wtorek sierpnia 16 , 2022
Font Size
   

- Nordic Walking -


Co to jest Nordic Walking?

To forma rekreacji polegająca na marszu ze specjalnymi kijkami. Wymyślono ją w latach dwudziestych ubiegłego wieku w Finlandii, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Jest to idealna forma aktywności ruchowej na świeżym powietrzu

Gdzie i kiedy możemy go uprawiać?

Niemal wszędzie. Nordic Walking uprawiać można zarówno nad morzem, w lesie, parku czy górach. Idziemy z kijkami kiedy mamy ochotę i czas. Możemy sami sobie dawkować tempo. Nordic Walking można uprawiać w każdym klimacie, na dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach i co najważniejsze – przez cały rok i przez każdego. Atrakcyjna widokowo Szwajcaria Kaszubska jest idealnym miejscem do uprawiania Nordic Walking dzięki znacznie zróżnicowanemu terenowi.

Dlaczego warto?

Podczas marszu pracuje około 90 procent mięśni ludzkiego ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest bardziej efektywny niż bez nich – nawet o 40 procent. Tętno łatwo wzrasta do poziomu, który utrzymuje serce i układ krążenia w dobrej kondycji. W zależności od prędkości marszu oraz od osoby ćwiczącej, Nordic Walking pochłania nawet 400 kalorii na godzinę, podczas gdy zwyczajny chód około 280 kalorii w tym samym czasie. W porównaniu do zwyczajnego marszu Nordic Walking wymaga stosowania siły do kijków z obu stron (each side). Dlatego nordic walkerzy angażują bardziej swoje ciało (jednak mniej intensywnie) i otrzymują stymulację inną niż w normalnym chodzeniu dla piersi, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych głównych mięśni. To uwikłanie mięśni prowadzi do większego wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu.

Szczególnie:

- rozwija się siła i wytrzymałość ramion,

- łatwiej i sprawniej pokonuje się wzniesienia w terenie,

- spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu z kijkami,

- odciążony jest kręgosłup oraz stawy kolan i bioder.

Dla kogo?

Nordic Walking jest formą ruchu dla wszystkich tych, którzy chcą poprawić kondycję uprawiając sport mało inwazyjny oraz urozmaicić swój program treningowy. Uprawiają go również wszyscy, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy, mają problemy ortopedyczne lub zaburzenia równowagi, albo nie chcą w nadmiarze obciążać stawów. Szczególną popularność zdobył już wśród seniorów i osób dojrzałych, dla których jest często jedyną dostępną formą rekreacji ruchowej. Mogą uprawiać go zarówno osoby młode i wysportowane, jak również ci, którzy nie mają na co dzień czasu na żadną aktywność ruchową. To dobry sposób marszu dla pań w ciąży i uczestników Uniwersytetu III Wieku.

Jak zacząć uprawianie Nordic Walking?

Wystarczy tylko chcieć! Poza chęcią wyjścia, ruszenia się z domu potrzebne jest wygodne obuwie dostosowane do warunków atmosferycznych i pory roku, ubranie sportowe – wygodne do marszu. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomorze dobrać odpowiednie kije.

Chcąc stworzyć odpowiednie warunki do uprawiania tej formy aktywności ruchowej na terenie Szwajcarii Kaszubskiej Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby wytyczyło i oznakowało trasy Nordic Walking o zróżnicowanej długości i poziomie trudności. W siedmiu miejscach: Chmielnie, Kartuzach, Ostrzycach, Pomieczynie, Sulęczynie, Sierakowicach i Żukowie rozpoczynają się i kończą pętle wyznaczonych szlaków. W miejscach tych ustawiono tablice pokazujące przebieg tras, ich długość, poziom trudności i czas przejścia. Dla każdej trasy przygotowano wykresy hipsometryczne – krzywe, wskazujące na różnice wysokości do pokonania na konkretnej trasie. Wszystkie trasy zostały szczegółowo opisane i wraz z mapkami wydane w postaci folderu promocyjno – informacyjnego, który jest dostępny w siedzibie GOK-u Sulęczyno lub w formie elektronicznej na stronie http://nordicwalkingkaszuby.pl. Łącznie na terenie Pojezierza Kaszubskiego powstało 180 km szlaków.

Ośrodki wypoczynkowe oferujące pobyt i zajęcia Nordic Walking

 1. Pensjonat „U Stolema” w Ostrzycach
  ul. Droga Kaszubska 8a, tel. /58/ 684-18-77
  www.ustolema.webpark.pl
 2. Kaszubska Oaza Zdrowia „Wichrowe Wzgórza” w Chmielnie
  ul. Wichrowe Wzgórza 13, tel. /58/ 684-21-56
  www.kostuch.tp1.pl
 3. Baza Wypadowa na Kaszubach w Hejtusie k/Pomieczyna
  ul. Słupia 30, tel. /58/ 681-53-06
  www.bazawypadowa.pl
 4. „Lakeiside” w Brodnicy Dolnej 123
  83-324 Brodnica Górna, tel. /58/ 685-35-42
  www.lakeside.pl
 5. „Dworek na Błotach” w Załakowie 74
  83-340 Sierakowice, tel. 608-677-787
  www.dworeknablotach.pl
 6. Mieszkanie wakacyjne Elżbieta Brzeska w Chmielnie
  ul. Akacjowa 14, tel. 609-772-363

GMINA SULĘCZYNO:

 • Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie
  83-320 Sulęczyno, ul. Zielona Droga 1, tel. /58/ 684-20-57
  www.goksuleczyno.gdan.pl
 • „LEŚNY DWÓR” Hotel i Restauracja
  83-320 Sulęczyno, ul. Żeromskiego 15, tel. /58/ 684-40-60
  www.lesnydwor.pl

TRASY NORDIC WALKING
W GMINIE SULĘCZYNO


TRASA 1 – dookoła Sulęczyna – 5,6 km(kolor żółty na mapie)

Trasa rozpoczyna się przed Ośrodkiem „Leśny Dwór” w Sulęczynie. Jej początek biegnie wzdłuż ścieżki przyrodniczej „Wokół jeziora Węgorzyno”. Przechodzimy przez teren Ośrodka. Poruszamy się leśną drogą, prawym brzegiem jeziora. Pokonując wzniesienie, po przejściu ok. 400 m, dochodzimy do punktu widokowego na jezioro Węgorzyno. Następnie kierujemy się drogą wzdłuż brzegu jeziora (na rozwidleniu lekko w lewo), pokonujemy odcinek ok. 1,4 km i dochodzimy do ulicy asfaltowej Kartuzy – Sulęczyno. Przechodzimy na drugą stronę, wchodzimy do lasu i od razu skręcamy w lewo, w ścieżkę biegnącą wzdłuż ulicy. Maszerujemy ok. 150 m i dochodzimy do drogi wyłożonej płytami. Tu skręcamy w prawo i poruszamy się wzdłuż prawego brzegu jeziora Guścierz Mały. Przemierzamy 200 m, po czym schodzimy z drogi wyłożonej płytami i kierujemy się w lewo, wzdłuż jeziora, szeroką drogą leśną. Po przejściu 1,2 km na kolejnym rozwidleniu skręcamy lekko w prawo. Następnie idąc cały czas tą drogą, (ok. 400 m) pokonujemy wzniesienie i dochodzimy do szerokiej drogi leśnej, skręcając w prawo. Teraz droga prowadzi w kierunku Sulęczyna (odcinek o długości ok. 1,3 km). Wychodzimy z lasu, dochodzimy do ul. Grzybickiej w Sulęczynie i skręcamy w prawo. Schodzimy w dół do skrzyżowania, następnie kierujemy się w prawo w kierunku Kartuz. Maszerujemy ok. 150 m chodnikiem, po czym skręcamy w lewo w ulicę Zielona Droga. Po 500 m dochodzimy do ulicy Żeromskiego, skręcamy najpierw w lewo, a następnie w prawo, do Ośrodka „Leśny Dwór”.

Punkt wyjścia: Ośrodek „Leśny Dwór” przy ul. Żeromskiego 15

Poziom trudności: łatwa

Długość szlaku: 5.6 km

Rodzaj dróg: 15 % drogi asfaltowe 85 % drogi leśne

Czas przejścia: 1 h

TRASA 2 – przez Ostrowite – 11,4 km (kolor czerwony na mapie)

Trasa rozpoczyna się przed Ośrodkiem „Leśny Dwór” w Sulęczynie. Jej początek biegnie wzdłuż ścieżki przyrodniczej „Wokół jeziora Węgorzyno”. Przechodzimy przez teren Ośrodka. Poruszamy się leśną drogą, prawym brzegiem jeziora. Pokonując wzniesienie, po przejściu ok. 400 m, dochodzimy do punktu widokowego na jezioro Węgorzyno. Następnie kierujemy się drogą wzdłuż brzegu jeziora (na rozwidleniu lekko w lewo), pokonujemy odcinek ok. 1,4 km i dochodzimy do ulicy asfaltowej Kartuzy – Sulęczyno. Przechodzimy na drugą stronę, wchodzimy do lasu i od razu skręcamy w lewo, w ścieżkę biegnącą wzdłuż ulicy. Maszerujemy ok. 150 m i dochodzimy do drogi wyłożonej płytami. Tu skręcamy w prawo i poruszamy się wzdłuż prawego brzegu jeziora Guścierz Mały. Pokonujemy kolejny, 200 m odcinek i schodzimy z drogi wyłożonej płytami kierując się w lewo wzdłuż jeziora szeroką drogą leśną. Maszerujemy 1,2 km, po czym na kolejnym rozwidleniu skręcamy lekko w prawo. Idziemy cały czas tą drogą (ok. 400 m), pokonujemy wzniesienie i dochodzimy do szerokiej drogi leśnej, skręcając w lewo (w tym miejscu rozchodzą się szlaki żółty i czerwony). Przez kolejny 1,6 km odcinek idziemy cały czas prosto szeroką piaszczystą drogą, dochodzimy do zabudowań, kierujemy się lekko w prawo. Po przejściu kolejnych 500 m, na skrzyżowaniu dróg leśnych (przy krzyżu), skręcamy w prawo, a następnie prosto szeroką drogą leśną dochodzimy do kolejnego skrzyżowania dróg (po 400 m przy krzyżu). Ponownie skręcamy w prawo i po 100 m w lewo. Pokonując kolejne 2 km, idziemy cały czas prosto lasem zgodnie z oznaczeniem szlaku, mijając kilka rozwidleń dróg. Dochodzimy do ulicy, skręcamy w prawo w kierunku Sulęczyna i od razu wchodzimy w las, skręcając mocno w prawo, w leśną drogę. Po przejściu 1,6 km dochodzimy do zabudowań letniskowych, skręcamy w lewo. Pokonujemy kolejne wzniesienie i kierujemy się do wsi Sulęczyno. Dochodzimy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i wzdłuż ulicy schodzimy w dół do skrzyżowania Bytów – Kartuzy. Razem z żółtym szlakiem wracamy do Ośrodka „Leśny Dwór”.

Punkt wyjścia: Ośrodek „Leśny Dwór” przy ul. Żeromskiego 15

Poziom trudności: trudna

Długość szlaku: 11.4 km

Rodzaj dróg: 10 % drogi asfaltowe 90 % drogi leśne

Czas przejścia: 2.5 h

TRASA 3 – przez Bukową Górę – 9,5 km(kolor zielony na mapie)

Wychodząc z Ośrodka „Leśny Dwór” skręcamy w lewo i poruszamy się wzdłuż ulicy Żeromskiego (około 1,4 km). Mijamy przesmyk pomiędzy jeziorami Węgorzyno i Guścierz Mały i skręcamy w lewo w kierunku Bukowej Góry. Tu czeka nas pokonanie około 1,4 km szeroką drogą biegnącą lasem, a następnie wśród pól uprawnych. Docieramy do miejscowości Bukowa Góra i skręcamy lekko w prawo. Po przejściu 200 m, na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo. Na następnym rozwidleniu dróg (po 400 m) idziemy prosto. Na odcinku około 1 km napotykamy kolejne rozdroża, trzymając się prawej strony podążamy według oznaczeń, podziwiając widoki na jezioro Węgorzyno i panoramę Sulęczyna. Mijając gospodarstwa maszerujemy prosto przez około 800 m docierając do krzyżówki dróg na której skręcamy w prawo w kierunku Bukowej Góry. Do wsi mamy jeszcze do pokonania 900 m. Przechodzimy przez wieś i dochodzimy do miejsca, w którym kończy się pętla naszego szlaku i powracamy do Sulęczyna.

Punkt wyjścia: Ośrodek „Leśny Dwór” przy ul. Żeromskiego 15

Poziom trudności: trudna

Długość szlaku: 9.5 km

Rodzaj dróg: 20% drogi asfaltowe 80% drogi leśne

Czas przejścia: 2 hMateriały o Nordic Walking z biuletynu "NORDIC WALKING marsz po zdrowie na Kaszubach"
opracowanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby
- więcej informacji można znaleźć także na stronie http://nordicwalkingkaszuby.pl

Gminny Ośrodek
Kultury w Sulęczynie

ul. Zielona Droga 1
83-320 Sulęczyno
tel 58 684 - 20 - 57
gok@gok.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@gok.suleczyno.pl

NIP: 589-17-79-794

Regon: 192810282

Nr konta : Bank Spółdzielczy w Sierakowicach Oddział Sulęczyno
79 8324 0001 0040 9526 2000 0010

Zapraszamy na :

alt

alt

alt


GMINA SULĘCZYNO
Urząd Gminy
Sulęczyno

ul. Kaszubska 26
83-320 Sulęczyno

tel 58 685 - 63 - 63

fax 58 685 - 63 - 98

info@bip.suleczyno.pl

www.suleczyno.pl

Dyrektor: Zarzycki Zbigniew
dyrektor@goksuleczyno.gdan.pl

Ile osób na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości