następująco:

Konkurs Piękna Wieś – kategoria wieś

I miejsce - Miejsce Węsiory Gmina Sulęczyno

II miejsce - Garcz Gmina Chmielno

III miejsce - Małakowo Gmina Żukowo

Konkurs Piękna Wieś – kategoria zagroda

I miejsce - Anna i Jerzy Król z Kożyczkowa gmina Chmielno

II miejsce - Irena i Grzegorz Dawidowscy z Borcza gmina Somonino

III miejsce - Brygida i Antoni Hazuka z Banina gmina Żukowo

Konkurs na najpiękniejszy wieniec:

I miejsce – gmina Przodkowo

II miejsce – gmina Kartuzy

III miejsce – gmina Chmielno

Konkurs na najpiękniejszy kołacz dożynkowy:

I miejsce – gmina Somonino

II miejsce - gmina Sierakowice

III miejsce - gmina Kartuzy i gmina Żukowo ex aequo.

Gmina Sulęczyno podczas dożynek powiatowych miała swoje stoisko dożynkowe. Obsługę gastronomiczną stoiska zagwarantowało Koło Gospodyń Wiejskich z Węsior na stoisku przygrywała także kapela kaszubska pod wodzą Andrzeja Potrac. Wieniec i chleb dożynkowy wykonany został przez mieszkańców Sołectwa Zdunowice.

Fotorelacja : DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO


- 2 0 1 6 -


2016 - GMINA PRZODKOWO

DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO

alt

W niedzielę 4 września 2016 roku w Przodkowie odbyły się Dożynki Powiatu Kartuskiego, gdzie Gmina Sulęczyno miała swoje stoisko. Dożynki rozpoczęły się mszą dziękczynną w kościele św. Andrzeja po której wszyscy w barwnym korowodzie przeszli na stadion gminny. Tam, po przywitaniu gości otwarto powiatowe dożynki, a symbolem tego było przekazanie przez starostów dożynek bochna chleba gospodarzom Janinie Kwiecień Staroście Kartuskiemu i Andrzejowi Wyrzykowskiemu Wójtowi Gminy Przodkowo.

Podczas dożynek miały miejsce różne konkursy i występy artystyczne, rozstrzygnięty został etap powiatowy konkursu „Piękna Wieś”, gdzie Sołectwo Węsiory otrzymało wyróżnienie w kategorii wieś, zaś w kategorii zagroda rolnicza z naszej gminy wyróżnienie otrzymał Pan Zygmunt Olszewski ze Mściszewic.

Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec w którym pierwsze miejsce zajęła gmina Kartuzy, drugie miejsce miał wieniec gminy Sierakowice a trzecie z gminy Przodkowo. W konkursie na najlepszy kołacz dożynkowy pierwsze miejsce zajęła gmina Przodkowo, drugie – Żukowo, trzecie – Kartuzy. Na dożynki powiatowe wieniec oraz kołacz reprezentujący nasza gminę  został przygotowany przez Sołectwo Borek.

Fotorelacja:

DOŻYNKI POWIATOWE 2016


- 2 0 1 5 -


2015 - GMINA SIERAKOWICE

DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO - SIERAKOWICE

alt

W niedzielę 6 września 2015 roku w Somoninie odbyły się Dożynki Powiatu Kartuskiego, gdzie Gmina Sulęczyno miała swoje stoisko razem z Gminą Somonino i Kartuzy. Podczas dożynek miały miejsce różne konkursy i występy artystyczne, rozstrzygnięty został etap powiatowy konkursu „Piękna Wieś”, gdzie Sołectwo Węsiory otrzymało wyróżnienie a w konkursie na najlepszy kłacz dożynkowy zajęliśmy pierwsze miejsce. Na dożynki powiatowe wieniec gminny został przygotowany przez Sołectwo Zdunowice zaś kołacz przez Sołectwo Węsiory.

Fotorelacja : DOŻYNKI POWIATOWE – SIERAKOWICE


- 2 0 1 4 -


2014 - GMINA SOMONINO

DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO – SOMONINO 2014alt

W niedzielę 7 września 2014 roku w Somoninie odbyły Dożynki Powiatu Kartuskiego, w których mieszkańcy Gminy Sulęczyno jak co roku uczestniczyli. Po uroczystej Mszy Świętej odprawionej na placu dożynkowym, gospodarze Pani Janina Kwiecień Starosta Powiatu Kartuskiego i Pan Marian Kryszewski Wójt Gminy Somonino powitali gości i oficjalnie otworzyli uroczystości oraz odebrali z rąk tegorocznych starostów dożynek : Anny Król z Kożyczkowa i Wojciecha Somionka z Goręczyna chleb dożynkowy.  Podczas dożynek podsumowany został powiatowy konkurs Piękna Wieś Pomorska, gdzie w kategorii wieś - pierwsze miejsce zajęła wieś Mściszewice, a w kategorii zagroda rolnicza wyróżnienie otrzymała Pani Maria Piwowarska ze Mściszewic. Został także rozstrzygnięty konkurs na najlepszy wieniec i kołacz dożynkowy – Gmina Sulęczyno zajęła w tym konkursie pierwsze miejsce. Wieniec dożynkowy reprezentujący naszą gminę został przygotowany przez Sołectwo Podjazy zaś chleb przygotowało Sołectwo Węsiory. W części artystycznej wystąpili: orkiestra Mściszewice, Mali Hopowianie, Dido, Retro Voice a na zakończenie zespół Baciary.

Wieniec oraz kołacz dożynkowy przygotowany przez Gminę Sulęczyno 
będzie reprezentował Powiat Kartuski na Samorządowo – Diecezjalnych Dożynkach
w Starym Polu 14 września 2014 roku.

Fotorelacja - z DOŻYNEK POWIATOWYCH

Fotorelacja - Dożynek Województwa Pomorskiego w Starym Polu

Informację o Dozynkach Wojewódzkich można także znaleźć na stronie - PODR Gdańsk


- 2 0 1 3 -


alt2013 - GMINA CHMIELNO

DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO 2013
W CHMIELNIE

Pierwszego września odbyły się w Chmielnie, Dożynki Powiatu Kartuskiego. Jak co roku Gmina Sulęczyno miała swoje stoisko oraz brała udział w konkursie na najlepszy wieniec i kołacz dożynkowy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. dożynkową odprawioną przez Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasynę. Nastęnie korowód dożynkowy przeszedł na stadion gminny, gdzie wszyscy goście zostali powitani przez Starostę Kartuskiego – Janinę Kwiecień i Wójta Gminy Chmielno – Zbigniewa Roszkowskiego. Zgodnie z tradycją gospodarzom dożynek starostowie przekazali bochen dożynkowy upieczony z tegorocznych zbiorów. Jednym z punktów wydarzenia było ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu Rolniczego Trafiony Plon oraz wyniki Powiatowego etapu Konkursu Piękna Wieś 2013, w którym wyróżnieni zostali także reprezentanci naszej gminy w następujących kategoriach: zagroda rolnica – Państwo Barbara i Dariusz Anzlik z Żakowa, a w kategorii wieś zostały nagrodzone Mściszewice. Zostały także wręczone przez Ministra Rolnictwa następujące odznaczenia, które z naszej gminy otrzymali: odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” - Pan Grzegorz Pazdan z Żakowa, a statuetkę MRiRW - Pan Bogdan Malek z Borku. Podczas dożynek został także rozstrzygnięty konkurs na najlepszy wieniec i kołacz dożynkowy – w obydwu konkursach zajęliśmy drugie miejsca.

Fotorelacja z Dożynek Powiatowych


- 2 0 1 2 -


2012 - GMINA KARTUZY

DOŻYNKI POWIATU KARTUSKIEGO

Niedziela, 2 wrzesnia 2012 r. na Rynku w Kartuzach

alt

Skan pierwszej strony Gazety Kartuskiej z wizerunkiem reprezentantów Gminy Sulęczyno (04.09.2012 r.)

Artykuł o Dożynkach zamieszczony na łamach Gazety Kartuskiej:

"Powiatowe święto plonów w Kartuzach

Tym razem Kartuzy były gospodarzem Dożynek Powiatu Kartuskiego i współorganizowały je ze Starostwem Powiatowym w Kartuzach. Rolników i gości powitały zatem obie panie – burmistrz Mirosława Lehman i starosta Janina Kwiecień.

Msza święta dziękczynna

odbyła się w parafii pw. Świętego Kazimierza w Kartuzach. Odprawił ją kapelan powiatowy rolników, proboszcz z Przodkowa, ks. Wacław Mielewczyk.

Wieńce, kołacze…

co jeden to piękniejszy i dorodniejszy. W tym roku nagrodę Grand Prix zdobył wieniec gospodarzy, czyli gminy Kartuzy, wykonany przez sołectwo Kaliska. Kartuski wieniec reprezentować będzie powiat kartuski na Dożynkach Prezydenckich 2012 w Spale. Drugi, uhonorowany przez komisję wieniec, to dzieło rąk mieszkańców gminy Przodkowo, konkretnie sołectwa Rąb. Ten reprezentować będzie powiat kartuski na Samorządowo-Diecezjalnych Dożynkach Województwa Pomorskiego i Diecezji Pelplińskiej w Lubaniu.
Nagrodę Grand Prix za kołacz dożynkowy zdobyła tym razem gmina Sulęczyno i to ten wypiek reprezentować będzie nasz powiat na dożynkach prezydenckich. Pierwszym miejscem nagrodzono kołacz z Przodkowa, który pojedzie na dożynki wojewódzkie.

Starostami powiatowego święta plonów

byli pani Danuta Teresa Pazdan z Żakowa (gmina Sulęczyno) i pan Tomasz Szmidt z Kalisk (gmina Kartuzy). Stało się tradycją dożynek powiatowych, że wśród starostów jedna osoba reprezentuje gminę, która w roku poprzednim była gospodarzem dożynek, a druga gospodarzy obecnych.
Pani Danuta Pazdan wraz z mężem Grzegorzem od 15 lat prowadzą w Żakowie (w gminie Sulęczyno) gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 30 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną – zboża, kartofle, truskawki i kukurydza. Posiadają również 23 sztuki bydła mlecznego oraz niewielką ilość drobiu i trzody chlewnej. Gospodarstwo również świadczy usługi agroturystyczne. Państwo Pazdowie są rodzicami trojga dzieci.
Starosta Dożynek, pan Tomasz Szmidt, prowadzi od 12 lat gospodarstwo rolne o powierzchni 7 ha w Kaliskach, w gminie Kartuzy. W pracy pomaga mu żona oraz trójka dzieci. Gospodarstwo państwa Szmidtów ukierunkowane jest na hodowlę drobiu.

Laureaci konkursu „Piękna Wieś”

Ważnym punktem dożynek powiatowych było ogłoszenie wyników dorocznego konkursu „Piękna Wieś”. Na szczeblu powiatowym, podobnie jak to było w gminie Żukowo, komisję zachwyciła posesja państwa Elżbiety i Krzysztofa Gołuńskich z Borkowa i to oni, podobnie jak na szczeblu gminnym, zostali zdecydowanymi zwycięzcami.
Drugie miejsce zajęli państwo Katarzyna i Jan Nastałowie ze Starej Huty w gminie Kartuzy, a trzecie Jolanta i Romuald Rychertowie z Zawór w gminie Chmielno.
Wyróżnienia: Dominika i Leszek Rzeszewiczowie z Kłosowa, Maria Piwowarska z Mściszewic, Ewa i Krzysztof Szlijowie z Ramlej, Kazimiera i Stanisław Pranczkowie z Tuchlina, Jolanta i Jan Miodowscy z Pierszczewa.
Za najpiękniejszą, najbardziej zadbaną wieś w powiecie komisja uznała w tym roku Reskowo w gminie Chmielno. Kolejne miejsca na podium zajęły Miszewo w gminie Żukowo i Kiełpino w gminie Kartuzy.

Na scenie prezentowali się

m.in. RZPiT „Kaszuby” z Kartuz, panie z KGW Paczewo i Mściszewiczanki, zespół TROPICO sióstr Rybakowskich, Zibi&Kris, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic. Zwieńczeniem wieczoru był koncert grupy ZAYAZD. Konferansjerkę prowadziła Marzanna Graff.
Gminy tradycyjnie przygotowały stoiska, do dyspozycji dzieci był park rozrywki, a ich rodziców, stoiska gastronomiczne."

Cały artykuł wraz  z fotorelacją  o Dożynkach znajduje się na stronie internetowego wydania Gazety Kartuskiej

Zdjęcia z Dożynek Powiatu Kartuskiego znajdują się także w Galerii

alt


- 2 0 1 1 - 


2011 - GMINA SULĘCZYNO

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Więcej zdjęć z Dożynek Powiatu Kartuskiego w Sulęczynie
można znaleźć pod poniższym linkiem:
- ZDJĘCIA DOŻYNKI 2011 -


Gminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@gok.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@gok.suleczyno.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 64 gości