piątek lutego 28 , 2020
Font Size
   

alt

Kaszëbë 3D czyli Terenowy Turniej Łuczniczy o Puchar Wójta Gminy Sulęczyno - z tą niecodzienną inicjatywą rozpoczęli swoją działalność łucznicy zrzeszeni w Pomorskim Oddziale Polskiego Stowarzyszenia Myślistwa Łuczniczego – PBA wraz z Stowarzyszeniem Łuczników Pomorza SłuP.

Łucznictwo terenowe 3D jest dyscyplina która, cieszy się ogromną popularnością ponieważ pozwala ona na użycie łuku w trudnych terenowych lecz jednocześnie kontrolowanych warunkach. Co daje łucznikowi możliwość poznania jego mocnych i słabych stron, nad którymi musi pracować w czasie treningu.

Rozgrywka turnieju zaplanowana jest na 19 sierpnia, w terenie przylegającym do jeziora Skarsino gminy Sulęczyno. Charakter zmagań łucznictwa 3D jest na tyle atrakcyjną formą łucznictwa i rywalizacji sportowej, iż obecnie biorą w nich udział łucznicy każdej kategorii sprzętowej i wiekowej a niejednokrotnie całe rodziny wraz z kilkuletnimi dziećmi.

Korzenie konkurencji 3D wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych gdzie zmagania terenowe myśliwych-łuczników służyły głownie jako trening przed sytuacjami mogących ich spotkać w warunkach realnego polowania. Rozgrywki w tej konkurencji polegają na oddawaniu strzałów do figur zwierząt o realnych kształtach i wielkości na nieznanych zawodnikom dystansach. Dystanse różnią się w zależności od wieku zawodnika, jak i od sprzętu jakiego używa.

Stanowiska strzeleckie oznaczone są na trasie rozgrywki kolorowymi palikami. Przy każdej figurze widoczne są trzy paliki, a zawodnik zobowiązany jest do zajęcia pozycji przy paliku przypisanym do jego kategorii. Następnie dotykając go jakąkolwiek częścią swojego ciała musi ocenić odległość oraz oddać strzał. Przed oddaniem strzału zakazane jest używanie dalmierza, lornetki z podziałką, telefonu komórkowego z funkcją dalmierza lub jakiegokolwiek sprzętu mogącego pomóc w ocenie odległości.

Wspólne starania pasjonatów tej dyscypliny dają wszystkim możliwość nieocenionego aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i miłego spędzenia czasu połączonego z nutką rywalizacji. Ilość zawodników oraz towarzysząca zawodom oprawa przyciąga także media podnosząc niejako ich prestiż, dodając rozgłosu i podkreślając wysoki status sportowego widowiska.

Dawniej zawody 3D rozgrywały się wyłącznie na południu kraju, obecnie są organizowane niemal w każdym zakątku Polski w tym także na pomorzu. Dzięki wspaniałemu wydarzeniu jakim jest zaplanowany turniej o charakterze ogólnopolskim, kaszubska miejscowość Sulęczyno z całą pewnością zaistnieje na mapie polski jako przyjazna łucznikom.

Zapraszamy do udziału.

Andrzej Kowalski

Wiceprezes PBA

alt

REGULAMIN ZAWODÓW

Kaszëbë 3D

Terenowy Turniej Łuczniczy o Puchar Wójta Gminy Sulęczyno

 

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego - PBA Oddział Pomorze.

Stowarzyszenie Łuczników Pomorza SŁuP

Termin: sobota, 19 sierpnia 2017.

Miejsce: Teren lasu przy jeziorze Skarsino - Sulęczyno

Namiary GPS :54.240978, 17.766720 .

Koordynatorzy zawodów łuczniczych: Kamil Antkowiak 602818408,

Marcin Surowiec.

PRZEBIEG ZAWODÓW

08:00 - 9:00 Rejestracja zawodników, trening przed zawodami

9:00 - Otwarcie zawodów przez organizatorów

9:20 - 9:40 Rozprowadzenie drużyn na stanowiska

10:00 - Rozpoczęcie turnieju

15:30 - Zakończenie turnieju, przerwa na posiłek dla zawodników, podliczenie wyników zawodów

16.30 – 17.00 Wręczenie Pucharów, medali, dyplomów, zakończenie turnieju łuczniczego, biesiada przy ognisku

INFORMACJE DOTYCZĄCE ZAWODÓW

Kategoria startowa- w każdej kategorii (oprócz dzieci) występuje podział na K i M pod warunkiem zgłoszenia min 3 uczestników K lub M (Kobiety lub Mężczyźni). W razie braku wymaganej ilości zawodników obecni będą startowali w grupie łączonej K+M.

1. Kategoria wiekowa I: dzieci do lat 15 (łuki tradycyjne, bloczkowe) bez podziału na płeć, opłata startowa 30 PLN.

2. Kategoria wiekowa II: ponad 15 lat (łuki tradycyjne TR, TR-HU, bloczkowe HU, CU) kobiety i mężczyźni opłata startowa 50 PLN.

KATEGORIE SPRZĘTOWE

1. Łuk tradycyjny: łuk drewniany lub laminat wykonany bez półki, dopuszczalne małe wcięcie w majdanie, bez podstawki, bez celownika i innych znaków celowniczych, bez spustu, można używać ochrony palców , strzelają dystans od NIEBIESKIEGO PALIKA (KAT WIEKOWA DZIECI PALIK ŻÓŁTY )

2. Łuk tradycyjny – Hunter: łuk drewniany lub laminat wykonany z półką, można używać podstawki, bez celownika i innych znaków celowniczych, bez spustu, można używać ochrony palców , strzelają dystans od NIEBIESKIEGO PALIKA ( KAT WIEKOWA DZIECI PALIK ŻÓŁTY )

3. Łuk bloczkowy HU: stabilizator do 12”,celowniki i przezierniki bez szkieł powiększających - strzelają dystans od CZERWONEGO PALIKA max 45m (KAT WIEKOWA DZIECI PALIK CZERWONY)

4. Łuk bloczkowy CU: stabilizator dowolny, możliwość regulacji przyrządów celowniczych, ze szkłami powiększającymi lub bez - strzelają dystans odCZERWONEGO PALIKA max 45m ( KAT WIEKOWA DZIECI PALIK CZERWONY)

PUNKTACJA

Dopuszczalne 3 strzały w zależności od miejsca trafienia od najmniejszego do największego pola na figurze za pierwszy strzał 20,18,16 w przypadku nie trafienia możliwość drugiego strzału 14,12,10 w przypadku nie trafienia trzeci strzał 8,6,4.

Nie trafienie w figurę żadną z trzech strzał oznacza 0 punktów.

W CZASIE ZAWODÓW OBOWIĄZUJE CAŁKOWITY ZAKAZ SPOŻYWANIA ALKOHOLU!!!

Zawodnicy biorą udział w zawodach na własną odpowiedzialność ( niepełnoletni za pisemną zgodą rodziców)

W zawodach mogą startować chętni zawodnicy z terenu Polski i zagranicy. Pytania dotyczące zawodów prosimy kierować do koordynatora zawodów na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. tel. 602818408

Za rzeczy zostawione – zagubione organizatorzy nie biorą odpowiedzialności.

Prosimy o jak najwcześniejsze zgłoszenie zawodników w celu sprawnego przygotowania zawodów. Właściwa rejestracja odbędzie się na miejscu zawodów przed rozpoczęciem. Dzieci do lat 13 biorą udział w zawodach (na trasie zawodów) pod opieką rodziców lub opiekunów. Organizatorzy zastrzegają prawo zmiany godziny rozpoczęcia, przebiegu i zakończenia zawodów.

Poczęstunek na zawodach jest bezpłatny dla zawodników.


W RAZIE ZŁEJ POGODY ZAWODY NIE ZOSTANĄ ODWOŁANE

Ponieważ jak głosi stare myśliwskie przysłowie -

„Pogoda na polowanie może być Dobra lub Bardzo Dobra!”

Hubert Darz!

Gminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@goksuleczyno.gdan.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości