wtorek sierpnia 16 , 2022
Font Size
   

- Jez. Chośnickie -

 

Jest to trasa prowadząca przez lasy na zachód od Sulęczyna w rejon Siedmiu Jezior Chośnickich i doliny Słupii. Łącznie do pokonania 20 km, co stanowi doskonały dystans na popołudniową wycieczkę rowerową lub całodniowy spacer dla miłośników wędrówek pieszych.

Z Sulęczyna wyjeżdżamy al. Zwycięstwa pod górę, w kierunku Gowidlina. Po około 1 km. Skręcamy w lewo na drogę asfaltową prowadzącą do Kołodziej. Szosa wije się wśród pól i niewielkich zagajników. Mijamy Zagóry (2,1 km) i dojeżdżamy do krzyżówki (2,7 km), gdzie w lewo odbija droga do Suchej. My jedziemy prosto od górę i po 4 km jazdy osiągamy Kołodzieje. Po lewej stronie mijamy obelisk upamiętniający partyzantów z Gryfa Pomorskiego (4,55 km). Kończy się asfalt – skręcamy w lewo na ostrym łuku i jedziemy prosto – droga co rusz zmienia nawierzchnię – raz jest to bruk, potem szlaka, odcinek piasku i ponownie bruk. Po 5,4 km docieramy do samotnych zabudowań. Droga zaczyna lekko opadać w dół, a na horyzoncie widać już granicę lasu. Dalej przechodzi ona jakby przez środek gospodarstwa – po lewej mijamy dom mieszkalny, po prawej zaś budynki gospodarcze. Piaszczysta już droga otoczona z obu stron drewnianymi ogrodzeniami prowadzi do lasu (5,6 km). Początkowo las nie jest zbyt gęsty, a po obu stronach towarzyszą nam torfowiska. Z lewej strony drogi widać także dawne miejsca wydobywania torfu, niegdyś podstawowego poza drewnem opału.


Droga lekko wznosi się na wzgórze z prawej strony mijamy Rezerwat Jeziora Chośnickie utworzony w roku 1985 dla ochrony zespołu siedmiu dystroficznych (skąpo żyjących) jezior. Od czasu utworzenia rezerwatu następuje tu swobodna sukcesja drzew i krzewów – stąd coraz słabiej widoczne są wykonane niegdyś roboty hydrotechniczne. Latem gniazdują tu żurawie i czaple, chętnie też na dzień „zapadają” dziki i sarny. Mijamy rezerwat (towarzyszy nam po prawej stronie drogi) i docieramy do rozwidlenia dróg (6,9 km), gdzie znajduje się kamienny drogowskaz oraz tablice informacyjne o rezerwacie i ostoi zwierzyny, do której wstęp jest wzbroniony. Kierujemy się w prawo, droga miejscami dość piaszczysta zbiega w dół do kolejnego rozwidlenia (7,2 km). Tu odbijamy w prawo, przejeżdżamy nad rowem odwodniającym (7,4 km), i docieramy do kolejnego rozwidlenia z kamiennym drogowskazem (7,5 km). Skręcamy w lewo, i jedziemy do kolejnej krzyżówki (8,15 km), na której też skręcamy w lewo. Droga coraz wyraźniej schodzi w dół, po lewej mijamy młodnik, a po prawej krzaki. W końcu docieramy do granicy lasu (8,9 km). Z lewej strony widoczne są samotne zabudowania, a w oddali otwiera się panorama doliny Słupi. Piaszczysta droga przechodzi w bruk (9,3 km), którym docieramy do Chośnicy –niewielkiej wsi w gminie Parchowo. Mijamy stawek, charakterystyczną remizę ( z lewej strony), szkołę podstawową i wjeżdżamy na szosę Parchowo – Bawernica. Tu znajduje się jedyny w Chośnicy sklep spożywczy i przystanek PKS.

Z Chośnicy kierujemy się asfaltem na lewo w kierunku Parchowa. Samochody jeżdżą tu rzadko, a droga biegnie z góry, pozwala na przyjemny, prawie dwukilometrowy zjazd. Kończą się pola i z obu stron szosie towarzyszy sosnowy z jałowcami i wrzosowiskami. Z prawej mijamy przystanek PKS i leśny parking (11,9 km). Po lewej stronie od szosy odchodzą dwie polne drogi – jedna z nich skręca w lewo w tył, druga zaś biegnie prostopadle do szosy skręcającej dalej lekko w prawo. Wjeżdżamy właśnie na tę drogę. Około 200 m od szosy (12,1 km) natrafiamy na krzyżówkę, przez którą przejeżdżamy prosto (przed nami las, w lewo zaś odchodzi droga do Chałupek). Piaszczysta droga przekracza rów melioracyjny ( 12,5 km), a z prawej strony zaczyna się rozległe torfowisko. Mijamy drogę odchodzącą na lewo i docieramy do kolejnej krzyżówki (12,9 km). Znajduje się tu charakterystyczny znak „Do punktu czerpania wody” prowadzący nad jez. Jeleń. Niewielkie jezioro (niewidoczne z drogi) służy jako rezerwuar wody dla straży pożarnej. Przez krzyżówkę jedziemy prosto do kolejnego skrzyżowania dróg (13,25 km). Zgodnie z oznaczeniem na kamiennym kierunkowskazie skręcamy w lewo w kierunku Suchej. Po 250 m rozwidlenie dróg, na którym odbijamy w prawo. Mijamy kamienny kierunkowskaz z oznaczeniem „do Suchej”. Wciąż jedziemy przez las, a droga stopniowo wznosi się górę. Mijamy kolejne krzyżówki (13,7 km; 14,2 km) i docieramy do rozwidlenia trzech dróg (14,5 km). Na środku znajduje się oczywiście kamienny drogowskaz. Wybieramy drogę w kierunku Suchej (odchodzi w prawo).

Jedziemy przez lasy, z prawej od tyłu do naszej trasy dochodzi leśna droga (15,0 km). Na kamieniu widoczne jedynie oznaczenie kierunku wstecz (Bawernica i Chośnica). Trzymamy kierunek, mijając z prawej strony młodnik, a później oczko wodne (15,3 km). Powoli las staje się coraz rzadszy, aż docieramy do jego granicy (15,6 km). Przed nami Sucha – niewielka, zagubiona wśród lasów wieś. Przy głównym rozwidleniu dróg we wsi (16,0 km) niegdyś można było podziwiać wspaniałą, na pewno ponad stuletnią lipę, po której pozostał już tylko wielki pień. Stąd do Sulęczyna możemy jechać dwiema drogami – gruntówką na wprost (ostrym zjazdem dojedziemy przez las do doliny Słupi, wzdłuż której jadąc na wschód, dotrzemy do Sulęczyna) lub nieco dłuższa, ale spokojniejszą drogą utwardzoną.

Wybieramy tą spokojniejszą trasę z centrum Suchej jedziemy droga odchodzącą w lewo. Mijamy staw (16,3 km), i wjeżdżamy w las. Krótki odcinek pod górkę, mijamy postój dla samochodów i docieramy do asfaltu (17,3 km). Do Sulęczyna pozostaje nam już tylko spokojna przejażdżka – asfaltem w prawo docieramy do szosy z Gowidlina (19,0 km) i znów, skręcając w prawo, zjeżdżamy do centrum Sulęczyna.

 

Długość : 20 km

Trasa : na zachód od Sulęczyna, Zagóry – Kołodzieje – Chośnica – Sucha

 

Informacje zaczerpnięte z : Informatora „Sulęczyno i okolice dla aktywnych” – 2010

Gminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@gok.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@gok.suleczyno.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości